BB-Kadi esitteli taannoin Seiskassa jo Neuvostoliiton ajoilta tutun tallinnalaisen drinksun, johon tulee Vana Tallinn-likööriä ja Sovetskoje Shampanskojea. Osaako kukaan sanoa missä suhteessa sekoitetaan, vaiko ihan oman maun mukaan?HYVÄÄ JUHANNUSTA!
Vastaukset 5
- ihmettä
on "BB-Kadi"?
- vaikeaa minun
vaikeaa on uskoa, että Vana Tallinn -likööriä olisi sennimisenä ollut jo Neuvostoliiton aikana, paitsi ihan loppumetereillä. Porvarillista hapatusta ja nationalismia olisi ollut tuollainen senaikaisen politiikan mukaan. Mutta oikaiskaa, jos erehdyn.
Itse juomasekoituksesta en tiedä, mutta jos tekisin senkaltaista, laittaisin likööriä, n. 40% alk. ja 200 g sokeria/litra, aika vähän ja suuremman osan (kuivaa) kuohuviiniä.
Hmm, alkaa kuulostaa kiinnostavalta... - kadi juttu
- fifty fifty
shampanjalasiin ja jäämurskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123776
- 81706
- 56678
- 46583
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40577- 60542
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71526Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517- 26491
- 53473