Helou NEITONI

Sinähän kertomasi mukaan kirjoittelet tälle palstalle tarkoituksenasi oikaista Jt-liittyviä vääriä käsityksiä. Vastaisitko sinulle jo aiemmassa viestiketjussa esittämiini kysymyksiin.

1.Miksi VT-seura käyttää lehdessään tunnuksena TORNi-symbolia joka on ARTEMIS-epäjumalan tunnus?

2.Miksi Jehovan todistajat eivät saa viettää juhlapäiviä vastoin Kolossalaiskirjeen 2.16 selvää opetusta?
Voit vastata ihan omin sanoin.

9

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä on,

      VT seuran mielestä symboleita ei pidä käyttää palvonnassa, eikä varsinkaan pakanallisia.

      Onhan se vähän ihme että tuota tornisymbolia sitten käytetään joka paikassa, valtakunnansalien ulkoseiniä myöten. Edes ristiä eivät muut uskovat paina joka lehden ja kirjan kulmaan. Kaiken huippu on se, että tornisymboli on vielä pakanallinen taustaltaan.

      Miksi sitten puhutaan pas*aa jt kirjoissa, ettei muka symboleita käytettäis? Jos kerran symboleita ei käytetä, niin se tarkoittais sitä että mitään torneja paineta lehtiin ja salin seiniin vaan käyteään pelkkää nimeä Jt!!

      Tässäkään asiassa JT eivät erotu edukseen ja silti pitää muita arvostella!!


      2. VT seura on määritellyt mitkä "pakanallisista tavoista" ovat epäsopivia. Joissain muissa jutuisssa pakanallisista taustoista ei välitetä.

    • ko. asiaan

      "In art, she was typically portrayed with a crescent moon above her head and her bow and arrows, created by Hephaestus and the Cyclopes."

      http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.crystalinks.com/artemis.jpg&imgrefurl=http://www.crystalinks.com/artemis.html&h=600&w=271&sz=15&hl=fi&start=451&um=1&tbnid=sO6DpGb2fRMprM:&tbnh=135&tbnw=61&prev=/images?q=artemis&start=450&ndsp=18&um=1&hl=fi&rls=GFRD,GFRD:2007-23,GFRD:fi&sa=N


      Mitä tässä selailin, niin ihmettelen millä perusteella jokin yksittäinen torni oli Artemiin tunnus? Temppeleitäkin pään päällä näkyy, mitä nyt kulloinkin valmistaja halusi kulloinkin viestittää.

      Kyseinen A:n kuva josta aloitus juontaa, oli mielestäni tarkoitettu osoitttamaan ko. jumalan suojeluta kaupungille. Mistään en löytänyt viitteitä siitä, että A olisi jokin torni jumala tai muutenkaan liittyisi mytologiassa nimenomaan torneihin.

      >>>2.Miksi Jehovan todistajat eivät saa viettää juhlapäiviä vastoin Kolossalaiskirjeen 2.16 selvää opetusta?
      Voit vastata ihan omin sanoin.

    • kysymys.

      Tuohon olisi mukava kuulla Jt:ien vastine, mutta taitaa jäädä saamatta...

    • puolustanut lunastusoppia

      "Sitten hän huusi kuin leijona: 'Vartiotornissa, oi Jehova, minä seison alati päivällä, ja vartiopaikalleni olen asettunut joka yö.' " – JESAJA 21:8, UM.

      Heinäkuussa 1879 ilmestyikin ensimmäinen numero lehteä Zion’s Watch Tower.

      Tämä lehti tunnetaan nykyään maailmanlaajuisesti Vartiotornina, ja se on aina puolustanut raamatullista lunastusoppia, kuten Russell kerran kirjoitti: "Alusta asti se on puolustanut nimenomaan lunastusta ja me toivomme, että se Jumalan armosta tekee niin loppuun saakka."




      "Nyt, kun Vartiotorni-lehti on ilmestynyt yli sata vuotta, valoa kohti haparoivat maailmalliset ihmiset esittävät edelleen erittäin tärkeää kysymystä: "Mikä hetki yöstä on?" Luotettava vastaus tähän kysymykseen on vain "vartija"-luokalla. Tällä luokalla on aina ollut oikea vastaus, Raamatun vastaus. Se on ottanut tervetulleina vastaan kaikki lisäkyselyt, samoin kuin Jesajan profetiassa vartija sanoi edelleen: "Jos vielä kyselette, niin kyselkää; tulkaa uudelleen." – Jes. 21:12.

      Vartiotorni-lehteä on sitä varten julkaistu jatkuvasti tähän saakka. Samoin kuin kirjaimellisen vartijan täytyy pysyä kaiken aikaa hereillä vartiopaikallaan, niin Vartiotorni-lehtikin on pysytellyt hereillä eikä ole jättänyt julkaisematta yhtäkään numeroa vuoden 1879 heinäkuussa ilmestyneestä ensimmäisestä numerostaan lähtien. Tämä on pitänyt paikkansa siitä maailmanlaajuisesta vainostakin huolimatta, jota "vartija"-luokkaan kohdistettiin ensimmäisen ja toisen maailmansodan aikana. Se on ilmoittanut "yön" kulumisesta eikä ole pelännyt julistaa, että sen synkin hetki tulee "Jumalan, Kaikkivaltiaan, suuren päivän sodassa", jota Raamatun profetia kutsuu Har-Magedoniksi. Siten voideltu "vartija"-luokka täyttää jatkuvasti tehtäväänsä 'julistaa Jumalamme kostonpäivää'. – Ilm. 16:14–16; Jes. 61:1, 2.

      Jumalan asettamalla "vartijalla" täytyy olla rohkeutta ja hänen täytyy olla uskollinen julistaakseen sen, mitä hänen sanottavakseen on annettu kaikille kuulomatkan päässä oleville. Ennustus ei ollut suotuisa vaan epäedullinen mahtavimmalle siihenastiselle maailmanvallalle. Mutta sille kansalle, johon vartija kuului, Israelin kansalle, se oli hyvä sanoma noina muinaista maailmaa järkyttävien tapahtumien aikoina." (Vartiotorni 1980, 1. lokakuuta. "Vartija, paljonko on yötä kulunut?")

      ---------


      Vartiotorni – Jehovan valtakunnan julistaja

      "Jehovan kristittyjen todistajien virallinen lehti on Vartiotorni – Jehovan valtakunnan julistaja. Vartiotorni-lehti alkoi vuonna 1944 puhua kristillisen seurakunnan hallitsevasta elimestä. Tosi kristillinen seurakunta perustettiin vuoden 33 helluntaijuhlan päivänä Jerusalemissa roomalaisessa Juudean provinssissa. Sinä huomattavana päivänä voideltiin silloin noin 120 jäsentä käsittävä antautuneitten kristittyjen seurakunta pyhällä hengellä, jonka Jehova Jumala vuodatti heihin kirkastetun Jeesuksen Kristuksen välityksellä. Tälle antautuneitten, kastettujen kristittyjen voidellulle joukolle annettiin silloin erityinen palvelustehtävä. Matt. 24:45–47:ssä olevien Jeesuksen Kristuksen profeetallisten sanojen mukaan sille annettiin tämä tehtävä ”uskollisena ja ymmärtäväisenä palvelijana". Jo taivaassa oleva Jeesus Kristus oli tämän voidellun "palvelija"-luokan Mestari ja Herra." (Vartiotorni 1972, 1. maaliskuuta, Hallitseva elin ei ole sama kuin laillinen yhdistys)

      • salaisuus?

        mutta kuka sitä lukee...?


    • omankädenoikeus(ko)?

      Miksi eräs tunnettu luopio käyttää nimimerkkinään Torninvartija? ...VAIKKA uskomuksenne mukaan torni symbolisoi Artemis- epäjumalaa...

      • man&women

        Ajatteleeko olevansa Artemiksen pappi, ellei papitar ;)


      • kyseinen?
        man&women kirjoitti:

        Ajatteleeko olevansa Artemiksen pappi, ellei papitar ;)

        Mahtaako olla jonkin sortin Gender Blender?


      • salaisuus?

        Vartiotorni seuran vartija.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4170
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3929
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      33
      3426
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2753
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2689
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2502
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1994
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      8
      1129
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      144
      1102
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      986
    Aihe