aidan

nuorennus

Näin unkarinsyreeniaidan, joka oli leikattu puoliksi maata myöten. Jäljelle jäänyt puoli antoi näkösuojaa ja kukki kauniisti. Toiselle puolelle tuli uutta kasvua runsaasti. Olisikos se hyvä keino uudistaa vanha aita?
- Nyt mietinkin, että leikkaisinko ensin etelä- vai pohjoispuolen tai toiselta rajalta itä- vai länsipuolen. Onko ehdotuksia? Entäs leikkausajankohta: keväällä?
- Olen tänä keväänä "hoitanut" aitaani erityisesti: antanut paljon multaa, lannoittanut ja poistanut kuivat oksat, jotta se kestäisi rankemmatkin hoitotoimet.
- Leikkaanko maata myöten vai jätänkö 10 cm tapit? Entäs kun saan uutta kasvua, leikkaakso sitä vuosittain, kunnes saavuttaa sopivan korkeutensa.
- Koskas sitten leikkaisin toisen sivun?

5

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miriam

      olisi ainakin minun mielestäni järkevin suorittaa vain harventamalla: pensaasta leikataan pois muutama oksa/vuosi. Toimenpide tehdään keväällä ennen silmujen avautumista tai sitten kesällä kukinnan jälkeen.
      Poistettava oksa leikataan mahdollisimman läheltä maanrajaa eli ei jätetä pitkiä oksatappeja tauteja keräämään. Osan tyviversoista, joita pensas monesti kasvattaa todella runsain määrin voi napsia pois milloin vain, ellei halua pensaan leviävän niiden avulla aivan valtoimenaan.
      Muuten syreeniä ei kannata leikata vaan sen annetaan kasvaa rauhassa omaan tahtiinsa.

      • ei onnistu

        Veikkaan, että oksa kerrallaan nuorentaminen ei oikein onnistu. Nykyisessä aidassa yksi pensas jäi vähän jälkeen muista, kun lapset kulkivat sen läpi. Kyseinen pensas ei ole näinä yli kymmenenä vuorena kasvanut mittaansa kuten muut. Muutenkin unkarinsyreeni on tuottanut uutta kasvua juuresta todella vähän sen jälkeen kun tuli mittaansa eli 3-4 m leveä 4-5 m korkea (kaikki alut kuihtuvat pimeydessä). - Pihasyreeni kyllä versoo paljonkin ja sille sopii hyvin oksa kerrallaan nuorennus.


    • mapee

      Vaikka s enoin leikaten versookin ihan kohtudella niin ei siitä kaunista aitaa enää tule.

      Harvennus jos ei kerran toimi niin sitten alhaalt apoikki ja uutta odottamaan. Kun juurakko on vanha niin se versoo vauhdilla kyllä ja jo ekana kesänä metrin kasvu on ihan odotettavissa.

      Jos kuitenkin harvennat niin harvenna sen verran runsaammin, että kasvi saa enemmän valoa samalla sinne tyveen. Juuriversojahan unkari ei tee, mutta katkotusta kyllä versoo yleensä uutta.

      • aita

        Naapuri leikkas keväällä, 30 vuotta vanhan unkarinsyreeni aidan alhaalta asti ja nyt siinä on upea tuuhea kasvu. Eilen leikkasivat sen lyhemmäksi ja tasaiseksi, syksyllä vielä kerran.Siitä tulee koma aita.


      • mapee
        aita kirjoitti:

        Naapuri leikkas keväällä, 30 vuotta vanhan unkarinsyreeni aidan alhaalta asti ja nyt siinä on upea tuuhea kasvu. Eilen leikkasivat sen lyhemmäksi ja tasaiseksi, syksyllä vielä kerran.Siitä tulee koma aita.

        olekin mahtava vanhan kasvin voima kasvaa? Turhaan moni arkailee tehdä radikaalejakin päätöksiä silloin kun ne on paikallaan ja toisaalta taas toisinaan taas leikataan kun ei missään nimessä pitäisi.

        Osan kesää toki aita puuttuu, mutta onhan se sitten taas vuosikymmenen verran komea ja tuuhea ainakin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      73
      2951
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      52
      2240
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      24
      1949
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      385
      1460
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      66
      1363
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      42
      1350
    7. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1109
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      1089
    9. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      77
      1051
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      983
    Aihe