Tunnistaisikohan joku kuvauksesta matalan pensaan, joka kasvaa pihallamme? Pensas on ympäri vuoden vihreä, ei havupuu vaan joku muu. Sen lehdet muistuttavat sitä kasvia, jota jenkeissä käytetään joulukoristeena (en muista senkään nimeä, ei misteli), lehden muoto muistuttaa tammen lehteä mutta ei niin pyörein muodoin vaan terävämmin "pykälin". On vähän piikikäs, pistää jos astuu päälle. Ollaan asuttu talossa vasta vähän aikaa, en tiedä millaiset marjat pensaaseen tulee vai tuleeko lainkaan. Kasvupaikka on varjoinen. Entinen omistaja sanoi kyllä pensaan nimen, mutta enhän minä sitä muista... M-kirjaimella muistaakseni alkoi.
Mikä pensas?
Naru7777
3
575
Vastaukset
- p.t.
Kuvauksesi perusteella pensaasi on mahonia. Etsi netistä mahonian kuvia, niin saat varmistuksen.
- tuttu.juttu.
No sehän on tämä minun suosikki-kasvi: Mahonia
http://www.hillkeep.ca/images/Mahonia_aquifolium_gallons.jpg- Naru7777
Kiitos, juu, mahoniahan se on! Mitenkäs sen leikkaamisen kanssa on, kestääkö leikkamista ja koska kannattaisi leikata? On meinaan kasvanut tosi isoksi ja kulkuväylällä piikkilehdet ovat ikäviä. Haluaisin leikata sitä aika paljon, mutta en missään nimessä vaurioittaa sitä kuitenkaan, ihanaa pensasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1055029
- 624906
- 863990
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753530Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv592961- 432731
- 152247
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️441794- 341651
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371578