Raamattupalstalla esiinttyy erään "profeetan", väite, että luther olisi tapattanut satatuhatta talonpoikaa. Mielestäni väite on katolilaisten valhe.
Miten on?
Miten on?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
koskapa katoliset itse tapattivat miljoonia toisinajattelijoita.
Kristinusko on tappanut järjettömän määrän ihmisiä kautta aikojen! pitäisi kieltää kokonaan!
Etelä-Saksassa 1524.Ruhtinaat kukistivat sen raaasti.Periaatteessa Luther kannatti kansan kasvattamisen ja opettamisen merkitystä puolustaen ruhtinaiden oikeutta järjestää seurakuntien olot.
Talonpojat nousivat kapinaan Thomas Müntzerin johdolla tulkiten Lutherin oppeja omien etujensa mukaisesti. Kun Luther tarkoitti, ettei uskossa tarvitse välimiehiä kristityn ja jumalan välille vaan usko on yhteinen asia, jokaisella on oikeus uskoa ja pelkkä usko riittää. Talonpojat lähtivät radikaalimmalle linjalle, he sekoittivat uskonnon ja politiikan, jota Luther vastusti. Müntzer tulkitsi kaikkien asioiden olevan yhteisiä ja käytti uskonpuhdistuksen tilaa hyväkseen ja sai kannattajia.
Kristinuskoa ja Lutheria on turha syyttää talonpoikien kapinasta ja sen seurauksista.