Lumipallo

siihen ihastunut

Onko Lumipallo pensas vaikea hoidettava?
Millaisia ohjeita antaisitta sen istuttamisesta ja millaisen paikan se tarviaisi?
Miten pian kukinnot ilmaantuvat?

8

2687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon väliä

      Kunhan multa on hyvää ja sitä on syvästi, kasvaa ihan ittekseen. Kuivassa ja paahteisessa paikassa lehdistä tulee kituliaan näköisiä ja kukinta jää pienemmäksi, hengissä pysyy kuitenkin.
      Itse olen typistellyt oksia pitkin kesää saadakseni haluamani muotoisen pensaan ja menettänyt osan kukinnasta, ilmeisesti kukkii edelliskesän versoista? Pakko ei ole leikata ollenkaan.
      Ystävälläni kasvaa pensaan juurella karhunköynnöstä, joka käärii itsensä oksistoon ja kukkii myöhemmin kesällä. Parimetrinen puska ei näytä siitä kärsivän ja saapahan toisen kukinnan:))

    • kukinnasta pettynyt

      Minulla on kolmas kesä Lumipallo pensas n. 70cm korkea, ei ole kukkinut lainkaan. Laitoin kaksi pensasta ja samoin on sen toisenkin kanssa joka on minulla mökillä. Samoin on syyshortensssia joka ei ole myöskään kukkinut. Mikähän pensaita vaivaa, olen laittanut kanankakkaa juurelle, silloin tällöin heinäkuun puoleenväliin saakka ja perinteiset syyslannoitteet syksyllä.

    • yök yök

      Kamala kirvapesä, itse hävitän pois.

      • Ei haittaa kirvoista

        Senhän tietää jo ostaessa, että kuivassa paikassa, auringonpaisteessa heisi saa kirvoja, mutta kun istuttaa lumipallon vähänkään kosteampaan (tai pitää juuristoalueen kostena keinotekoisesti) paikkaan, saa nauttia hienosta kukinnasta. Itse ostin kesäkuussa pensaan (n. 60 cm) ja se on vielä istutusruukussa ja kukkia on ollut 16 kpl. Isoja, miehen nyrkin kokoisia kukkia, jotka alkavat nyt lakastua.
        Nyt onkin kysymys, auttaako kukkien poisleikkaaminen haaroittumista vai onko siitä peräti haittaa. Itse leikkasin jo osan pois, mutta sitten tulikin hoppu tietsikan ääreen, jospa joku tietäisi paremmin.


    • kasvattaja

      Aivan sama leikkaako vai ei, putoaa ne muutoinkin kun kuivuvat.
      Meillä ainakin on niin korkeita, ettei edes onnistu ja joka vuosi on tullut isoja ja komeita palloja.
      Joskus leikkasin kun olivat matalia, en huomannut mitään eroa.

    • in memorian

      Mahtaako kirvat tulla vanhoihin pensaisiin? Piti poistaa iso pensas kirvojen vuoksi. Ne tulivat viime kesänä ja tänä vuonna puska oli täynnä kirvaa ja lehdet kippurassa. Kukinta oli huono. Se poistui keskuudestamme.

      • hommaa piisaa

        Käppyrällä oli meilläkin lehdet, mitään otusta en käppyröistä kyllä löytänyt. Keräsin sinnillä pois kaikki käpristyneet ja poltin nuotiossa, pensas kukki komeasti ja näytti loppukesästä tosi hyvältä. Ens vuonna voi tietty olla sama homma edessä, vaan on ne pallerot vaivan arvoisia!


    • Anonyymi

      Hyvin kukkii ihan valtavasti on palloja tulossa. Menestyy ihan peltomultaisessa maassa ja lannoitteeksi kanankakkaa. Omissa pensaissa on ongelmana että joku tuholainen syö lehtiä ja ne menevät ihan kun pitsiharsoksi. Lisäksi on kirvoja ollu. Olen kokeillut nyt spruzit torjunta-ainetta ja käsittelin sillä pensaat. Onko muilla ongelmana että lehtiä syövät joku toukka vai mikä lie??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      54
      7702
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7354
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      171
      6881
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6732
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      38
      5728
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5700
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5455
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3165
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      866
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      818
    Aihe