sampopankki kadotti mun rahat...

eipä ole rahaa tilillä!!!
Viime viikolla näkyy joku ihme "varaus, joka on sentilleen se summa joka pitäisi olla nyt rahaa tilillä!!! Eikä saa ulos eikä voi maksaa laskuja!!!
2638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Avaa jollet jo ole avannut, uusi pankkitili pankista joka sinulle sopii.
Ilmoita työnantajasi palkanlaskentaan uusi palkanmaksu tili niin ainakin seuraavat rahat saat käyttää itse ilman Sampon sekoiluja.

Jos sinulla on Sammossa joku korttiluotto niin lakkauta sellainen heti kun mahdollista kun haet uudesta pankistasi uuden kortin tms.

Vaikken itse ehtinyt kärsiä Sampopankin "häiriöistä" jotka ovat enemmänkin sääntö kuin poikkeus (vaihdoin pankkia tammikuussa) on minulla edelleen tili siellä joka tosin on ilmainen ja korttikin on sekin ilmainen.
Rahaa tililläni on tasan 0,00e siirsin kuukausi sitten rippeetkin pois sieltä, ettei sampo kaappaa niitä.
Summa oli naurettavan pieni mutta kyse on periaatteesta ettei pankki suoraan sanoen varasta rahojani.

Olen ihmetellyt (enkä ole varmasti ainoa) miten on mahdollista ettei sampo saa näistä rahankaappauksista mitään sanktioita!?

Jos minä tai joku muu käyttäisi vaikka Sampon pankkikorttia (olettaen kaikein siis toimivan niinkuin pitää) siten, että tili menisi miinukselle niin asiasta tulisi heti kirjeet ja vaatimukset ja korot ja palkkiot päälle.

Vai voisiko kuluttajakin vedota vaikka päänsä tietoliikennekatkoksiin jonka johdosta tili on ylitetty.

Sitten voisi lähettää pankille vastineen tyyliin "Pahoittelut tilinylityksestä.
Meillä on lieviä tietoliikennekatkoksia päässämme, pyrimme korjaamaan tilinylityksen mahdollisimman pian.
Tietoliikennekatkokset päässä saadaan korjattua viimeistään marraskuuhun mennessä jonka jälkeen tulen toimimaan sopimusehtojen mukaan.
Mikäli pankki katsoo olevan oikeutettu joihinkin korkoihin ja hyvityksiin tulee sen lähettää liitteenä mukana oleva esitäytetty korvausvaatimus.
Korvausvaatimukset käsitellään tapauskohtaisesti.

Koska päämme tietoliikenneyhteysvikojen vuoksi emme ole maksaneet pankille 4 kuukauden palvelumaksuja tileistä olemme päättäneet korvata asian. Elokuusta marraskuuhun maksamme palvelumaksut pankin tilille. Pankin ei tarvitse tehdä mitään toimia vaan tämä hyvitys tulee automaattisesti.

Äänestä

Kyllä se pankki "osaa" toimia. Sain viimein veli vainaan rahat, mutta olivat ottaneet vuokran pois. Saako pankki toimia näin? Olin ilmoittanut pankille hyvissä ajoissa, että vuokranmaksu päättyy. Lukevat perukirjaa kuin piru raamattua.

Kyllä minun perukirjaan pitää merkitä kaikki maksut, varaukset sun muut. Tätä en kyllä ymmäärrä voiko/saako pankki käyttäytyä omavaltaisesti? Saldo on se mikä tiliotteessa on käsittääkseni. Siihen EI saa kajota. Helpoiten saan rahani takaisin vuokranantajalta. Sampopankissa kestää liian kauan. Kiitos

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säästöpankkiin... kirjoitti:

eipä ole rahaa tilillä!!!
Viime viikolla näkyy joku ihme "varaus, joka on sentilleen se summa joka pitäisi olla nyt rahaa tilillä!!! Eikä saa ulos eikä voi maksaa laskuja!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu