Olen aina silloin tällöin viettänyt aikaani, noin kahden ja puolen vuoden ajan, mukavien keskustelujen parissa eräässä kaupunkichatissa.
Koko tämän ajan siellä on ollut rekattu nikki, joka on siellä aina (muutamaa kertaa lukuunottamatta), läsnä. Nyt tämä viimeisen rupeamani aikana, mitä on kestänyt noin kuukauden verran, tämä nikki on esiintynyt siellä kerran, mutta pidempänä versiona rekkaamattona joka kerran.
Itse käyn lähinnä keskustelemassa, aikaa kuluttamassa, en etsi liveseuraa saati -seksiä.
Mukavia, pitkiä keskusteluja kyllä harrastan ja yleensä myös sellaisen sieltä löydän, joka minun kanssa tällaiseen keskusteluun uppoutuu.
Nimimerkkiä vaihdan, enkä ole rekattuna ollut koskaan, koska jaksojen välillä, kun chattiin kirjaudun saattaa olla useiden kuukausien tauko.
Ja teen kyllä selväksi, jos ollaan aiemmin juteltu, en huijaa ketään ja monesti onkin, että myös toinen osapuoli on vaihtanut nikkiään jossain vaiheessa.
Tämä ei ollut kuitenkaan syy miksi tänne kirjoitan, vaan tämä jo aiemmin mainitsemani rekattu nikki, joka siellä lähes joka kerta on kirjautuneena. Tälläkin hetkellä.
Yleensä hyvän keskustelukumppanin löytäessäni, en vastaa toisten yhteydenottoihin, joskus saatan kirjoittaa "sori olen jo jutuissa..." tai jotain muuta vastaavaa. Monesti näitä pyyntöjä tulee useitakin, riippuen mihin vuorokauden aikaan chattiin kirjautuu ja tällainen vastailu veisi silloin liikaa aikaa keskustelulta.
Ja itsekin olen yhteyttä ottaessani jättänyt toisen rauhaan, jos vastausta ei kuulu. Minusta se on sellainen sanaton sopimus/sääntö, että silloin ei enää häiritä, toisella on jo seuraa.
Tämä kyseinen nikki on myös ottanut minuun useamman kerran yhteyttä ja joskus olen muutaman lauseenkin hänen kanssaan vaihtanut, mutta sen kummempaa keskustelua emme saaneet aikaiseksi.
Ja sain sen vähäisen keskustelun tyngän päätteeksi lukea olevani "naudake". Tätä nimitystä olen lukenut olevani useita kertoja, kun en ole hänen yhteydenottoihin vastannut. Eilen sain sitten lukea olevani maailman vanhimman ammatin edustaja, kun en reagoinut hänen yhdteydenottoonsa.
Kysynkin, kuka valvoo Suomi24:ssa näitä chat -keskusteluja? Vaikka viestit tuleekin privana, olen käsittänyt niiden tallentuvan jonnekin...
Ja seuraako näitä keskusteluja/tallenteita kukaan? Koska minusta jokaisella on oikeus siellä keskustella, ilman että minulle täysin tuntematon ihminen tuolla lailla nimittelee.
Näin "live-elämässä" tuollainen johtaisi kunnianloukkaussyytteeseen.
Kuka valvoo Suomi 24:ssa?
nimetön tällä kertaa
1
461
Vastaukset
- se menee
eli tuossa ylläpidon sivut, jonne voi kirjoittaa ongemista, myös jokaisen suomi24.fin sivun vasemmassa alalaidassa on palautelomake, jolla saa ylläpitoon yhteyden.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000004
Ja kuka valvoo
http://turvallisuus.suomi24.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847