Viikkoja 17 6, ja omasta mielestä vatsa ei ole kasvanut. Pitäisikö siis huolestua? Milloin sen pitäisi alkaa näkymään, tiedän että on kovin yksilöllistä. Miten teillä muilla on Ollut?
Vatsankasvusta.. pitäisikö huolestua?!
Mmm
5535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mutta minä huolestuin noilla viikoilla, kun vatsa ei tuntunut kasvaneen yhtään, mutta huolestuin turhaan. Neuvolassa kävin silloin kuuntelemassa sydänäänet ja kaikki oli ok. Rauhotuin sitten ja tuntuu, että viikko pari siitä eteenpäin, niin vatsa alkoi vasta jotenkin näkymään. Nyt (rv 21) vatsa alkaa olemaan jo "uhkeiden" rintojeni kanssa samassa linjassa ja olo on kuin olisin syönyt kaalia viikon. ;) Minulla alkoi siis vasta puolenvälin paikkeilla raskaus näkymään edes omiin silmiin, vaikka olen sopusuhtainen, joten epäilen, että ei sinullakaan ole syytä huoleen. Mutta jos epäilyttää kauheesti, niin soita neuvolaan jos voisit käydä tarkistuttamassa tilanteen. :) Hyvää jatkoa sinulle!
ja masu vasta pikkuisen pömpöttää joillakin se tulee esiin vasta 20rv jälkeen ja muutenkin masun kasvu taitaa olla kovin yksilöllistä. suosittelen samaa käy neuvolassa että saat mielenrauhan, mutta uskon että kaikki on hyvin.
älä ole turhaan huolissasi...jokainen on tässäkin asiassa yksilöllinen ja jollain näkyy hyvinkin aikaisin ja joilla vasta yli puolen välin raskautta jos sitäkään.. mullakin yksi tuttu synnytti noin 1 kk sitten ja hänellä oli hyvin pieni vatsa .. että juuri ja juuri erottui.. itselläni taas on raskaus alussa 12 0 ja nyt jo huomaan itse pyöristymisen .. kyllä se sitten ajan kanssa kasvaa .. älä huolehdi .) hauskaa odotusta :) tietenkin jos asia jää sinua vaivaamaan niin voit jutella siitä neuvolassa..
Kaikki on nini yksilöllistä, itselläni kasvoi masut jokaraskauksessa heti!! Aina siinä ennen puoltavälii jo kyseltiin "Synnytätkö pian"
Olin ekan ja tokan kaa normipainoinen, ekan kanssa jopa hoikka.. Vikan kanssa äärimmäisen lihava ja silti masu tuli esiin heti..
Sitten tiedän tapauksia joilla masua ei ole ollut juuri nimeksikkään, vaikka olivat viimeisillään =)
Onnea odotukseen.
mulla vatsa alkoi näkymään vasta viikoilla 26. nyt raskausviikkoja 36 ja nyt vasta on ihmiset huomannut että olen raskaana =) jos pitäisin vielä väljiä vaatteita niin ei vieläkään välttämättä ulkopuoliset huomais... vauva on normaali kokoinen ja muutenkin ei ongelmia ole ollut, vauva voinut mainiosti. normaalisti ja terveellisesti olen syönyt kiloja on tullut yheksän, kaikki näyttäis olevan masussa =)