Pensasrivi portaiden viereen?

mitä suosittelette

Eli pitäisi olla reilun metrin korkuinen eikä levitä liian leveäksi. Rinneangervoa ajattelin, mutta on ehkä liian tylsä, kun niitä on muuallakin meillä.

5

555

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helpottaisi vaihtoehtojen antamista jos kerrot millaiset kasvuolot pensailla tulee olemaan,myös kasvuvyöhyke olisi hyvä tietää.Väritoiveita?Täytyykö kestää lumen paino?

    • miriam

      on edesvastuutonta ehdotella mitään. Sen henkilön, joka haluaa oikeasti auttaa teitä valitsemaan juuri teille sopivia, kestäviä pensasvaihtoehtoja olisi hyvä tietää missä päin suomea asustelette (kasvuvyöhyke)ja millaiset olosuhteet istutuspaikassa on (valoisuus, maan laatu, istutusalueen koko, putoaako talvella katolta lumet tulevien pensaiden päälle jne.) Ja jos kukkien värillä on väliä, niin sekin olisi syytä kertoa... =).
      Mitä enemmän on pohjatietoa, sitä varmemmin pystyy antamaan varteenotettavia neuvoja.

    • mapee

      laita jotakin muuta angervoa. Lajeissahan löytyy vaikka kuinka! Myös pensasruusu voisi olla kiva.

      Tosin etpä kerro alueen koosta tai olosuhteista joten..

    • varjomorelli

      ainakin angervojen kasvuolosuhteista ja korkeuksista, googlettamalla sanalla angervot. Siellä vinkkejä vaikka kuinka. Itse pidän keijuangervoista, ovat ryhdikkäitä pikkupensaita ja niin kauniit kukat. Niitäkin on kyllä hoidettava, eli ravinnetta keväällä ja kukkien napsimista pois, kun ovat ruskettumassa. Jos istutat Norjan angervoja, pitää jättää tilaa, sillä angervo levittää oksansa n.puoli metriä joka suuntaan. Jos sitä alkaa esim. rappujen kohdalta harventaa, siitä tulee muotopuoli. Siis tilaa!

    • varjomorelli

      kiinnostaa kuulla, utelias kun olen. Tuliko kaunis tervetuliaiskuja kotisi pihalle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1129
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      932
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      802
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      680
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      605
    6. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      180
      603
    7. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      592
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      586
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      140
      579
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      565
    Aihe