70 luvulla.. Heitä (porukkaa) viihdytti joku sähkömies ?
Täytyypä kysyä veljeltä kuka tuo sähkömies oli?
Täytyypä kysyä veljeltä kuka tuo sähkömies oli?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
DDR:ssä ilmeiseti annettiin homoille sähköä kikkeliin. Tai otettiin lunssi kassakaappiin, ettei voi holoilla.
Ja vaimonsakkin oli mukana..
Vaimoni siskon mieskin oli mukana yhdellä reissulla ..sorvaaja.
Minä vain tällainen vähäinen yrittäjä mutta paskaisen naurun päästin jo silloin kun kuuntelin heidän ylistyksiään tuosta reissusta
Vaimoni toisen siskon mies ..oikein tulipalokommunisti ?
No häneltä jäi näitä DDR Revue lehtiä.. niitä on mukava katsella ja nauraa..
Heh heh...
Toisaalta, olihan hyvääkin DDR:ssä. Sanotaan meidän peruskoulu järjestelmän sieltä kopioidun silloin joskus.
Mutta sotaisa oli DDr ja vakoili kaikkea. Mikä kumma se meidänkin kommunisteja kiehtoi siellä.
Ajatellen nyt Halostakin. Ollut niin tasa-arvoa. Ja siellä oli kaikkea muuta kuin sitä. Jopa omia kansalaisia ammuttiin vähäisestä teosta. kamsalaisten oikeusturvaa polettiin kjatkuvasti. Mikä kumma se Tarjaakintuolal kiinosti, ja kuinka oli mielestään hyvä systeemi kommunisti maissa silloin.
Oliko, kun saatiin vain olla USA vastainen osin
ei sellaista ole!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Saksan_demokraattinen_tasavalta
"Saksan demokraattinen tasavalta (saks. Deutsche Demokratische Republik, DDR), epäviralliselta nimeltään Itä-Saksa, oli marxilais-leniniläinen kansandemokratia, joka oli olemassa 1949–1990."