Miks Jesus kuoli nuorena?

Olisi tuntunut viisaammalta antaa Jeesuksen elää hieman pidempään ja vakuuttaa pidempään tekojaan ihmiskunnalle, nyt tuossa asiassa hässäköitiin hieman mielestäni, ei aivan loppuun suunniteltu. Miks tapattaa nuorehko ja jättää juttu muutaman ihmisen tietoisuuteen?
7221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jopa tänne kylmään pohjolaan tuli tieto Jeesuksesta.

Äänestä

Jumala ei tee virheitä!

Jeesus sanoi itse, että sitä varten Hän tänne tuli, kuolemaan meidän syntiemme sovitukseksi.

Hän oli tehnyt sen, mitä pitikin, täytti kuuliaisesti Isänsä suunnitelman meidän elämäksemme.

Ja mikä ihminen on arvostelemaan Jumalan tekoja?!

Äänestä
  • Kyllä se synti oli vähäistä jo pienen väestömäärän vuoksi tuolloin, nyt populaa on miljoonia kertoja enemmän, ja synnilliset teot miljoonakertaisia nekin, ja tartteeks rikolliset synninpäästöä? Kun eivät edes noudata Jumalan ohjesääntöjä Maassa.

    Äänestä

  • Toistapäin kirjoitti:

    Kyllä se synti oli vähäistä jo pienen väestömäärän vuoksi tuolloin, nyt populaa on miljoonia kertoja enemmän, ja synnilliset teot miljoonakertaisia nekin, ja tartteeks rikolliset synninpäästöä? Kun eivät edes noudata Jumalan ohjesääntöjä Maassa.

    ..ole uskova. Jos olisit, et kyselisi, etkä kyseenalaistaisi vastaustani.

    No mutta "väännän rautalangasta", että edes hiukan käsittäisit mistä on kysymys.

    Jeesus kristus sovitti ristillä KAIKKI synnit, sinunkin. Nyt on vain niin, että jos et hyväksy ja ota sitä lahjaa vastaan ja tee parannusta synneistäsi, se ei hyödytä sinua yhtään.

    Olet edelleenkin vastuussa omista synneistäsi itse. Jumalan tahto on, että kaikki ottaisivat Hänen lahjansa vastaan, niinkuin toinen niistä ryöväreistä ristillä.

    Jos yhtään olet Raamattua lukenut, tiedät kaiken tämän. Sinä itse kuten rikollisetkin, tekevät valinnan, ottaako Jeesuksen uhri vastaan, ja tehdä täyskäännös elämässä. Se on pelastuksen "avain".

    Noudatatko sinä #Jumalan ohjesääntöjä maassa#, kuten kirjoitit? Siks'toisekseen, eivät SINUN kuin ei muidenkaan hyvät teot auta yhtään. Pelastus on yksin armosta, uskon kautta Jeesukseen Kristukseen.

    Äänestä

>>>Olisi tuntunut viisaammalta antaa Jeesuksen elää hieman pidempään ja vakuuttaa pidempään tekojaan ihmiskunnalle, nyt tuossa asiassa hässäköitiin hieman mielestäni, ei aivan loppuun suunniteltu. Miks tapattaa nuorehko ja jättää juttu muutaman ihmisen tietoisuuteen?

Äänestä

Herra olisi voinut lähettää vaikka kaksikin poikaa, niin toinen olisi voinut riippua ristiriipunnassa ja toinen sitten olisi höpissyt jotain sata vuotta filosofiaansa eteenpäin.

Äänestä

hei te kaikki norpat
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen
tässä on totuuden siemen

kirjotanko vielä kerran?
monet on huonoi lukemaan nykyaikana.. tai ehkä ne ei vaan jaksa lukea mitä toisilla on sanottavana O_O

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakkojuttuko? kirjoitti:

Olisi tuntunut viisaammalta antaa Jeesuksen elää hieman pidempään ja vakuuttaa pidempään tekojaan ihmiskunnalle, nyt tuossa asiassa hässäköitiin hieman mielestäni, ei aivan loppuun suunniteltu. Miks tapattaa nuorehko ja jättää juttu muutaman ihmisen tietoisuuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu