Miksi Jesus syntyi tuolla vuosisadalla kuin syntyi, onko hän perustellut sitä aikakirjoissa? Oliko se muka otollisin hetki? Mielestäni joku kivikausi tms olisi pikemminkin sopinut tai vaikka joku 1900-luku. Sillä olihan ennen Jeesusta jo erilaisia uskontoja maailmassa, niiden levinnäisyys vain ei voinut olla merkittävä teknologian tason vuoksi! Nyt olisi helppo tehdä kerralla "näyttö" yhdestä ja oikeasta uskosta ja selvittää budhhat yms uskomukset?
Syntyikö väärällä vuostuhannella?
JesuksenSynty
12334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
//Miksi Jesus syntyi tuolla vuosisadalla kuin syntyi, onko hän perustellut sitä aikakirjoissa? Oliko se muka otollisin hetki?//
- Idea on se, että kullakin ajan-jaksolla on omat "Jeesuksensa"--->eli 'nahka-vaatteet' Logokselle[Korkeimman/Kaikki].
Näiden 'kuorien' kautta, lähinnä henki-vallat saavat--> nuhtelua,opetusta ja neuvontaa 'kotiin paluuta' varten.
'Koti' tarkoittaa vain ja ainoastaan Korkeimman kaikkaa-->Yhtä--> balassoitua tilattomuutta, jossa ositukset/moninaisuus häviää Yhden toveruuteen.
Ihmiskunta raadollisuudessaan ja tarkoituksettomuudessaan haluaa käsittää ja kääntää tarkoitustensa mukaiseksi kaiken sen syvemmän tiedon[gnosis], jota Korkein 'eri vuosisadoilla 'nahka'vaatteiden'[ihmis-kuoret] kautta jakaa omien päämääriensä käyttöön.
Ihmiskunta viehtyy luonteensa mukaisesti draamalliseen materiaan-->esimerkiksi Nasaretilaisen tapauksessa hänen draamalliseen kuolemaansa, hänen henkilöönsä, nostaen ihmisen pavonnan kohteeksi---> jättäen näin [tahallisesti] hänen sanomansa huomioimatta.
Sanoma ei mene ihmiskunnalle perille, koska se on tarkoitettukin ensi-sijaisesti henki-valloille---> opiksi ja nuhteeksi.
Ihminen ei ole muuta kuin maasta koottu/kokoontunut käyttö-liittymä -->eli subjekti objekteille, jotka haluavat subjektoitua.
Uskonnot ja uskomukset elävät hamaan maailman-loppuun asti omaa elämäänsä. Siis niin kauan kuin ihminen on olemassa, ihminen ei käsitä-->jos ei laita sivuun/kuole minä-maailmoilleen ja anna näin tilaa [kullakin 'kuorella' henki tarkoituksensa mukaan]syvemmille tarkoituksille.
Voisitko kertoa saman vähän selvemmin?
Mä en oikeesti ymmärtänyt kuin osan.
Jeesus vain syntyi tuohon aikaan.
Ja onhan Hänestä tullut tieto tänne kylmää pohjolaankin.
Jumalan Sana pysyy iäti.
Tarkoitin yksinkertaisesti sitä, ettei Nasaretilainen ollut millään lailla suber-spesiaali tapaus ihmiskunnan historiassa.
Hänet nostettiin ylös joukosta draamallisen kuolemansa [jossa yhdistyy lisäksi kollektiivisesti monet muutkin ennen häntä olleet saman'oloiset legendat] vuoksi ja joidenkin sepittäjien myötä-->hänet jumalallistettiin [vastoin tahtoaan]--> laitettiin sanomaan asioita, joita hän ei sanonut, poistettiin sanomisia, joita hän sanoi, eli näin.
Samankaltaista toimintaa on ollut ja tulee aina olemaan hamaan maailma-tappiin asti-->Korkein tuo tietoa maailman-kaikkeuteen eri tavoin, joista yksi on ihmisten kautta tapahtuva informaation tuonti.
Minusta oli.
Harvoin tuollaista käy :)
Jokainen ihminen syntyy ennalta määrätyille vanhemmille, sellaisille jotka ovat sopivimpia ruumiillistuvan sielun karmallisen tarkoituksen kannalta. Myös jokainen syntyy juuri silloin kun tarkoituksenmukaisinta syntyä.
On totta, että ajanlaskun alkuaika oli poikkeuksellisen vaikeaa aikaa. Ehkä juuri tällaisia aikoina inkarnoituvat todella kehittyneet sielut.
silloin kun Abrahamiin otettiin yhteyttä, joskus 1900 eKr. Maailma uskontoineen oli tukevasti kapinassa, ja jopa tämän sillanpääaseman pitäminen osoittautui vaikeaksi. Raamattu ei perustele miksi juuri Abe ja juuri silloin. Tästä eteenpäin Jeesuksen tuloa valmisteltiin ja nythän sanoma on perillä lähes kaikkialla.
..vai oletko ollenkaan lukenut 1.Moos.3:sta syntiinlankeemuksen. Jo siellä Jumala lupasi, että maailman sovittaja syntyy.
Ja niin Jeesus syntyi ennaltamäärättynä aikana,
Jumalalle sopivana aikana. Ei Hän siinä ihmisen mielipidettä kysele, niinkuin ei tänäkään päivänä.
>>>..vai oletko ollenkaan lukenut 1.Moos.3:sta syntiinlankeemuksen. Jo siellä Jumala lupasi, että maailman sovittaja syntyy.
Ja niin Jeesus syntyi ennaltamäärättynä aikana,
Jumalalle sopivana aikana. Ei Hän siinä ihmisen mielipidettä kysele, niinkuin ei tänäkään päivänä.
tullut lukaistuksi. Jeesuksen tuloa valmisteleva prosessi kuitenkin käynnistyi Aben valinnalla juutalaisen kansan esi-isäksi.
..ymmärtää lukemaasi. Jumalalla oli suunnitelma jo enne maailman perustamista. Kyllä se
"prosessi" alkoi jo silloin.
on välillä vaikeaa. Senkin mistä oikein kinaat. Sanalla prosessi ymmärrän sellaisten tiettyyn tulokseen johtavien toisiaan seuraavien tapahtumien sarjaa, joiden yhteenkuuluvuus on helppo havaita. Tällainen saa alkunsa Aben valinnasta. Häneen ei raamatun kertomuksessa johda mikään linja, vaan tarina alkaa hänen kohdallaan tavallaan alusta. Epäilemättä suunnitelmia on ollut olemassa tätä ennen, mitä ei ole kiistettykään.
Kyllä koko päättymättömän maailmankaikkeuden luominen ja sen yhä jatkaminen on niin valtava prosessi ettei ihminen sitä tajua helpolla, hyvä silloin tuudittautua toki uskoon. Kaikki pienimuotoiset kertomukset ovat aina sinänsä kiinnostavia, mutta totuus on, että Jumala on luonut hirmuisen kapasiteetin kasvumahdollisuuden aivoihimme, josta osaamme hyödyntää vain murto osan. Se on Jumaluutta. Kehittää ajattelukykyä, maailmankaikkeuden ymmärrystä ja yhteensovittamista, lopulta kun huomaamme pienuutemme niin sodatkin loppuu aivan hyödyttöminä, mutta tuo viisaus ei tule miljoonissakaan vuosissa vielä!