Pahimmaksi tasa-arvon uhkaksi koetaan, että samasta työstä/toiminasta mies ja nainen eivät saa samaa palkkaa/arvostusta, ja ihannehan olisi, jos ihmiset arvostellaisiin samalla asteikolla.
Syy siihen, että miehen ja naisen samaa toimintaa arvostetaan eri tavoin, juontaa kuitenkin juurensa erilaisesta vallankäytöstä, miehen vallankäyttö on enemmän fyysistä ja naisen henkistä.
Selkeä esimerkki psyykkisen manipuloinnin vaikutuksesta, sukupuolten saman roiminan erilaiseen arvosteluun on seksi.
Naiset käyttävät seksiä, ja mielikuvia seksistä miesten ohjaamiseen, lähinnä hajota ja hallitse tekniikkaa apuna käyttäen näin:
Miesten välisen kiintymyksen, fyysinen osoittaminen on leimattu kielteiseksi ja negatiiviseksi asiaksi, se leimataan heti seksiksi ja homoiluksi, ainakin länsimaissa.
Naisten välinen läheisyys ja kiintymys on taas enemmän hyväksyttyä, ja koetaan vain kauniiksi.
Miehen itsetyydytys on rumaa, ja sitä käytetään jopa haukkumasanana, kun taas naisen itsetyydytys on kaunista ja kiihottavaa.
Miehen ja naisen samaa seksuaalista toimintaa arvostetaan siis täysin eri tavoin, joten ei ole mikään ihme, että miehet ja naiset saavat eri palkkaa myös samasta työstä.
Syy siihen, että miehen ja naisen samaa toimintaa arvostetaan eri tavoin, juontaa kuitenkin juurensa erilaisesta vallankäytöstä, miehen vallankäyttö on enemmän fyysistä ja naisen henkistä.
Selkeä esimerkki psyykkisen manipuloinnin vaikutuksesta, sukupuolten saman roiminan erilaiseen arvosteluun on seksi.
Naiset käyttävät seksiä, ja mielikuvia seksistä miesten ohjaamiseen, lähinnä hajota ja hallitse tekniikkaa apuna käyttäen näin:
Miesten välisen kiintymyksen, fyysinen osoittaminen on leimattu kielteiseksi ja negatiiviseksi asiaksi, se leimataan heti seksiksi ja homoiluksi, ainakin länsimaissa.
Naisten välinen läheisyys ja kiintymys on taas enemmän hyväksyttyä, ja koetaan vain kauniiksi.
Miehen itsetyydytys on rumaa, ja sitä käytetään jopa haukkumasanana, kun taas naisen itsetyydytys on kaunista ja kiihottavaa.
Miehen ja naisen samaa seksuaalista toimintaa arvostetaan siis täysin eri tavoin, joten ei ole mikään ihme, että miehet ja naiset saavat eri palkkaa myös samasta työstä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...kun esim. pornoalalla juuri naisia sitten myös rahallisesti arvostetaan enemmän kuin miehiä -> näkyykö kuvailemasi asenteellisuus sitten suoraan siellä noin päin palkoissa?
Kun taas sitten fyysistä suoritusta ihannoivassa urheilussa on useimmiten miehillä ne palkkahuiput.
Ehkäpä kuitenkin ns. henkisessä työssä sitten olisi tuo samapalkkaisuus jo itsestäänselvyys, johon kaikkien pitäisi pyrkiä. (Ja normaalit ihmiset pitävätkin asiaa itsestään selvyytenä: sama työ, samat tulokset, sama kokemus -> sama palkka). Itse asiassa luin juuri tutkimuksen, jossa kokemuksen ja aiemman uran merkitys on yhä enemmän vähenemässä:
Aiemmin harmaapäitä arvostettiin -> suurin palkka oli juuri ennen eläköitymistä. Nykyisin on yhä enemmän, että palkkakatto iskee juuri "tuottavimman" kauden 30-40 aikana, jonka jälkeen sitten on "vanhuksilla" vaikeampi saada töitä (kun aina on nuorempaa ja "viriilimpää" tulossa tilalle).
Ts. kokemuksen merkitys arvostettavana asiana on murenemassa, jolloin katsotaan vain: mikä työ (mitkä markkinat ovat sille) mitkä tulokset = palkka.
Maailma menee raaemmaksi ja brutaalimmaksi, siis - yhä kiihtyvästi kohden suuryrityskapitalismia, jota sosialistit tukevat tehden pienyrittämisen yhä vaikeammaksi... (yrittäjähän, hyi olkoon, voisi jopa itse osittain vaikuttaa palkkaansa, työtahtiinsa jne... se on kyllä väärin?).
Jep, Jos lähtee olettamuksesta, että mies puhuu suulla ja nainen silmillä, ja toteaa, että miehen voimakkuus on enemmän suoraa, fyysistä ja naisen vahvuus taas henkistä ja epäsuoraa, sitten kun tarkastelee yhteiskunnan kehitystä tästä perspektiivistä nykyinen käytännölle on selvä selitys.
Koneet kehitettiin helpottamaan fyysistä rasitusta, ja siitä oli seurausta, että miehen fyysinen vahvuus menetti arvostustaan ja valtaa siirtyi naisille.
Tasapuolisen vallanjakautumisen nimissä pitäisi kehittää laite tai tekniikka, millä henkisesti heikompaa sukupuolta toimintaa voitaisiin helpottaa.
Käytänossä tuohan on kyllä jotenkin suuntaus, ja miehetkin siirtyvät enemmän henkisen, epäsuoran vallankäytön ja manipuloinin pariin.
Modernin yhteiskunnan feminiinisestä vallasta kertoo selvimmin oikeusjärjestelmä: fyysisen rangaistukset ja väkivalta on laittomia, rangaistusten ollessa enemmän henkisiä, eikä henkistä väkivaltaa kontrolloida tai ainakin sen rajoittaminen on nykykeinoin mahdotonta.
Samapalkkaisuuteen liittyy yksi perin mielenkiintoinen ongelma, palkan luonne ja samankaltaisuus.
Sinänsä on sama maksetaanko samasta työstä saatu palkka euron kolikoina vai 10euron seteleinä. Ongelmana tuntuisi olevan luontaisedut. Luontaiseduthan arvostetaan verottajan puolesta. Esimerkiksi puhelinedun verotusarvo on n.20€ kuukaudessa. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että bruttopalkkaan lisätään 20€ ennen ennakonpidätystä ja pidätyksen jälkeen tuo sama 20€ vähennetään käteen jäävästä summasta.
Puhelinetu saadaan kun nykyisin lähinnä kännykällä soitetaan paljon työpuheluita. Ei tietenkään ole oikein, että työntekijä joutuisi maksamaan omasta pussistaan työpuheluita. Täydellä puhelinedulla työnantaja maksaa kuitenkin muutkin puhelut. Yksityiset puhelut ylittävät varmasti määrän, mitä työntekijä maksaa veroissa ks. edusta. Tämä määrähän on 20€-henkilön veroprosentti, eli usein n.10-12€ kuukaudessa.
Erilaisia laskentatapoja voidaan käyttää verrattaessa esimerkiksi asumisetua, autoetua jne. Yleensä edunsaajalla on peruspalkka hieman pienempi kuin samaa työtä tekevällä ilman etuisuuksia. Tietenkin luontaisetujen verotus tekee sen, että käteen jää vähemmän rahaa, mutta elämisen kulut pienenevät huomattavasti.
Mikäli palkkavertailua tehdään suoraan tilastollisesti bruttopalkoista niin luontaisetujen mukana olo sotkee tilastollista tulosta aika pahasti. Olisi mielenkiintoista nähdä jokin tutkimus aiheesta tai siitä miten luontaisetuja on käsitelty tasa-arvoisista palkoista puhuttaessa.
Lisäksi voidaan keskustella muutenkin siitä, mitä tarkoittaa sama palkka samasta työstä. Ja mitä eroa on palkallisessa tasa-arvossa samanlaisella ja tasa-arvoisella palkalla sekä siitä voiko palkanmaksu olla epätasa-arvoista.
Julkaiskaapa naiset käytännössä toteutunut esimerkkitapaus kaikkine asianhaaroineen jossa mies ja nainen ovat saaneet eri palkkaa samasta työstä vaikka kaikki palkkaan vaikuttavat asiat ovat olleet samoja.
Onko naisilla siis esittää FAKTAA vai onko tämäkin vain naisten musta-tuntuu-löpinöitä...
*rykii voimakkaasti* "Miehen itsetyydytys on rumaa, ja sitä käytetään jopa haukkumasanana, kun taas naisen itsetyydytys on kaunista ja kiihottavaa."
Missäs moista on tapahtunut?
useimiten se on kyllä ollut että naisten itsetyydytys on likaista. ja miesten taas täysin normaalia.