Koko maailman on aina pidettävä yhtä, jotta NL:n rippeet saadaan rauhanomaisesti pois. Naton laajentuminen on oikein tärkeää. Nato on puolustuksellinen kaikkien kansanvaltaisten puolueiden lujasti yhdessä tukema. Natomme suojelee kokonaista länttä ja toimii yhdyssiteenä oikeusvaltioiden välillä. Olemme Nato-yhteensopivia ja meille venäläinen suunnaton käsittämätön jatkuvasti esiintyvä julmuus toisiansa kohtaan on aivan käsittämätöntä. Pidämme heidän käytöstään tyhmyyden osoituksena ja rekkajonoja kuitenkin humanitäärisenä apuna, jonka kuten lännen kuplan (hotellit, tehtaat ja kaupat)voi aina ottaa pois helposti. Vaikka voilla paistaisi se ei muutu. Suomi on hampaisiin asti aseistettu ja lyömme mahdollista hyökkääjä välittömästi kaikkien länsimaiden kanssa yhdessä. Ei koskaan enää yksin. Onneksi on mainio Nato meillä turvana, johon kaikki kivat oikeat ystävämaat kuuluvat. EU:n turvaratkaisu on myös Nato. Nyt on se oikea hetki.
Suomen pitää liittyä Natoon
Maailman parasta
40632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ei mitään ongelmaa, kaikki muutkin hyvät ovat Natossa. Tullaan. Tullaan. Nato on ollut aina hyvä.
Yksi hyvä puoli täällä lännessä on halu laajeta rauhanomaisesti. Varmasti oikeus kirjoittaa vapaasti kuuluu Natomaihin ja oikeus olla erilainen kuin muut. Kaikki hyvä kuuluu Natoon. Tämä johtuu siitä, että koko länsi suojataan ja kaikki siihen kuuluva. Venäläisistä ei tule olemaan mitään ongelmaa, heidän lukumääränsäkin pienenee koko ajan. Yritämme työllistää osan venäläisistäkin, mutta kansalaisuutta ei helposti heille uskalla antaa, vasta sitten kun ovat ihmisiksi joskus myöhemmin ja oppivat puhumaan.
On itsestään selvää tuomita rikollinen työtävieroksuva mielenlaatu ja huumehöyryn uhkailu.
Ilmansuunta ei muuta. Nato-Kolhoosiin Niet Molotov. Kokatailia? Jaa!! -Molotov.
Nykyisellä sotakalustolla yksinäinen Suomi kaatuu kepeästi. NATO ottaa luulot pois, ei tulla heti tökkimään.
Meidän Nato on voimakas. Nato puolustaa suurta Eurooppaa, joka on jo päässyt vapaaksi "suuresta saastasta" (NL). Länsimaat balttiassa joutuivat kestämään paholaisen miehitystä ja jatkuvaa piruilua (saastuttamista salamurhineen) ja valhetta tankkeineen. Kuin pitkä oli se yö. Jäteöljyt ne kaataa maahan ja pissaa Suomenlahteen. Venäläinen on alkoholisoitunut varas, mutta miljoonärit pesevät rahaa lännessä.
Stalin aurinko paistaa yhä ja kuolevat tauteihin helposti.
Seuraava askel on Putinin poismeno tyystin. Usein leikillisesti kotona sanoimme, että "Putin on vakaa". "Natomaat saavat rauhassa viedä kaiken pois ja lypsää tavaroilla rahat takaisin kauhistuksesta".
Tuomitsemme jatkossakin ankarasti sydämessämme julmat ihmisoikeusrikkomukset ja talutamme venäläisiä koiria ketjussa, jotteivät tule tuhoamaan sivistysmaita enää. Karjala on vain osa venäläisten tärvelemää lännelle kuuluvaa aluetta. Stalinin puoli jäi henkiin taputtamaan. Länsimieliset joutuivat pakkotyöhön ja menehtymään Stalinin vainoissa. Putin on vain KGB:n agentti (fsb), vainot jatkuvat "siellä".
Yhä uudestaan on venäläisiä huomautettu julmuudesta ja olisi haluttu oikeita vaaleja.
Miljoonat venäläiset siirtyvät sieltä pois länteen, esim. Israeliin on tullut lähinnä juutalaisia noin miljoona henkilöä. Israelin väkiluku on 7 miljoonaa.
Järjestöjen ja puolueiden lakkauttaminen sorrossa ei ole tullut yllätyksenä. Humanitäärinen apu on vaikeutunut esim. miliisin lapsivangeille, erikoisesti sen jälkeen kun TV-toimittajat salamurhattiin ja vietiin vankileiriin.
Teemme saksalaisella nerokkuudella yhdessä juutalaisten kanssa selvää hirvittävästä uhasta, jota yksikään sivistysmaa (oikeusvaltio, kansalaisyhteiskunta) ei tue, voiton hakevat kaikki länsimaat, mutta vahvasta puolustuksesta tulee pitää koko ajan suurta huolta, niin paha on vain rahanpesijä ja venäläisen kansallisomaisuuden varastaja (fsb). Länsimaiset omistajat ovat vain länsi. Kaikki on sitäpaitsi kaupan pyllyjä myöten, lapsivangit raskataan siellä monta kertaa päivässä, tiesitkös sitä.
Oppositiota vainotaan Venäjällä ja pelätään että ontot putket tulevat ilmi, alokkaita kidutetaan. Puna-armeijan tuvat ovat sikolättejä.
Rakennetaan hotelleja Venäjälle ja viedään jäälaitteita ja mailoja. Pysyisivät vaan rauhallisena. Ruotsi toimittaa esim. huonekaluja.
Venäläistä tiskikonetta tai loistoristeiljää ei ole tullut sinuakaan vastaan, mutta sukellusveneet ovat mdäntyneet ja tankkeihin voi työntää reijän kepillä.
Kaikki osaaminen on lännessä, paikkatietojärjestelmä mahdollistaa jokaisen aselajin taistelemaan venäläistä julmuutta vastaan jopa ilman ihmisiä. Kaikki voidaan ohjelmoida.
Emme turhaa koko länsi varustaudu antamaan puolustaistelussa iskua, jos ryöväri tulee. Kukaan ei pelkää venäläisiä.
Meidän Natoon tulee tulvaisuudessa täysin miehittämättömiä panssariajoneuvoja, prototyyppejä kokeillaan jo. Onhan autoissakin on parkkipaikan hakevat laitteet. Ohjuksethan ovat jo näkymättömiä tutkassa ja Moskovan jokainen lumppukin näkyy satellittikuvissa. Venäläiset väärentävät uutiskuvia ja Putin pää on milloin missäkin ja jäävuoren allakin käydään. Venäläinen on maailman suurin valehtelija.
Nato on rauhanenkeli. Jokaisen reserviläisen tulee osallistua puolustussotaan, kaikkia tarvitaan täällä kotona, ketään ei jätetä venäläiselle julmuudella, niin rakas vapaus on ilman venäläisiä rikollisia. Katso myös Vapaudenpatsas ja muista. Nato on vain yksi miljoonista siteistä, joilla me kuulumme länteen.
Toi on ihan pelkkää venäläisvihaa, ja mihin se pohjautuu?
Venäläisten rikosihmiskuntaa kohtaan tuomitaan kaikkialla maailmassa. Ei se se ole venäläisvihaa, vaan rikoksen torjuntaa ja ihmioikeuksien puolustamista.
Meillä lännessä kaikki yleensä inhoavat työtävieroksuvia alkoholisteja, jotka alinomaan tekevät rikoksia.
Venäläisiä voi inhota myös kun aina pettävät ja vain pesevät rahaa. Pitäisi kuitenkin erottaa toisistaan selkeästi venäläinen julmuus, johon kuuluvat lapsivangit ja syvä viha oikeinajattelijoita kohtaan. Oikein on aina vähempiosaisen puolustaminen venäläistä julmuutta vastaan.
Mitään syytä ei ole mennä hyväksymään meille niin äärimmäisen vierasta kulttuuria, joka perustuu varkauteen ja salamurhiin (komu).
Hyvä venäläinen toimii ahkerana Natomaissa ja ankarasti tuomitsee opposition vainot ja lasten hyväksikäyttäjät.
Mistä lähteestä sun tiedot on?
Selkeä vastaus, kiitos!
Mikä rikos ihmiskuntaa vastaa? Kerropa lisää ihan vapaasti vaan..
Kuuluisa venäläinen kirjailija arvioi venäläisiä seuraavasti: "Julmuus - se on ihmetyttänyt ja piinannut minua koko ikäni. Mistä ihmisen julmuus johtuu, mistä se on peräisin? Tätä asiaa olen ihmetellyt, mutta en ole pystynyt enkä pysty sitä ymmärtämään. - - Nyt, Euroopan sodan hirmuisen mielettömyyden ja vallankumouksen veristen tapahtumien jälkeen, - - minun on todettava, ettei venäläinen julmuus näytä kehittyneen mitenkään; voitaisiin sanoa, etteivät sen muodot muutu. Muuan 1600-luvun alkuvuosien kronikoitsija kertoo, millaisia kidutuksia hänen aikanaan käytettiin: 'Suuhun kaadettiin ruutia ja se sytytettiin; toisiin tungettiin ruutia toisesta päästä. Naisilta puhkaistiin rinnat, haavojen läpi pujotettiin köysi, josta heidät ripustettiin roikkumaan.' Vuosina 1918 ja 1919 Donilla ja Uralilla tehtiin samanlaisia tekoja: miehen alapäähän työnnettiin dynamiittipötkö ja se räjäytettiin. Uskon, että Venäjän kansan erikoispiirre - yhtä ainutlaatuinen kuin englantilainen huumorintaju - on erityinen julmuuden taju, kylmäverinen julmuus, ikään kuin haluttaisiin kokeilla ihmisen kärsimiskyvyn rajoja, tutkia elämän kestokyvyn sitkeyttä. Venäläisessä julmuudessa on pirullista taidokkuutta, siihen sisältyy jonkinmoinen hioutuneisuuden, harkitun määrätietoisuuden sävy. Tätä erikoista piirrettä ei voida selittää nimittämällä sitä psykoosiksi tai sadismiksi, eiväthän nämä sanat edes selitä mitään. - - Jos julmat teot olisivat vain yksilöiden psyykkisen kieroutuneisuuden ilmauksia, niistä ei kannattaisi puhua: ne kuuluisivat psykiatrin toimialaan, eivät moralistille. Puhun tässä kuitenkin vain kollektiivisesta kärsimyksillä huvittelusta. - - Kummat ovat sitten julmempia, valkoiset vai punaiset? Luultavasti he ovat yhtä julmia, koska kummatkin ovat venäläisiä. Kysymykseen julmuuden asteista historia muuten vastaa sangen selvästi: aktiivisempi osapuoli on julmempi."
Venäjän tsaari Pietari Suurikin nautti raakuudesta, hän löi henkilökohtaisesti pään poikki useilta kymmeniltä streltsi-joukkojen sotilailta ja kummasteli, etteivät läsnä olevat ulkomaalaiset halunneet kehotettuina osallistua tähän huvitukseen.[ix]
"Vuoden 1942 tammikuun ensimmäisinä päivinä Feodosijan luona maihin nousseille ja Kertshistä saapuneille vihollisvoimille oli, kuten edellä mainittiin, tie käytännössä auki 11. armeijan elinhermolle, Dzankoin-Simferopolin radalle. -- Feodosijassa bolshevikit olivat joko tappaneet haavoittuneemme sairaaloihin tai raahanneet heidät siteissään meren rantaan, kaataneet päälle vettä ja jättäneet heidät purevaan pakkaseen jäätymään."
Jokainen joka lukee paljon lehtiä ja seuraa ihmisoikeustilannetta Venäjällä on tietoinen asiasta. Valevaaleista ja opposition vainoista ei meillä kuitenkaan vaieta. Pitää hakea tietoa Turun Sanomista ja Helsingin Sanomista. Ilkka ja Pohjalainen ovat vapaita myös jne. Humanitääristä apua yrittää viedä venäläisille lukuisat erilaiset järjestöt. Pelastusarmeija on siellä joutunut vainon kohteeksi.
Kun ei hyväksy julmuutta sanotaan "vihaa venäläisiä"!
Ai ihmettä! Outoja barbaareja venäläiset, joilla on erikoisoikeus olla hävytön meitä muita kohtaan.
Meillä ollaan puolueettomia ja tuomitaan kaikki rikokset.
Nato on puolueeton ja puolustaa kaikkia työläisiä.
Kaikki työ on arvokasta. Työtönkin on työläinen, sillä hän hakee työtä.
Venäläiset toisinajattelijat vaativat länneltä tiukkuutta
Julkaistu: 9.6.2008 23:50
Anneli Ahonen
helsingin sanomat
Venäläiset toisinajattelijat vaativat länneltä tiukkuutta
Juri Šmidt
Lännen pitää ottaa tinkimätön linja Venäjän ihmisoikeusloukkausten suhteen, sanoivat venäläiset ihmisoikeuksien puolustajat maanantaina seminaarissa Suomenlinnassa. Nyt länsi pitää heidän mukaansa etusijalla kaupantekoa ja energiansaannin turvaamista, ja Venäjän ongelmia katsotaan sormien läpi.
Suomenlinnassa järjestettiin kaksipäiväinen Suomalais-venäläinen kansalaisfoorumi toista kertaa. Venäjän demokratian ja ihmisoikeuksien tilaan keskittyvän foorumin puheenjohtaja on kansanedustaja Heidi Hautala (vihr).
Länsimaissa venäläisiltä aktivisteilta kysytään usein, mitä lännessä pitäisi tehdä Venäjän suhteen.
"Erityistä lännen Venäjä-politiikkaa ei ole olemassakaan. Lyhytnäköisesti tiedetään vain ensimmäinen askel, muttei toista ja kolmatta", sanoi asianajaja Juri Šmidt. Hän on vankeuteen tuomitun, entisen suurliikemiehen Mihail Hodorkovskin asianajaja.
Hänen mukaansa lännen on edullista investoida Venäjälle ja kerätä nopeat voitot. Siksi lännessä käytetään Venäjästä poliittisesti korrektia kieltä.
"Asioista pitäisi puhua niiden oikeilla nimillä. Ihmisoikeusrikkomuksia pitää kutsua ihmisoikeusrikkomuksiksi ja Venäjän monipuoluejärjestelmää kuvitelmaksi", Šmidt kertoi Helsingin Sanomille.
Lännessä pitäisi Šmidtin mielestä etsiä kipupisteet, joista Venäjää tulisi arvostella. Tällaisia voisivat olla ilmaisunvapaus, vaalien vapaus, lehdistönvapaus ja kansalaisjärjestöjen vapaus toimia. Sen jälkeen pitäisi avoimesti vaatia Venäjältä ihmisoikeuksien parantamista.
Ihmisoikeudet eivät sanottavammin kiinnosta keskivertovenäläistä. Elintaso on noussut huimasti kymmenessä vuodessa ja ihmiset ovat tyytyväisiä.
"Pientä eliittiä ne kiinnostavat, ja on selvää, että vaikka elintaso on parantunut ja Jeltsinin aikainen rikollisuus kitketty pois, ihmisoikeudet ovat kehittyneet huonompaan suuntaan."
Venäjän presidentti Dmitri Medvedev on korostanut oikeusvaltion tärkeyttä ja laillisuuden toimeenpanoa päämääränään. Viimeksi Medvedev puhui laillisuudesta Saksassa tavatessaan viime torstaina liittokansleri Angela Merkelin. Medvedev varoitti muita valtioita puuttumasta Hodorkovskin oikeudenkäyntiin, sillä hänen mukaansa se on Venäjän sisäinen asia.
"Tuomion täytäntöönpano onkin suvereenin valtion asia. Sen sijaan se, kuinka Hodorkovskin ihmisoikeuksia rikottiin, kuuluu kansainväliselle yhteisölle. Ihmisoikeusrikkomuksia muiden valtioiden juuri tulee valvoa."
Medvedevin sanoihin laillisuuden parantamisesta Šmidt suhtautui varovaisen toiveikkaasti.
"Ei hän voi olla [entistä presidenttiä Vladimir] Putinia pahempi. Toistaiseksi hän on sanonut oikeat sanat. Ehdotan, että tuemme häntä oikeaan suuntaan. Ehkäpä hänen on pakko toteuttaa sanansa."
Samaa toivoi puheenvuorossaan Robert Amsterdam, joka on myös puolustanut Hodorkovskia oikeudessa.
että joka päivä näemme, ettei Venäjään voi luottaa.
Rikollinen usa on kuin venäjä! Ei demokraattinen vapaa maa tarvitse sellasia poliisi voimia kuin usalla on. San salvdor óli vallassa usa:n nostama sotilas juntta ja usa:n kouluttamat kuoleman partiot terrorisoi sivilejä mielivaltaisilla pidatyksillä ja murhilla. Miten tämä eroaa venäjästä? Nigarakuassa oli vasemmisto hallitus ,toimiva koulu järjestelmä ja toimiva teveydenhuolto mutta nigarakuassa oli myös hallitusta vastustava sissi verkosto jota usa koulutti ja aseisti ja joka terrorisoi kyliä ja tappoi ja raiskasi mielivaltaisesti ihmisiä.kyseisten ryhmien takia lapsia ei voinut lähettää kouluun eikä ihmiset voinut käyttää terveyden huoltoa pelkäämättä tulla tapetuksi. Ja onko usa:n salaiset vankilat ja mielivaltaiset pidätykset maailmalla omaisten tietämättä ja syytä kertomatta ihmis oikeuden mukaisia ja onko oikein puuttua aseellisesti toisen valtion sisäisiin asioihi(ilmeisesti ääretön halu hallinta luonnonvaroja js maailmaa oikeuttaa siihen).Siis miksi meidän pitää liittyä usan etuja ajavaan järjeistöön??? Sehän olisi kuin Jammulle sedälle antaisi päiväkodin johtajan viran.Yhdysvallat on rikos ihmisyyttä vastaan ja aivan yhtä paljon kuin venäjä.Ja ennen ammun itsen kuin menen natoon!
mitä tarvitset http://www.juiceplus.com
lukenut ja n.40 vuotta taaksepäin muistava ihminen tietää ettei se yhdysvallat ole yhtään sen paremmin kunnioittanut ihmisoikeuksia(salaiset vankilat,mielivaltaisia pidätyksiä, murhia,mielipide vankeja ym. manipulointeja esim. tie paratiisiin kulkee nato:n kautta).On kaksi maata jotka terrorisoi ihmisiä ja kansoja samaan tahtiin rinta rinnan niin toinen kamala ja arvaanaton ja toinen tuo pelastuksen ja demokratian(lue globalisaation ja rahanvallan).Kummatkin yhtä pahoja ja meitä ajetaan suoraan suden suuhun niin kuin pässiä narussa.
Lontoo, Pariisi on ollut Puan-armeijan miehitä? Sitä ei ole myöskään ollut Helsiki. Miten teidän laita on?
"Nato puolustaa suurta Eurooppaa, joka on jo päässyt vapaaksi "suuresta saastasta" (NL)."
Kaupungit kuten mm. Lontoo, Pariisi on ollut Puna-armeijan miehittämät – tai Helsinki? ja maat siinä sivussa; kuten mm. Ranska, Espanja, Ruotsi, Sveitsi, Itävalta, Suomi osa iki iljettävää Neuvostoliittoanne? (pian sama kuin Nato kolhoosinne) Miehitetty ei ole ollut Helsinki / Suomikaan. "Nato puolustaa suurta Eurooppaa, joka on jo päässyt vapaaksi "suuresta saastasta" (NL).".
"Nato puolustaa suurta Eurooppaa, joka on jo päässyt vapaaksi "suuresta saastasta" (NL).".
Me kuulumme USA:n kanssa venäläisten vastaiseen rintamaan, joten olisi asiallista vaieta, jos ei tykkää, että kommunistit ja varkaat suljetaan vankileiriin. Se ei käy että muuttuisimme kommareiksi USA ja SUOMI. Kommunistinen järjestelmä on täysin erilainen ja pyrkii aina tuhoamaan laillisen yhteiskunnan, lopuksi tulee itse perkele NL täydessä raivossaan kun viisaat on tapettu. SKP:n vasenta siipeä ei ole eduskunnassa tai edes koko SKP:tä, joka usein on leimattu rikollisjärjestöksi ja tekee aina myyräntyötä mm. vastustaa Natoa (rauhanenkeli) ja pilkkaa vapautta haluamme olla maailmanpoliisi länsi.
Suomi ja USA ovat länttä ja vastustajamme on KGB/FSB. Kaikki järjellinen on poistettu kommunistien sadidistiselta tieltä Venäjällä.
Rakkaat Karjalan laulumaat on vihollinen tärvellyt ja salamurhat ja lastenvaino on yhä joka päiväistä.
Alokkaita kidutetaan, poltetaan passit ja tuvat on sikolättejä. Etkö häpeä kun pilkkaat meitä länttä ja Vapaudenpatsaskin jo hämmästyy.
USA on venäläisten pakolaisten unelma, samoin Saksa ja Israel. Suomelle on erittäin tärkeää että kaikki vapaat maat (Nato) turvaa vapautemme.
Euroopan ja Pohjois-Amerikan turvajärjestely on Nato.
Länsi ei koskaan tunnustanut NL:n miehitystä lännessä. Karjalan miehitystä ei ole myöskään tunnustettu Karjala on osa Länsi-Eurooppaa, jota varkaat, rosvot ja ryövärit yhä miehittävät.
Olisi kuitenkin järkevää ottaa kaikki pois pilaajalta, joka tappoi omistajat, älymystön, upseerit, toisinajatelijat ja talonpojat, kyyditti, murhasi tai piti pakkotyössä. Nyt avuttomalle viedään kaikki "pysyisivät vaan rauhallisena".
Uskonnollisen vakaumuksen vuoksi vangitut rakensivat Moskovan Olympialaisia. Länsimieliset nääntyivät metrotyömailla, joissa heidän luistaan on tehty seiniä. Niillä on samalla henkilöllä kymmeniä eri passeja. Henkilöllisyydet ja asunnot on varastettu monta kertaa. Stalinin vainoihin yhä menehtyy, seurauksena on sairaaloiden ja puhtaan veden ym. puute. Sadat miljoonat ovat toistaiseksi menehtyneet, nyt jatkaa kansamurhaa ja petosvaaleja 100 % kannatus Mr. Putin ja hänen salaseuransa (KGB:n perilliset)FSB
Viron pakolaishallitus oli täällä kotona lännessä Tukholmassa, kun venäläiset (ns. NL) miehittivät Viroa (Eestin Tasavalta). Kostantin Päts joutui venäläisten kidutettavaksi. Hän oli suuri Suomen ystävä kuten USA ja Saksa. USA:n Viron lähetystö oli koko Venäjän (NL) miehityksen ajan "voimassa" ja odotti NL:n lopettamista. Nato laajenee vielä.
Kuriositeettinä mainittakoon, että meidän Veikko Vennamon arkistot ovat kassaholvissa Tukholmassa.
Niistä löytyy tietoja myös venäläisten tärvelemästä Karjalasta.
Paras esimerkki on venäläisten kommunistien tärvelemä Lännen ja Idän välinen alue (RUS).
Siellä salamurhat ja opposition vaino jatkuu.
Uutiset ovat siellä "putin-uutisia" ja siellä missä eniten salamurhataan on Putinin kannatus 100 %.
johdossa on tällä hetkellä oikein stalinisteja ainoastaan, Halonen ja Tuomioja.
Kun saamme nämä stallari kommunistit historiaan voimme aloittaa puhtaalta pöydältä. Mutta turha kuvitella, ettei stalinistit tekisi hätäpäissään uusia "noottikriisejä", ja muita hätäapu sopimuksia. Sehän kuuluu kuvioon.
1600- ja 1700 -luvuilla oli tosi tehokkaita kidutustapoja joka puolella maailmaa.
Tota "Donin ja Uralin" mallia me ollaan ihan ite käytetty venäläisille sotavangeille.
Jos haluat enemmän tietää ihmiskunnan julmuuksista, niin aika luotettavaa tietoa löydät varmasti tietosanakirjasta kohdasta inkvisitio. Ja natsisaksan teotkin on aika hirmuisia...
Venäjällä on 140 milj. ihmistä, joten varmasti on paljonkin erilaisia mielipiteitä.
Heidi Hautala jotenkin mielellään lietsoo Venäjävastaisuutta, eikä kuuntele vaikka toisenlaista tietoa hänelle Venäjän oloista kerrottaisiin. Katselin n. vuosi sitten keskusteluohjelmaa, jossa oli myös Hautala. Hautala piti suuren esitelmän Politkovskajan murhasta ja mielenosoituksista, joita surevat ihmiset olivat pitäneet. Ohjelmassa oli myös eräs suomalainen asianajaja, joka asuu Venäjällä. Hän kertoi, ettei Venäjällä Politkovskajan takia ollut mielenosoituksia taikka venäläiset eivät syyttäneet hallitusta murhasta. Mutta jostain syystä Hautalan periaate on solvata Venäjää ja hän ei suostunut kuuntelemaan eriävää mielipidettä. Miten kutsutaan ihmistä, joka haluaa olla aina oikeassa?
Tiedoksi: Politkovskajan murhaajat on löydetty ja tuomittu. Syylliset olivat 4 tsetsheeniä.
Suomessa ku niin paljon valitetaan Venäjän sananvapaudesta...
Valtaosa venäläisistä haluaa, että lehtikirjoituksia ja tv-ohjelmia valvotaan. Ainoastaan 8% venäläisistä ei halua sensuuria.
Valtaosa venäläisistä pitää Putinin mallista, koska hänen kaudellaan maa on vaurastunut huomattavasti. Venäläiset haluavat Putinin osallistuvan maan politiikkaan näkyvästi.
Mitä meille kuuluu, jos muissa maissa on omat tavat? Vai onko Suomen asiat niin hyvin, että voidaan muita moittia?
Vapauden kaipuu huuta avukseen kaikkia länsimaita ja venäläisten tärvelemä Karjala odottaa uutta huomenta. Taloudellista tukea kaikilta sivistysmailta. Kaikki ovat samaa mieltä kanssasi.
Suomi omistaa koko Karjalan. Kommunistit ovat avuttomia ja kaikki osaaminen puuttuu. KGB/FSB on mitä varmimmin KOM.
Ne "yrittäjät" tekevät länsibisnestä. Isä ja äiti on tapettu lasten silmien edessä kotipihalla.
Venäjällä on miilisin vankina yli 40 miljoona lasta ja pelkästään hyväksikäytössä päivittäin.
Eikös kaikki venäläiset voisi paistaa voissa ja muuttuisivat ihmisiksi?
Meille on tärkeää hävittää rikolliset taparikolliset ja rikollinen mielenlaatu, varkaudet, väärennökset, salamurhat ja fsb, vaikka Naton vastustaja tietämättään tukee Putinin julmuuksia (kannatus 100 %).
Venäläiset ovat tehneet maailman suurimman rikoksen ihmiskuntaa kohtaan (Stalinin vainoissa on saanut surmansa sadat miljoonat länsimieliset ja meitä vainotaan yhä kauhistuksessa). Heidän tulee haihtua savuna ilmaan. Kiltti karhu voidaan ampua, entäs verivihollisemme joka hyökkää?
Rauhanomainen hajoaminen on parasta elinkelpoisiin osiin. Autamme hyviä venäläisiä.
Naton tärkeys huipentuu aina kommunismin huoran hirvittävään vaaraan ja haluun tuhota naapurinsa, päästämättä kansoja vapaaksi. Ihan kuten nytkin täydellisessä kommarisuudessa (FSB) putinismi. Kommunistit eivät omista Venäjää, mutta Suomi saa länneltä Karjalan, kun rauhanomainen hajoaminen saadaan päätökseen valtavalla osaamisella. Venäjä on vain petos. Kaikki kommunistien murhat, jopa 200 000 000, jotka yhä jatkuvat tulee saada tutkimuksiin, meille ei riitä, että varastaa kansalta ja leikkii TV-tähteä. Putin on hirviö ja trikkikuvat. Tulee pian piilosta esiin.
Heillä ei tietenkään varmasti ole ainona omituisena petona mitään vääryyttä tappaa huvikseen ja iäti varastaa. Ihmisoikeudet eivät toteudu vihollisen puolella, jossa totuus kidutettiin ja menehtyi metrotyömaalla, kidutetut ja raiskatut eivät voi ottaa Venäjää takaisin lännelle. Heidät on tapettu, nyt on Putinin vuoro.
Euroopalla on pyhä velvollisuus tuhota koko kommarisuus! (Mr. Putin ja hänen ja salaseuransa, KGB:n perilliset)FSB
Raaka-aineita saadaan, kuten öljyä, mutta ei Moskovasta tai muista mielenkiintoisista kohteista. Ohjuksia ei näe tutkassa ja ne ovat miehittämättömiä. Venäläinen petos kasvaa aina raivoonsa ja kaivaa muilta silmät päästä. Putin on lännelle kuin pingispallo, jota kämmenellä pomputtaa. Kaikkien tulee päästä vapaaksi petoksessa (RUSSIA).
On hirveän tärkeää, että kukaan ei kumarra venäläistä julmuutta, jota yhdessä koko maailman kanssa Suomen kansa aina vastustaa.
Naton nerokkuus piilee sen jättäläisvoimassa, joka saa taas tyhjiä putkia esiin, vaikka kusevat Suomenlahteen.
Kommentista ymmärtää ainoastaan vihamielisyyden ja mahtipontisuuden.
Kannattaa ottaa huomioon, että isossa maassa ison maan ongelmat. Venäjällä tapahtuu pahaa päivittäin, samoin on esim. Usassa. New Yorkissa ammutaan joka minuutti yksi ihminen.
Meidän pitää elää tilanteen mukaan, eikä lähteä mukaan kaikkeen. Joten pysytään erossa Natosta ja muista liitoista. Joukossa tyhmyys tiivistyy!
Samaa mieltä. Usa pyrkii Hitlerin tapaan maailmanherruuteen. Jotain pitää muistaa ja ottaa opiksi toisesta maailman sodasta, ettei olla taas samassa tilanteessa.
Meidän tulee täällä pahassa maailmassa säilyttää vapaus ihan samanlailla, kuin kaikkien muidenkin vapaiden länsimaiden. Meidän on varmasti liityttävä Natoon. Natossa me saamme kuten kaikki vapaat maat saavat turvan pahimman varalle. Meitä yhdistää USA:an ja Eurooppaan miljoonat erilaiset siteet ja vapaa järjestötoiminta. Rakastamme USA:a ja Suomea pidetään maailman amerikkalaisempana maana. USA ei hyväksy mitään rikollista toimintaa ja yhdessä toimimme terrorismin ja rikollisuuden (esim. putinismi) estämiseksi. Venäjälle rakennetaan esim. USA:n hotelleja
New Yorkissa meillä on YK ja vapaudenpatsas. New Yorkissa on yhä enemmän tehty mustien hyväksi ja kaupunki on erittäin suosittu asumis- ja turistikohde, yksi maailman suosituimmista paikoista elää. Täysin eri asia kun vihollisemme "NL" = (KGB)/FSB, josta saamme vain energiaa ja jonne rakennamme hissejä jne, teemme bisnestä yhdessä koko lännen kanssa. Venäjällä eivät ihmisoikeudet toteudu, mutta ne toteutuvat kaikkialla muualla, koko Eurooppa ja Pohjois-Amerikka on vapaa putinismista ("ei Nato"). Lentoturvallisuudesta pidetään USA:n kanssa hyvää huolta. Koko länsi yhdistää voimansa ja harjoiteelee yötä päivää, hirvittävä vaara uhkaa putinismissa, jos myrkky leviää vankilasta ulos.
Ei mitään ongelmaa kuulua samaan puolustusjärjestöön kaikkien vapaiden maiden kanssa. On itsestäänselvää olla Natomaa kuten kaikki vaapat maat ovat. Euroopan ja Pohjois-Amerikan turvajärjestely on Nato.
On poissuljettu mahdollisuus jäädä hyväksymään venäläistä suunnatonta julmuutta, jolla ei näy mitään loppua. Lännessä saa aina arvostella ja julkaista mielipiteensä, mutta kaikki on petosta Venäjällä, vain Natomaat siellä rakentamassa ja puhdistamassa tärveltyä ympäristöä on totta.
He ovat tärvelleet rakkaan Viipurimme ja kusevat Suomenlahteen. On itsestään selvää tuomita stalinismin nousu. Miljoonin sitein olemme lännessä kiinni. Nato on vain yksi yhdysside länsimailla miljoonien hyvien asioiden joukossa, joista vapaus (Natomaa) putinismista "täyslänsi" tietysti on tärkein.
Rauhaa ja rakkautta ilman venäläistä "se kuuluu kulttuuriin" tarvitaan. Suomella on ihan yhtä suuri oikeus olla täyslänsi (ihan oikea Natomaa) kun kaikilla muillakin vapailla mailla on.
Ei mitään ongelmaa muutkin hyvät maat ovat Natossa!
tuollaista valhetta usko Tuomiojan Erkkikään.
Tsetseenithän niitä kerrostalojakin Moskovassa räjäytteli.
http://www.kolumbus.fi/suomi-tshetshenia-seura/cryp.htm
"Rakastamme USA:a ja Suomea pidetään maailman amerikkalaisempana maana"
- se on PAHAA vittuilua - jolloin saa hävetä. Ei kulttuuria - on Suomessa - mutta et sinä sitä arvosta!!
Suomi on täynnä kulttuuria kuten USA:kin ja maailman kärkimaita lähes kaikilla osa-alueilla, tämä pitää aina muistaa ja olemme Nato-yhteensopivia ja kuulumme länteen. Meitä arvostetaan ja halutaan puolustaa. Ainoa vihollinen on Naton vastustaja pääperkele, jossa salamurhat ja oppostion vaino ja varkaudet ovat pääsääntö ei poikkeus. Suomi on puolustamisen arvoinen ja USA:n suuri ystävä. Tuomitsemalla rikollisuuden kuten jatkosotakin todisti, näytimme koko maailmalle, yhtälailla Talvi- ja Vapaussodassa, ettemme hyväksy alamaailman pääsyä tuhoamaan länsimaista yhteiskuntaa. Länsimaat ovat osa Suomea ja sotilaat koulutetaan myös lännnen sotakouluissa, joita meilläkin on. Jääkärit ja SS-miehet ovat kermaa. Viipurin he ovat tärvelleet ,samoin raiskanneet Karjalan. Venäläistä julmuutta vastaan tulemme aina taistelemaan ja Suomen perustuslaki on kommunismin vastainen, sitä taustaa vastaan kommunismi on täysin rikollista puuhaa, esim. Naton vastustaja tukee KGB/FSB:tä (pölvästit varkaat), mutta Naton kannattaja tukee kaikkia vapaita maita maailmassa ja jyrkästi tuomitsee opposition vainot venäläisessä julmuudessa tahtomattaan. Meitä saa ja pitää puolustaa. Suomi on korkean kulttuurin maa ja monin sitein maailman kärkimaassa USA kiinni. USA:n korkeakolut kouluttavat myös suomalaisia sotilaita puolustamaan ihmisarvoa ja vapautta. On hyvä olla vahva. Rikollinen paljastuu helposti ja toivoo että Suomi olisi heikko ja yksinäinen, jota voisi kiristää. Lujin sitein pitää olla kiinni lännessä. Vaara on hirvittävä, jos jää alisteikseksi pelleksi rikolliselle alamaailmalle, jota Natomaat nyt rakentavat asumiskuntoon.
Suomi on hyvä maa ja meitä ei saa jättää Naton ulkopuolelle.
Venäläiset eivät varmaan tykkää jos tuomitsemme venäläisen julmuuden ja roskaväen pysymisen vallassa.
Niillä on kymmeniä eri passeja samalla henkilöllä.
Roskaväki oli ottanut vallan ja murhannut länsimieliset tai vienyt Siperiaan.
KGB ei tykkää Natosta. Suomi tykkää Natosta ihan hirveästi! KGB:n agentteja ei ole tuomittu vielä Haagissa, mutta pian on sen aika. Kaikki muuttuu hyväksi vielä ja roskavalta, joka on pesiytynyt varastamaan ja pesemään rahaa, saa lopullisen tuomion rauhanomaisesti.
Oikein sanottu toi: meitä ajetaan suoraan suden suuhun..
Suomen parempi vaan pysyä itsenäisenä ja puolueettomana. Isojen maiden välisiin selkkauksiin ei kannata osallistua.