Jos Raamattu on Jumalan sanaa, ja Jumalaa pidetään täydellisenä ja erehtymättömänä olentona, miten sana voi olla noin ristiriitaista ja kummallista. Eli sisältää selviä epäloogisuuksia ynnä muita kummallisuuksi?
Jos Raamattu on Jumalan sanaa
miksi kummallisuuksia?
15639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
On monia jumalia joita pidetään erehtymättöminä ja täydellisinä. Raamattu ei suinkaan ole jumalan sanaa, vaan yleensäkin ihmisten kirjoittamaa. Muutamat jumalat ovat vaan inspiraation lähde näille kirjoittajille ja kirjoituksille, jotka ovat siis raamatun tekstejä tehneet, väsänneet, jotkut aikansa kuluksi ja jotkut jotakin tiettyä tarkoitusta varten! Tottakai raamattu pitää sisällään epäloogisuutta, virheitä, valhetta ja muita kummallisuuksia, mutta eivät nekään tee
tyhjäksi Luojamme, taivaallisen Isän lupauksia ja tahdon ilmaisua, eikä ihmisen Pojan, Kristuksen tekoja ja opetuksia opastuksineeen.
Raamatun ristiriitaisuudet ovat monesti näennäisiä ja niihin tuppaa löytymään selitys.Ja kuten Raamattu omilla sivuillaan sanoo niin Raamatun tekstin ymmärtämiseen tarvitaan Pyhän Hengen ohjausta ja apua.
Ja on myös niinkin että Jumala on myös joiltakin osin salattu Jumala.
Tuon puolustuksen läpi ei pääse edes Maradona.
...minulle, minkälainen juonirakenne kuuluu gnostilaisen Agnostikko lahkon oppisuuntaan?
Ihan vain olen utelias. En ole aikaisemmin tavannut palstoilla teikäläisiä.
Gnostislaisilla ja A Gnostikoilla ei ole paljoakaan tekemistä keskenään, molemmat jakavat sanan gnost, minkä varmaan tiedätkin on tietämystä.
Gnostilaisuus, on myös jumalan tietämystä, mutta mystisellä ja selittämättömällä tavalla. Voitaisiin hyvin verrata nykyiseen ihmisillä olevaan jumala käsitteeseen, ainakin minun mielestäni.
Jumala tuntuu olevan nykyihmiselle vaikea käsite, jotain joka on olemassa ja samalla käsite, jota on erittäin vaikea selittää.
MITÄ jumala on, MITÄ jumala tekee, mutta jumala ilmeisesti on olemassa.
Voin olla kyllä väärässäkin, näissä ajatuksissani gnostilaisuudesta.
A Gnostilaisuus on sitä että, ei tiedä.
Sana a gnostikko tulee kreikankielestä, ja tarkoittaa, että ei ole tietoa, tässä ja yleisemmässäkin merkityksessä, agnostikoilla ei ole tietoa jumalista.
Olet siis keskustelemassa, ja tämä ei välttämättä todellakaan käy kaikkiin a gnostikkoihin, mutta agnostikkosissi tapauksessa, ateistin kanssa.
En kai pelästyttänyt :)
Laitan tähän loppuun linkin missä selvitetään agnostismia kohtuu selvästi.
http://hikipedia.info/wiki/Agnostismi
Kieltämättä... erityisesti nettikeskusteluissa esille tuodut ristiriidat ovat usein vain näennäisiä ristiriitoja, jotka perustuvat eisegeesiin ja huonoihin raamatunkäännöksiin.
Toisaalta Raamatussa on myös oikeita ristiriitoja.
Jumala on kieltämättä myös salattu... mikä on toteamuksena ja väitteenä aivan eri asia kuin se, että Jumala on ristiriitainen.
Toisaalta ristiriitainenkin voi olla monella tavalla. Kaikki ihmiset ovat arvoissaan enemmän tai vähemmän ristiriitaisia, mutta itse olemassaolon suhteen he eivät voi olla ristiriitaisia.
Pyhän Hengen avulla, ei ihmisen omien aivoitusten mukaisesti - niinhän raamatussakin sanotaan
"Jumala on kyllä osoittanut viisautensa, mutta kun maailma ei omassa viisaudessaan oppinut tuntemaan Jumalaa, Jumala katsoi hyväksi julistaa hulluutta ja näin pelastaa ne, jotka uskovat."
sitä kussakin yhteisössä opetetaan. On niin monia koulukuntia, joista osoituksena lukuisa määrä "lahkoja". On 100% varmaa että koko Raamattu on putaasti ihmismielen tuote.
Ei se voi olla yksin mielen tuotosta! Sillä osa siitä on kyllä aivan puhtaita luonnontuotteita, mutta ettehän te valheen kyllästyttämät ja vihan syövyttämät yksinkertaiset pellet sitä huomaa! ;)
tahdoit sanoa.
Olet vielä niin ymmärtämätön reppana ettet erota mennyttä ja nykyistä aikaa toisistaan, etkä varsinkaan sitä, jota joku on jo tehnyt, mennyt tekemään, eli todella sen tehnyt, jonka jo teki.
http://www.youtube.com/watch?v=uWvQXY1S8c4&feature=related
Koska se on viisauden oppimista varten, sille joka tahtoo sitä tutkia. Ihmistä viisaampi Jumala on sen tehnyt, eikä pikkuiset ihmisen aivot voi kaikkea millään ymmärtää, juuri siitäkin syystä...! Kirja on annettu myös oppaaksi uskon tielle, siinä kerrotaan miksi Jeesus tuli, siis miksi. Koska jokainen joka Häneen uskoo saa elää iankaikkisesti eikä ikinä huku. Että uskoa janoava oppisi lisää koska tahtoo oppia, ja etteivät kaikki ymmärtäisi kaikkea, ja niin edelleen...!
Ne ovat kirjoitettuina esim. alunperin toisille lähetetyistä kirjeistä, joissa tämä henkilö muistelee ja kertoo kokemuksistaan Jeesuksen läheltä, ja päiväkirjoista, ja ne kirjoitettiin jokaisen erilaisen luonteen samaa asiaa katselleesta, ja omalla tavallaan sen kokeneena kuin toinen, joka muistelee samoja asioita. Ne opetuslapset jotka ovat niitä apostoleita, kun heidän käskettiin lähteä asiasta toisillekkin kertomaan.
minkä kirjan tahansa ik´lman ennakkkoluuloja.