Tilasin viherpeukaloilta perennapenkin (numero 1), johon kuului mirrinminttu, verikurjenpolvi, päivänlilja ´Minstrel Boy´, valkoinen kaunopunahattu , pioni ´Karl Rosenfield´, OT-lilja ´Triumphator´. Lisäksi tilasin toisia liljoja.
Ongelma on se, että verikurjenpolvi ja OT-liljat eivät lähteneet kasvamaan, joten kolmion mallisen perennapenkin takakärjessä ja toisessa kulmassa on nyt tyhjät kohdat. Keskelle istutin nuo erikseen tilatut liljat ja ne on kyllä kasvamassa.
Että mitähän noille tyhjille paikoille enää tähän aikaan kesästä voisi istuttaa ja onkohan mitään kukkia oikein enää saatavilla??
Uskaltaako kasvuun lähteneitä muita perennoja siirrellä niin, että ne olisi vähän etäämmällä toisistaan ja näin peittäisivät noita tyhjiä kohtia?
Kaikki hyvät ideat otetaan vastaan! Itsellä on viherpeukalo aikalailla keskellä kämmentä.. Ajattelin, että tuollainen valmiiksi suunniteltu kukkapenkki olisi helppo valita ja istuttaa, mutta toisin kävi..
mitä voi vielä istuttaa?
9
948
Vastaukset
- toimeksi
Perennoja voi siirrellä miten vain, kunhan ei tongi juuristoa rikki. Maanpäällisten osien vauriot kasvi korjaa itse uudella kasvulla. Otat reilun paakun ja kastelet hyvin uudelleenistutuksen jälkeen, eivät välttämättä edes huomaa muuttaneensa.
Taimitarhoilla on perennoja myynnissä koko kesän, astiataimia kun voi istuttaa milloin vain. Valikoima tietty vähenee syksyä kohti.
Jos mieleistä ei löydy, voi aukon paikata jollain kesäkukalla ja hankkia perennat tilalle ensi keväänä. Kesäkukat voi istuttaa maahan tai nostaa ruukkuissa penkkiin, näin matalampikin kukka pääsee esille.
Liljat voivat hyvinkin ilmestyä ensi keväänä tai joskus myöhemmin, vaikkei nyt mitään näyttäisi jääneen eloon. Sipulit voivat leikkiä piilosta ja yllättää vuosien päästä, kun olet jo unohtanut koko jutun.
Verikurjenpolven metkuista en osaa sanoa, olen omani kasvattanut siemenistä eivätkä ne pidä "välivuosia".- kesän istutuksia
Joo, perennoita voi istutella koko kesän,kunhan muistaa kastella ja sitähän ei nyt tarvi tehdä,saavat vähän liikaakin märkyyttä.
- tilasin minäkin
samasta paikasta ja lisäksi myskimalvaa ja loistosalviaa, kaikki ovat lähteneet oikein hyvin kasvuun. (pionia en tilannut)
Lannoituksen aloitin heti istutuskastelusta parin päivän päästä.
Kastelin myös istutuskuopat hyvin runsaasti istutusta edellisenä päivänä. Multa on ihan tavallista. Hyvin kasvavat.
Käänsitköhän maata tarpeeksi syvältä vai mikä lie vikana, ihmettelen ?! Kurjenpolviakaan ei saa oikein mitenkään "tapettua" :)
Tähän aikaan vuodesta on vielä runsaasti perennoja saatavilla aina syksyyn asti hyvillä taimitarhoilla. - eri aikoihin
OT-liljasi uskon nousevan vielä, älä mene "sörkkimään".
Lilajtkin yleensä nousee, vaikka sipuli olisi väärinpäin istutettu.
Yksi pieni mahdollisuus on, että sipulit ovat päässeet kuivamaan, jos ne on väärin säilytetty, liian pitkään valossa ja lämpimässä.
Ne olisi paras istuttaa heti, niin varmaan teitkin ?- ap.
Juu, kyllä liljat istutin heti kun ne vain sain.
Jäänpä siis vielä niitä liljoja odottelemaan pariksi viikoksi.
Kurjenpolvet istutin ohjeen mukaan ja kastelin kyllä reilusti istutuksen jälkeen joka päivä. Onnistun kyllä sisäkukatkin tappamaan niin tehokkaasti, että en yhtään näitäkään "saavutuksia" kyllä ihmettele.. :) - märkyyttä
ap. kirjoitti:
Juu, kyllä liljat istutin heti kun ne vain sain.
Jäänpä siis vielä niitä liljoja odottelemaan pariksi viikoksi.
Kurjenpolvet istutin ohjeen mukaan ja kastelin kyllä reilusti istutuksen jälkeen joka päivä. Onnistun kyllä sisäkukatkin tappamaan niin tehokkaasti, että en yhtään näitäkään "saavutuksia" kyllä ihmettele.. :)Kun joka päivä kastelit reilusti,varmaankin mätänivät.Ei niitä jatkuvasti saa kastella,pitää välillä kuivahtaakin.
- T. Umpelo
märkyyttä kirjoitti:
Kun joka päivä kastelit reilusti,varmaankin mätänivät.Ei niitä jatkuvasti saa kastella,pitää välillä kuivahtaakin.
Joskus ihmettelee miten luontoa ja vihreyttä on niin paljon ympärillä, vaikkei kukaan tee sille mitään ?!
Pakkaset ja tuulet koettelee ja vettä tulee miten sattuu !
"Hoidetaanko" me tumpelot taimet kuoliaaksi ?
Pitäisikö niiden vähän antaa karaistua itsekseen, eikä aina olla malttamattomana "hoitamassa" niitä ? - Laiska puutarhuri._
T. Umpelo kirjoitti:
Joskus ihmettelee miten luontoa ja vihreyttä on niin paljon ympärillä, vaikkei kukaan tee sille mitään ?!
Pakkaset ja tuulet koettelee ja vettä tulee miten sattuu !
"Hoidetaanko" me tumpelot taimet kuoliaaksi ?
Pitäisikö niiden vähän antaa karaistua itsekseen, eikä aina olla malttamattomana "hoitamassa" niitä ?Jonkinlainen maltti ainakin kasvien kastelussa ois paikallaan.Kastelemalla liikaa olen saanut ulko- ja sisäkasveja tapettua, sekä liialla lannoittamisella.Nyt olenkin ulkokasveja kastellut äärettömän pihisti, jos lainkaan.Ainoat joille on tarvinut vettä kantaa, ovat olleet taimia ja simenistä kasvatettuja alkuja.Isot vahvat perennat on pärjänneet aika pitkään ilman lisäveden kantoa.Tällöin juuret hakeutuvat syvälle, eivätkä kiertele pinnassa kuten sillonkun saavata alvariinsa vettä.
Enpä ole enää lannoitteitakaan ostanut, kompostimulta ja vihersilppu/katteet ovat ajaneet samaa asiaa ja ihan hyvin on kasvit viihtyneet.
- valtov
Minä istutin viime syksynä keltaisia, punaisia, valkoisia ja valeanpunaisia liljoja, kyllä kannatti.
Ne ovat todela upeita ! Kuvia mm. liljoista:
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669377Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.247383Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot304878HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.864510Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770