mitä voi vielä istuttaa?

epäonnistunut perennapenkki

Tilasin viherpeukaloilta perennapenkin (numero 1), johon kuului mirrinminttu, verikurjenpolvi, päivänlilja ´Minstrel Boy´, valkoinen kaunopunahattu , pioni ´Karl Rosenfield´, OT-lilja ´Triumphator´. Lisäksi tilasin toisia liljoja.

Ongelma on se, että verikurjenpolvi ja OT-liljat eivät lähteneet kasvamaan, joten kolmion mallisen perennapenkin takakärjessä ja toisessa kulmassa on nyt tyhjät kohdat. Keskelle istutin nuo erikseen tilatut liljat ja ne on kyllä kasvamassa.

Että mitähän noille tyhjille paikoille enää tähän aikaan kesästä voisi istuttaa ja onkohan mitään kukkia oikein enää saatavilla??

Uskaltaako kasvuun lähteneitä muita perennoja siirrellä niin, että ne olisi vähän etäämmällä toisistaan ja näin peittäisivät noita tyhjiä kohtia?

Kaikki hyvät ideat otetaan vastaan! Itsellä on viherpeukalo aikalailla keskellä kämmentä.. Ajattelin, että tuollainen valmiiksi suunniteltu kukkapenkki olisi helppo valita ja istuttaa, mutta toisin kävi..

9

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimeksi

      Perennoja voi siirrellä miten vain, kunhan ei tongi juuristoa rikki. Maanpäällisten osien vauriot kasvi korjaa itse uudella kasvulla. Otat reilun paakun ja kastelet hyvin uudelleenistutuksen jälkeen, eivät välttämättä edes huomaa muuttaneensa.

      Taimitarhoilla on perennoja myynnissä koko kesän, astiataimia kun voi istuttaa milloin vain. Valikoima tietty vähenee syksyä kohti.
      Jos mieleistä ei löydy, voi aukon paikata jollain kesäkukalla ja hankkia perennat tilalle ensi keväänä. Kesäkukat voi istuttaa maahan tai nostaa ruukkuissa penkkiin, näin matalampikin kukka pääsee esille.

      Liljat voivat hyvinkin ilmestyä ensi keväänä tai joskus myöhemmin, vaikkei nyt mitään näyttäisi jääneen eloon. Sipulit voivat leikkiä piilosta ja yllättää vuosien päästä, kun olet jo unohtanut koko jutun.
      Verikurjenpolven metkuista en osaa sanoa, olen omani kasvattanut siemenistä eivätkä ne pidä "välivuosia".

      • kesän istutuksia

        Joo, perennoita voi istutella koko kesän,kunhan muistaa kastella ja sitähän ei nyt tarvi tehdä,saavat vähän liikaakin märkyyttä.


    • tilasin minäkin

      samasta paikasta ja lisäksi myskimalvaa ja loistosalviaa, kaikki ovat lähteneet oikein hyvin kasvuun. (pionia en tilannut)
      Lannoituksen aloitin heti istutuskastelusta parin päivän päästä.
      Kastelin myös istutuskuopat hyvin runsaasti istutusta edellisenä päivänä. Multa on ihan tavallista. Hyvin kasvavat.
      Käänsitköhän maata tarpeeksi syvältä vai mikä lie vikana, ihmettelen ?! Kurjenpolviakaan ei saa oikein mitenkään "tapettua" :)

      Tähän aikaan vuodesta on vielä runsaasti perennoja saatavilla aina syksyyn asti hyvillä taimitarhoilla.

    • eri aikoihin

      OT-liljasi uskon nousevan vielä, älä mene "sörkkimään".
      Lilajtkin yleensä nousee, vaikka sipuli olisi väärinpäin istutettu.
      Yksi pieni mahdollisuus on, että sipulit ovat päässeet kuivamaan, jos ne on väärin säilytetty, liian pitkään valossa ja lämpimässä.
      Ne olisi paras istuttaa heti, niin varmaan teitkin ?

      • ap.

        Juu, kyllä liljat istutin heti kun ne vain sain.

        Jäänpä siis vielä niitä liljoja odottelemaan pariksi viikoksi.

        Kurjenpolvet istutin ohjeen mukaan ja kastelin kyllä reilusti istutuksen jälkeen joka päivä. Onnistun kyllä sisäkukatkin tappamaan niin tehokkaasti, että en yhtään näitäkään "saavutuksia" kyllä ihmettele.. :)


      • märkyyttä
        ap. kirjoitti:

        Juu, kyllä liljat istutin heti kun ne vain sain.

        Jäänpä siis vielä niitä liljoja odottelemaan pariksi viikoksi.

        Kurjenpolvet istutin ohjeen mukaan ja kastelin kyllä reilusti istutuksen jälkeen joka päivä. Onnistun kyllä sisäkukatkin tappamaan niin tehokkaasti, että en yhtään näitäkään "saavutuksia" kyllä ihmettele.. :)

        Kun joka päivä kastelit reilusti,varmaankin mätänivät.Ei niitä jatkuvasti saa kastella,pitää välillä kuivahtaakin.


      • T. Umpelo
        märkyyttä kirjoitti:

        Kun joka päivä kastelit reilusti,varmaankin mätänivät.Ei niitä jatkuvasti saa kastella,pitää välillä kuivahtaakin.

        Joskus ihmettelee miten luontoa ja vihreyttä on niin paljon ympärillä, vaikkei kukaan tee sille mitään ?!
        Pakkaset ja tuulet koettelee ja vettä tulee miten sattuu !
        "Hoidetaanko" me tumpelot taimet kuoliaaksi ?
        Pitäisikö niiden vähän antaa karaistua itsekseen, eikä aina olla malttamattomana "hoitamassa" niitä ?


      • Laiska puutarhuri._
        T. Umpelo kirjoitti:

        Joskus ihmettelee miten luontoa ja vihreyttä on niin paljon ympärillä, vaikkei kukaan tee sille mitään ?!
        Pakkaset ja tuulet koettelee ja vettä tulee miten sattuu !
        "Hoidetaanko" me tumpelot taimet kuoliaaksi ?
        Pitäisikö niiden vähän antaa karaistua itsekseen, eikä aina olla malttamattomana "hoitamassa" niitä ?

        Jonkinlainen maltti ainakin kasvien kastelussa ois paikallaan.Kastelemalla liikaa olen saanut ulko- ja sisäkasveja tapettua, sekä liialla lannoittamisella.Nyt olenkin ulkokasveja kastellut äärettömän pihisti, jos lainkaan.Ainoat joille on tarvinut vettä kantaa, ovat olleet taimia ja simenistä kasvatettuja alkuja.Isot vahvat perennat on pärjänneet aika pitkään ilman lisäveden kantoa.Tällöin juuret hakeutuvat syvälle, eivätkä kiertele pinnassa kuten sillonkun saavata alvariinsa vettä.

        Enpä ole enää lannoitteitakaan ostanut, kompostimulta ja vihersilppu/katteet ovat ajaneet samaa asiaa ja ihan hyvin on kasvit viihtyneet.


    • valtov

      Minä istutin viime syksynä keltaisia, punaisia, valkoisia ja valeanpunaisia liljoja, kyllä kannatti.
      Ne ovat todela upeita ! Kuvia mm. liljoista:
      http://www.saunalahti.fi/~vavauh/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe