Ei V*#%! tätä touhua. Loppui tuossa vuokrasopimus (määräaikainen) Ei uutta asuntoa tiedossa, ei luottotietoja, ei säästöjä, ei kultalusikkaa tiedossa.
Tulot 660,- kuukaudessa. Lorvin kavereiden nurkissa pitkin poikin ja työmatkoihin kuluu 480,- kuukaudessa. Sosiaalitoimisto
Tulot 660,- kuukaudessa. Lorvin kavereiden nurkissa pitkin poikin ja työmatkoihin kuluu 480,- kuukaudessa. Sosiaalitoimisto
Vastaukset 36
Vanhimmat
lähempää ja nopeasti.
aivot. nopeasti.
Romanitkin sen jo keksi.
3kk ilmainen asunto päivärahaa.
vaan soittavat perkeleet poliisit!!!
TyöMATKOIHIN kuluu 480,- kuukaudessa, mutta tulot (TYÖtulot?) ovat 660,- kuukaudessa ? Käteen jää 180,- kuukaudessa vuokraan, ruokaan, juokseviin menoihin ja elämiseen?
Kukahan tässä aivoja tarvitsee ...
fyrkkaa esim. niin että menet töihin.
töissä.
Sisälukutaito auttaisi näitä "mene töihin" -idioottejakin.
Katselin viestejä, mitä oli aloitusviestiisi laitettu ja kyllä ne ovat öykkärien örinöitä.
Huonoa sinulle oli se, että vuokrasopimus loppui eli oletko jonkun kunnan kirjoilla?
Jos olet, on sossu kyllä velvollinen hoitamaan sinulle jonkinlaisen asunnon (tietysti riippuu tuloista eli....uskomatonta, mutta on sossun kannalta parempi olla työtön).
Sanoisin sinulle rohkaisuna, että joka tilanteeseen on ulospääsy vaikka sitä ei vielä näkyisikään. Älä luovuta äläkä vaivu epätoivoon, sillä se on se pahin vastustajasi tällä hetkellä.
...ei ole.
"on sossu kyllä velvollinen hoitamaan sinulle jonkinlaisen asunnon"
joo, joopa joo, ;D
http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/01_tyottomyysturva/02_tyossakayntialueet/index.jsp
Kyllä se vaan menee... Summan sais pudotettua niin et toinen bussimatka ois 240,-/44 kpl ja siihen stadin tsetti ulkopaikkakuntalaiselle siihen päälle eli paljos siit tulee ,joku 340,- ei riitä kerralla edes kahden viikon liksa siihen niin ei ole voinut sitä ostaa...
Suomessa on pakko vastaanottaa töitä kaukaakin ja aina asunto ei järjesty työpaikan vierestä. Pätkätyöläinen ei voi muuttaa joka työpaikan viereen vähän väliä ja varsinkin, jos on perheellinen, ei sitä sen takia avioeroa oteta ja lapsia jätetä, jos pitäisi työn perässä vähän väliä muuttaa ja varsinkin, jos toisella on vakituinen työ jossain paikkakunnalla, jossa asutaan pysyvästi. Suomessa on vaikeita tilanteita monessa perheessä niin yksinäisillä kuin useamman hengen perheissä koskien työssäkäyntiä ja selviytymistä.
Aloittajan tapaus on surullisen tuttu itsellenikin muutaman vuoden takaa, kun kävin töissä eräällä paikkakunnalla ja asuin itse toisella paikkakunnalla ja jouduin ajamaan päivittäin läpi useiden paikkakuntien edestakaisen työmatkan. Polttoaineen hinta on noussut rajusti sen jälkeen, joten tilanne on varmasti tänä päivänä vielä vaikeampi kuin minulla muutama vuosi sitten. Jo silloin oli vaikeaa, kun tein vuorotöitä ja työmatka oli pitkä ja olin täysin riippuvainen autonromustani, jota jouduin käyttämään välillä korjaamolla. Uuteen autoon ei ollut varaa. Ymmärrän täysin aloittajan hädän ja minusta kenenkään ei pidä yhtään väheksyä sitä!
Minun mielestäni voisit yrittää pyytää esim. takuuvuokraa seurakunnan diakonia-avustuksena. Avustusta voi saada vaikkei kuuluisikaan kirkkoon. Kirkon on autettava hädässä. Kirkkohan piilottelee suojissaan muslimeitakin, joten miksei auttaisi suomalaista, kun auttaa ulkomaalaisiakin. Muistaakseni sossunkin tulee lainata takuuvuokraan rahaa. Ei ihmisen pidä olla asunnoton.
Kaikkea hyvää aloittajalle ja voimia! Toivottavasti pääset muuttamaan lähelle työpaikkaasi ja ongelmat selviävät. Auttaisin mielelläni, mutta olen neuvoton. Kerroin yllä sen, mitä osasin. Olen itse päässyt jaloilleni tilanteesta, jossa oli pieni palkka ja kohtuuttomat työmatkakulut. Oma tilanteeni ratkesi sillä, että aloitin päätoimisen opiskelun ja pääsin muuttamaan edulliseen opiskelija-asuntoon lähemmäksi työpaikkaa. Kaikille tämä ei käy ratkaisuksi, mutta oma tilanteeni kohentui sillä tavalla ja en ole enää tukalassa tilanteessa.
pakottivat minut nuorena miehenä vuonna -92 puhelinmyyntifirmalle provikkapalkalla.Ei auttanut vaikka yritin selittää että olen jo omatoimisesti tutustunut kyseiseen huijarifirmaan.Kaikki tuet loppui heti ja sossu ei edes maksanut ratikkalippuakaan että töihin pääsisi.Joten pummila ajoin kuukauden metrolla ja ratikalla töihin.Kerran rapsahti tarkastusmaksukin.
Eli kuukauden lopputulos 700 mk,pari viikkoa nälkää,sakkolappu,häätöuhka ilmoitus vuokranantajalta sekä suljettu puhelin.No puhelin ei kuukaudessa suljeta mutta oli silloin tarkoitus seuraavaksi hoitaa vanha muistutuslasku.
Sain sitten todistella viranomaisille että näin pienellä palkalla oli tehty töitä.
paljon asunnottomia, määrä jopa oli kasvussa viime vuonna..
http://www.asunnottomienyo.fi/
Tyhmä neuvo ehkä, mutta yritä saada edes minimipalkkaista työtä, eli noin 1500 eur 7kk, ja mielellään duunin läheltä se uusi kämppä. Sossun pitää mielestni jeesata vuokratakuun kanssa, joudut kylläkin maksamaan takaisin lainan sinne vähitellen. Ota yhteyttä kunnan sosiaaliasiamieheen mikäli sossutoimistossa vain neuvotaan ei oota.Yritä muuttaa sellaiseen kntaan missä on runsaasti kunnallisia vuokra-asuntoja, ja katso löytyisiko sieltä jotain duunia.
..nyt niin kovin kauheasti lämmitä.
Onko sinulla ehkä tarjota työpaikka tai asunto?
Hmm?
Sossutoimisto tosiaan voi antaa kuukauden vuokran verran vuokratakuita, mutta aika yleinen vaatimus tänä päivänä on kolmen kuukauden vuokraa vastaava takuu. Poikkeuksia toki on. Mutta ne menivät jo.
Käteen tuosta jää n. 28 e / vrk eli kuussa neljässä viikossa noin 560 euroa.
Ei muuta tukea taikka avustusta!
Osta teltta sinne työmaas viereen, niin rahaa ja muuhunkin!
Teltassa pystyy hyvin asumaan nyt seuraavat 3kk, jonka aikana säästät kaikki matkakulut, vuokrat ym. rahaa ei mene kuin ruokaan.
Täällä Suomessa saa suomalainen leiriytyä vain maanomistajan luvalla, ellei sitten ole erikseen joku leirintäalue, mutta ne eivät ole ilmaisia.
Siellä majailee paljon raksaporukkaa. Ja kaverihan sano hesan lippuu tarvitsevan. Metro menee vierestä.
No sitten tietenkin haetaan se maanomistajan lupa siihen majoittumiseen. Moni maanomistaja antaa kyllä luvan hyvin käyttäytyvälle paikan tarvitsijalle. Siinä voi vaikka auttaa samalla maanomistajaa ruohon leikkuussa pari kertaa viikossa, kun aikaa säästyy paljon siinä kun ei ole pitkät työmatkat. Monet kyllä antavat ihan ilmaiseksikin.
Enää ulkopaikkakuntalainen, sais lipun halvemmal ;D
Eli on vain tuo rastila.
lupia meinaan.
Virolaisnaapuri on iskenyt pihatien kiinni teltalla eikä täältä perältä pääse edes jalan pois.
Jotkut bileet siellä on, mutta ei viitsi terveyttään riskeerata turhan takia.
En yhtään ihmettele miksi täällä köyhyyspalstalla olet, jos kerta on tuollainen asenne heti ettei teltassa pysty majoittumaan, kun tarvitaan maanomistajan lupa ja täytyy maksaa paljon. Ihan varmana löytyy teltalle paikka ihan ilmaiseksi Suomesta jossa maata kyllä löytyy yhtä ihmistä kohden todella paljon.
Yrittäkäähän köyhät jaksaa älkääkä luopuko toivosta, vaan ajatelkaa positiivisesti.
Rahaa on 4 euroa seuraavaksi kahdeksi viikoksi.
Ja sinun neuvosi on, että hanki teltta ja majoitu maalle.
No, sanoihan se Berlusconikin köyhille neuvoksi, että "RIKASTUKAA!"
Ja toiset tollot uskovat!
näillä palstoilla ruikuttaminen sitten? Jokaisella on kohtalonsa, joko hyvä tai huono. Sinulla on perse auki, niin on monella muullakin! Tyydy siihen mitä nyt on tai pyri itse parantamaan tilannettasi, ei sitä kukaan puolestasi voi tehdä.
Tälläkin palstalla liikkuu kymmenellä eri nimimerkillä kirjoitteleva kusipää, jonka ainoa tarkoitus elämässä tuntuu olevan köyhien kyykytys.
Jotenkin tuli epäilys, että olet juuri tuo idiootti.
jos ihmisten on muutettava pakonedessä telttaan asumaan. Ellei siihen suostu on luuseri ja ansainnut paskaa silmilleen.
On tuo sellaista kotivalojen ideointia, että inhottaa.
Mikäs on telttaillessa näin kesällä suomen kauniissa luonnossa. Kertakaikkiaan ihanaa ja rentouttavaa. Eri asia sitten syksyllä ja talvella lumisateella, mutta siitä ei ole kukaan puhunutkaan.
siinä mielessä, että heräisit teltasta aamulla, hoitaisit aamupalan ja siistiytymisesi ennen töihinlähtöä. Pakkaisit telttasi ja muut tavarasi (vaatteet ja astiat) turvaan päivän ajaksi, muuten ne todennäköisesti varastettaisiin. Jne.
On niin helppo neuvoa, kun ei ajattele. Asumiseen kun liittyy muutakin kuin nukkuminen.
sit voi mitään ;D
joopa joo, hyvää lauantaita.
Y-Säätiöön jos Helsingissä asut.Antavat juuri asunnottomille asuntoja.Asunnottomat ovat etusijalla,kyllä se siitä lähtee,lähti minullakin älä menetä toivoasi.