..ei ole huomaavinaankaan - siitäkös ovat Jumalalle käärmeissään.
Jumala ylenkatsoo ateisteja..
Rodinin ajattelija
12385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Siksi ateistit lähettivät käärmeen paratiisiin.
Ylenkatsomisesta löytyy varmaan joku Tilastokeskuksen tutkimus. Sulla lienee linkki?
Jos Jumala ottaisi henkilökohtaisesti yhteyttä ateisteihin, he varmaankin iloisen yllättyneenä lieventäisivät ankaraa kritiikkiään. Tuskinpa Jumala kuitenkaan ilmaisee itseään vaikka kuinka ärsytätte.
jumalalla ole tapana ottaa henkilökohtaisesti yhteyttä kuin kaatujamummoihin telttakokouksissa tai Ouagadougoulaiseen kuolleista heränneeseen poppamieheen.
Siis mille??
Oikeinko kuvittelet, että tässä halutaan jotain samaa, kuin uskovaiset. Nauran itseni tärviölle( (Aku-Ankka, tuntematon nide).
Jumalan mielestä kaikki hänen uskovaisensakin ovat ateisteja.. ja siksi ei taltuta tauteja, tai lopeta sotia
toivoen, Jumalan henkiPsykiatri
Tri. Rodinin ajattelija
(Psykologian maisteri 1993)
Jumalasta voi väittää mitä vain. Jokainen väite on täsmälleen saman arvoinen. Eli ei minkään arvoinen.
Väitänpä siis ihan huvikseni, että Jumala syö juuri nyt makkaraa. Ilman sinappia. Siitäkös ovat vegetaristit hänelle käärmeissään!
Jumala nuolee sitä makkaraa, koska luulee sitä mihen siit...
ihan silkkaa ilkeyttäänkö tai kiusakseenko hän ihmisiä tuomitseekin iankaikkiseen kadotukseen siis?
olet oikeassa.
Pikkaisen tuntuu menevän ns. metsään eli kaukaa ohi, jos otetaan huomioon se kuuluisa lähetyskäsky, jota raamatussa eritenkin korostetaan.
Lähetyskäskyn ylenkatsominen ei kuulosta ihan oikeaoppiselta tulkinnalta.
asti kun vielä uskoin... Omapahan on mokansa typerä jumala.
osin sitten pidä paikkaansa. Onko siellä mikään mielestäsi totta? Aina löytyy uusia kohtia, jotka osoittautuvat valheeksi.
Oletko sinä käärmeissäsi thorille tai metsänhaltialle jos ne eivät huomaa sinua? Aika harva taitaa keskittyä mielikuvitusolentojen huomion keskipisteenä olemiseen =D