Koneeni poksahti -siihen uusittiin kovalevyt ja ajettiin ohjelmat uudelleen, win 2000, sen jälkeen on ongelmia riittänyt;(
1. ongelma
Miten ja mistä saan muutettua ääntä - ongelma on siis se että levyt eivät soi oikein = liian nopeaan ja väärällä sävyllä esim. cher piipittää ja Reijo taipale laulaa kirkkaasti (pieleen)
2) netistä en saa koottua enää suosikkikansioita, niistä sivuista joilla sukkuloin - eli miten sen saan toimimaan..
Niin, ja olen torvelo... siis helppotajuiset ohjeet - niiden avulla voin jopa onnistua.
Kiitän...
Liisukka
1. ongelma
Miten ja mistä saan muutettua ääntä - ongelma on siis se että levyt eivät soi oikein = liian nopeaan ja väärällä sävyllä esim. cher piipittää ja Reijo taipale laulaa kirkkaasti (pieleen)
2) netistä en saa koottua enää suosikkikansioita, niistä sivuista joilla sukkuloin - eli miten sen saan toimimaan..
Niin, ja olen torvelo... siis helppotajuiset ohjeet - niiden avulla voin jopa onnistua.
Kiitän...
Liisukka
Vastaukset 13
Vanhimmat
toi ääniongelma on kiinni äänikortin ajureista. Vaihda ne uudempiin. Ohjeita on paha antaa, kun ei tiedä tämän enempää koneestasi. Esim. osoitteesta
http://www.mbnet.fi
ja sen 'sisällä' Ajuriapaja-linkin takaa löytynee vähän ajureita, jostain muualta enemmän. Äänikorttisi valmistajan sivuilla varmasti on, tai niin voisi olettaa.
Tarkoitatko, ettet saa Suosikit - Lisää suosikkeihin -toimintoa pelaamaan? En edes arvaa, mikä voisi olla syynä, antaako selain virheilmoituksia?
Juuri sitä tarkoitin - ei ole edes sellaista lisää suosikkeihin toimintomuotoa kuin aiemmin oli ennen rikkoutumista;(((
mistä mä löydän tiedot mun äänikortista -ohjauspaneelistako ???
no noi ajuri hommat taitaa olla mulle liian vaikeita... pakko mun on kutsua joku kattoon tätä lootaa;(
Kiitos kun autoit :=)
Ohjauspaneeli on paikka, mutta lukeekohan sulla Äänet ja Multimedia, joo?
Tuplaklikkaa sitä. Äänet (Ääni?) -välilehdellä näkyy, minkä niminen piiri ääniä antaa. Sen perusteella voi hakea ajureita netistä, esim. googlella, ellet sitten löytäisi niitä sieltä MBNetin Ajuriapajalta. Omassa koneessani on emolle läntätty halpispiiri, sen ajurit löytyvät emolevyn piirisarjavalmistajan (Via) sivuilta. Kun olet omasi löytänyt, päivitä seuraavasti:
1. Pura paketti omaan kansioonsa (ellei sitten paketissa ole asennusvelhoa)
2.a) Jos asennusohjelma käynnistyy, klikkaile Seuraava (Next) jne. ja Lopeta (Finish), buuttaa, kokeile.
Alla päivitysohje, lopussa asennusohje, jompi kumpi toiminee
2.b) Tuplaklikkaa Ohjauspaneelissa Hallintatyökalut (Administrative tools) ja siellä Tietokoneen hallinta (Computer management)
3. Klikkaa Laitehallinta-kuvaketta ja tuplaklikkaa oikeanpuoleisessa ikkunassa Ääni-, näyttö- ja peliohjain -kuvaketta
4. Tuplaklikkaa listalta Äänikortti-kuvaketta
5. Ajurit-lehdellä klikkaa Päivitä ajurit -nappia, paina Seuraava, laita täppä kohtaan Näytä lista...., paina Seuraava
6. Paina Anna levyke -nappia, etsi Selaa-napilla kansio, johon purit tiedostot
7. Paina Avaa (jos ei reagoi, valitse .inf-päätteinen tiedosto ja paina Avaa). Nytpä päässet loppuun asti tästä, toivon
Olkoon Voima kanssasi, ettei mikään mene pieleen....mutta jos, niin palaa silloin tänne, koetetaan paremmilla ohjeilla.
Tuo Suosikit-ongelma voisi olla kiinni selaimesta, mutta ainoa, mitä sille voi tehdä, on uudelleenasennus (sikäli kuin sekään auttaa). En ole moiseen häikkään koskaan törmännyt.
--------------------------------------------
2.b) Jos asennusohjelmaa ei ole, mene Ohjauspaneeliin ja tuplaklikkaa Lisää/Poista laitteita (Add/Remove Hardware), paina Seuraava
3. Valitse Lisää uusi laite ja paina Seuraava
4. Valitse Ei, haluan valita laitteen itse, paina Seuraava
5. Valitse Ääni, näyttö tai peliohjain (tjs.), paina Seuraava
6. Paina Anna levyke -nappia ja etsi Selaa-napilla kansio, johon purit tiedostot
7. Valitse .inf-päätteinen tiedosto ja paina Avaa. Tästä eteenpäin pitäisi kaiken sujua ok. Buuttaa.
No ei se onnistunut, koska se ei suostu ottamaan valitsemaani ajuria sieltä pajan luettelosta - compac -eli ei edes käynnistä asennusta.
Niin ja jos yritin tota sun kirjoittamaa ohjetta tulostaa, niin klikkaa mut pellolle ja ilmoittaa että jokin virhe mikrosofissa (se ikkuna) eli mun pitää jättää tää homma nyt keksen ja oottaa kun joku ennättää kattoon tätä.
Ohjeesi olivat selkeät -olisin kyllä osannut jos se olisi vaan antanut purkaa sen paketin tonne omiin kansioihini;))
mulla lukee semmonen kuin ac97 soundcard -onko se se äänikortti:) mun kone on compaq jonka äänikorttia mä sieltä pajasta hamusin ... teinkö siinä jonkin virheen???
kiitos sulle!!!!
se AC97 on sama kun mullakin - äänet kuuluu ja se saa luvan riittää. Eli kotiteatteritaso jää haaveeksi.... :-)
Kokeilitko maalata viestini tekstin, valita Muokkaa - Kopioi ja vaikkapa Muistiossa Muokkaa - Liitä? Se olisi saattanut onnistua, nää nettisivutulostukset tulee joskus muutenkin päin poppelia, vaikka varsinaisia virheilmoituksia ei tulisikaan eteen.
Eipä kestä, ilokseni täällä jotain yrittelen tämän tästä, joskus viestini auttaa, joskus ei.
No mä en siis onnistunut lataamaan sitä sieltä pajasta,koska se ei vain lataa;((, voisiko se vika löytyä kuitenkin siitä itse mediablayeristä - koska vikana on vaan laulajan ääni -instrumentit soi mielestäni ok.."artisti" kimittää väärällä tasolla -olen yrittänyt etsiä äänen nopeus määrityksiä -mutten löydä...
olen sitkeä...
pist. pitäskö sieltä pajasta löytyä siis just tommonen AC97 ? - en löytänyt luettelosta...
*sori kun vaivaan*
tossa jutussa hämääkin, kun musa saattaa kuulostaa oikealta, mutta laulajat smurffeilta.
ÄäniCD:llä ilmiötä ei normaalisti esiinny, sillä sen äänet kulkevat äänikortille emolevyn "ohitse" omaa johtoa pitkin. Ja tuohonkin on poikkeuksia. Netistä imutetut kamat kulkevat aina emolevyn kautta ja niissä tuo smurffi-ilmiö esiintyy. Vika havaittiin, kun kakstonninen julkaistiin. Ajurikoodarit eivät vielä tuolloin osanneet kakstonnarin ohjelmointirajapintoja, tai niin mulle isot pojat selittivät.
Lue siitä Compaqin kyljestä mallimerkintä, niin joudan kyllä seikkailemaan - päiväduunissa ei ole tarpeeksi haasteita....mallimerkintä saattaa olla takaseinässäkin, tiedäthän, miesten suunnittelemat laitteet nääs. :-)
Sori, kun mun suomenkieliset ohjeistukset taitaa olla nimien osalta poskellaan, mulla on vain enkkuversioita ollut ja joskus 90-luvulla pari ruotsinkielistä.
Voiko sen Compaqin mallimerkki olla Deskpro - se sen nimen alla lukee;))), sitten siinä lukee intel inside - celeron, joo mitäpäs täss ihan smurffisti soi levyt, noh tuleepa elämään väriä;))
Kaipa tätä joutuu muutekin viel pajottaan kun ei se suosikkikansiokaan toimi;))
Kiitos taas ;))
*ropsauttaa taas 100 euroa lakkiisi*
se on deskpro sen malli, celeron meinaa, että kotikäyttöön suunnattu semmoinen. Celeron oli Intelin halvempi pentium-tason suoritinversio, Pentium II oli se kalliimpi, sit tuli III ja nyt taitaa olla IV. Celeronit on viel Celeroneja, niiden ulkomuoto ja sisuskalut on pistetty uuteen muotoon vaan.
Paha vaan, kun sen(kin) sisuksiin on taidettu tunkea kaikenlaista, aina sen mukaan kuin firma on päättänyt. Ei siin mitään numeroa ollu missään näkyviss, esim. S/N 12345678 tai Deskpro 1234?
Vastaan illempana, mull on palaverii klo 20.00 saakka enkä nyt enää ennen sitä ehdi. Saanen jotain tuollakin selville (mull on presario jossain kotinurkassa, jos siitä sais vinkkiä noihin ajureihin).
Siihen selainhommaan ei oo kollegatkaan törmänny. Kyselen viel muualtakin.
Viivakoodin perässä takapanelissa oli seuraavanlainen sarjanro: 8110FRAZO1RF
muuta järkevää en sieltä löytänyt;))
*kiitos*
kurkin noita Compakkeja Deskpro-mallin (360 kpl erilaisia) alta läpi enemmän kuin yhden. Kaikissa oli jokin muu äänikortti kuin mainitsemasi AC97. Voihan olla, että se on jonkin muunkin kuin edullisimman äänikortin mallimerkintä, mutta yleisimmin se tarkoittaa sitä samaa kuin omassanikin on, eli koneen prosessoritehoa hyödyntävää halpaa äänipiiriä. En siis arpomalla löytänyt oikeaa ajuria tuohon.
Mainitsit(ko) nimittäin jotain sieltä löytäneesi,
alla ohjeet noilta sivuilta, osannetko englantia?
1. Download the SoftPaq to a directory on your hard drive. The file downloaded is a self-extracting executable with a filename based on the SoftPaq Number listed on at the top of this document.
2. Execute the downloaded file and follow the on-screen instructions.
3. After the files have been unpacked, you may delete the self-extracting file downloaded in step 1.
To install: Execute the setup.exe file unpacked in step 2; The default location is C:SWSetup24122, unless otherwise modified during step 2.
After the installation is completed, you may delete the directory created in step 2 if you wish.
Eli kaikki paketit lienevät exe-päätteisiä. Tallenna levylle, tuplaklikkaa, odota. Mene mainittuun kansioon ja tuplaklikkaa setup.exe:ä. Odota ja buuttaa.
Antamasi numerosarja varmasti kelpaa johonkin käyttöön, mutta HP-Compaqin hakutoiminto ei siitä ymmärtänyt mitään. Sivujensa perusteella tajusin, että kotelossa kuuluisi olla esim. sana model tai series EN 6266. Ymmärrän yhä paremmin, miksi IT-alalla työskentelevät kaverini eivät suosittele Compaqia kenellekään.
Nykyiset äänikorttiajurisi taitavat olla Windowsin omat? Ethän omista koneen mukana tulleita CD:itä? Tuli tuossa hetki sitten mieleen tuokin vaihtoehto, anteeksi hidas sytytykseni.
Jos saan siihen IE-suosikki -ongelmaasi vinkkejä, huikkaan täällä.
Asia korjautui - kone sanoi sopimuksen lopullisesti irti eilen klo 23 ja tänään tilalla ronksuttaa jo uusi kone ( sisuskalut) ja äänet levyilläni kuuluvat kauniisti ;)), virusko teki tuhojaan se jää viisaampien henkilöiden selvitettäväksi, minä keskityn nyt nauttimaan tästä koneesta, kun tämä on kunnossa...
Ps. Sillanpääkin kuulostaa itseltään, ja Cher laulaa tummalla äänellään niinkuin kuuluukin.
Kiitos vaivannäöstäsi Jossi...
Kiitos sinulle tuntematon auttajani... kiitos,
se ongelmanratkaisu tuokin. Koko homman alkusyy lienee siis ollut raudassa - ehditkö paljonkin manailla mikkisoftaa ja windowsia?
Ja minäkin menin moittimaan compaqqia....ihminen on erehtyväinen.
:-) :-)
Elä kamalasti kiittele, kun en paljoa apuakaan antanut, siksi toisekseen, tämä oli minulle ilo. Sanoisivat jenkit. No, ei se ole huono tapa.
Minut saa "kiinni" www.mikropc.netin keskusteluista ja omalla nimellä. Siellä on lisäkseni iso kasa kavereita, jotka osaavat.
Onnea uuden koneen kanssa kikkailuun. Palaa asiaan, jos tarvetta ilmenee. Täällä ollaan.