Pirun iso asuntovaunu..

Synkroni

12

5270

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mf..

      paljon näkyä , mutta noita vetureita kylläkin ...

      • Synkroni

        Kuva onkin otettu Suomen ja Ruotsin rajalta, Haaparannalta Ikean pihalta. En hoksannut katsoa minkä maan kilvissä vehje on, mutta piti ikuistaa kuva, kun niin mahtava peli oli =) Siinä mahtuu vähän isompikin perhe majailemaan.. Missähän hinnoissa tuollaiset liikkuu?? eivät taida mitään hirveän halpoja olla. ja ovatko edes laillisia suomessa.. tiedä häntä.


      • Synkroni kirjoitti:

        Kuva onkin otettu Suomen ja Ruotsin rajalta, Haaparannalta Ikean pihalta. En hoksannut katsoa minkä maan kilvissä vehje on, mutta piti ikuistaa kuva, kun niin mahtava peli oli =) Siinä mahtuu vähän isompikin perhe majailemaan.. Missähän hinnoissa tuollaiset liikkuu?? eivät taida mitään hirveän halpoja olla. ja ovatko edes laillisia suomessa.. tiedä häntä.

        Norjalaisia.

        Sielä näyttävän näitä myyvän.
        Ruotsin lainsäädännöstä en tiedä. Suomessahan näitä ei vielä saa rekisteriin.

        http://www.kelkoo.no/drilldown~100152213/Triple_E

        1 Euro = 8 norjan kruunua

        http://www.ratesfx.com/rates/rate-converter.fi.html


    • Nordic-man

      Että kumpi vie kumpaa, tuntuis että sais olla vähän tolkumpi vetoauto.
      Mutta vaunussa näytää kokoa olevan, enpä itse ole moista livenä nähnyt, mutta onneksi nyt kuvasta.

      • tuohon riittää

        Suomessa ei vaan saa tehdä avolavan päälle vetopöytää niinkuin jenkeissä. Raskaampi 4-veto pick-up olisi aivan riittävä veturi. Huomioikaa, että keskellä vaunua on 2-3 pyörää peräkkäin, joten paino kohdistuu vaunun omiin akseleihin ja renkaisiin.
        Ausseissa on jopa sellaisia, että vaunu on niin avara alta, että vetoauton voi kokonaan kääntää ympäri ja ikäänkuin peruttaa vaunua paikalleen, vaikka auto ajaa eteenpäin.


    • muutama vuosi sitten

      Kouvolan ja Lappeenrannan välillä. Upean näköinen laitos. Rekkareita en ehtinyt katsoa, ei ehkä suomalainen?

      • kulkeva koti

        Tuollainen yhdistelmä olisi noin 100000e hintaluokassa vetoautoineen eli asuntoautona vielä pienehkö.Sensijaan sitä voisi todellakin käyttää jo pienenä asuntona.Viemäri ja vesiliitännät vain jostain,niin kohtuuhintainen pieni asunto on valmis.Siinä näyttäisi olevan ulos työnnettävä erkkeri oleskelutilan suurentamiseksi.Näitä suomeen.


      • Pick-up veturi
        kulkeva koti kirjoitti:

        Tuollainen yhdistelmä olisi noin 100000e hintaluokassa vetoautoineen eli asuntoautona vielä pienehkö.Sensijaan sitä voisi todellakin käyttää jo pienenä asuntona.Viemäri ja vesiliitännät vain jostain,niin kohtuuhintainen pieni asunto on valmis.Siinä näyttäisi olevan ulos työnnettävä erkkeri oleskelutilan suurentamiseksi.Näitä suomeen.

        Jenkithän ovat harrastaneet näitä iät ajat. Suomen lainsäädäntö ei käsittääkseni salli tuollaista.


      • kyllä
        Pick-up veturi kirjoitti:

        Jenkithän ovat harrastaneet näitä iät ajat. Suomen lainsäädäntö ei käsittääkseni salli tuollaista.

        on mahdollinen suomessakin, mutta ite tarvis varmaan hakea.


      • Vankkuri Vehmaalla
        kyllä kirjoitti:

        on mahdollinen suomessakin, mutta ite tarvis varmaan hakea.

        siellä on tuollainen vaunu, mutta veturi oli poissa.
        Tänään viimeksi nähty.


    • Kra

      Jokunen vuosi sitten kävin kuolaamassa useitakin tuon tyyppisiä "puoliperävaunuja" eri vaunuliikkeissä.

      Harmi vaan, että silloin mukana olleella lainakameralla, ei yksikään kuva onnistunut.

      Muutamia yksityiskohtia aiheesta:

      - vaunussa oli sähköhydraulinen "levelinkisysteemi", eli joka nurkassa hydraulinen jalka, jota ohjattiin yhdestä taulusta, kun vatupassin kupla oli keskellä ja kaikki jalat tukevasti maassa, niin homma OK
      - vaunuissa oli hammastangoilla/sähkömoottoreilla vaunun kyljestä ulos ajettava laajennusosa, jolla saadaan kunnon olohuone aikaiseksi, ajon aikana se tietenkin on supussa
      - vaunussa on sähköllä toimivat jarrut, mutta minulle jäi vähän epäselväksi sen tarkempi toiminta, myyjä ei ollut oikein tekniikasta perillä
      - tuotekilvessä maksimipainot olivat jotain neljän tonnin kahtapuolta
      - vaunuissa oli suunnilleen kaikki mitä voi ihminen tarvita, pyykkinone, tiskikone, uuni, kunnon suihkutila ja tietenkin jenkkityyliin paksu "upottava" kokolattiamatto
      - virransyöttökaapelikin oli suunnilleen peukalon paksuista jöötiä (115VAC)ja pistoke aika miehekkään kokoinen myös
      - ja tietenkin myös lisätaraileri vaunun perässä koukussa, jolla kulkee mukana myös se varsinainen käyttöauto. Yksiakselinen peräkärry ajorampilla/kääntöpöydällä, johon auton etupyörät ajetaan ja sidotaan kiinni, takapyörät jäävät tietä vasten pyörimään vapaana.

      Hinnat eivät silloin olleet sen enempää kuin vaunujen verolliset hinnat Suomessa. Yksi myyjä teki meille mielenkiintoisen tarjouksen. Olis voitu ostaa häneltä vaunu tai asuntoauto, hän säilyttää/huoltaa ja huolehtii, että aina kun olemme tulossa sinne laite on kaikinpuolin kunnossa ja valmiina. Hän myös huolehtii sopimuksen mukaan edelleen vuokrauksia jos annetaan siihen erillinen lupa......jne. Ei huono idea jos tykkää sielläpäin lomailla.

    • karavaanari myös

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1254
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      18
      877
    3. 68
      752
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      738
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      708
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      635
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      580
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      549
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      528
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      506
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      502
    14. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      483
    15. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      72
      456
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      445
    17. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      441
    19. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      427
    Aihe