Aivolymfooma yleistyy

nopeasti !

"-- Aivolymfooma on aivoissa sijaitseva imusolmukesyöpä.

-- Primaarinen aivolymfooma on imusolmukesyövän muoto, jossa syöpä on vain aivoissa.

-- Aivolymfooma on hyvin aggressiivinen tauti: se voi johtaa kuolemaan muutaman viikon sisällä ensi oireista.

-- Aivolymfooma on harvinainen tauti, mutta se yleistyy länsimaissa nopeasti. Syytä tähän ei tiedetä".

http://www.kaleva.fi/plus/juttu736386_page0.htm

Kännyköillä ei todistettavasti ole mitään tekemistä kasvaimen yleistymisen kanssa.

6

1853

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että,

      No siinä ei kannata kauaa jonottaa sitten hoitoon.

      • lyhyet jonot

        hoitoonpääsyyn, joten ei kannata vaipua synkkyyteen. Kannattaa varmaan lähteä tilaamaan arkkua itselleen, ihan varmuuden vuoksi.


    • ja muutakin

      Kännykkäverkot, langattomat lähiverkot, langattomat laajakaistaverkot, radio- ja tv-lähetykset, ja entäs sitten voimalinjat ja sähkökaapelit? Tukiasemia joka paikassa, samoin elektromagneettista säteilyä. UV-säteily tulee läpi kun otsonikerros ei suojaa. Entäs sitten shampoo? ja hiusvärit? Vai onko vika sittenkin juomavedessä?

      Parasta kun ei mieti liikaa näitä asioita.

    • tsillai..

      siinä ne suurimmat problemot..

    • kun kännykätkin

      on kerran todistettu syyttömiksi?

      • Maura Ryömä

        Aloitusviestin kirjoittaja väitti, että kännyköillä ei olisi mitään tekemistä aivolymfooman eli aivojen imusolmukesyövän yleistymisen kanssa. Nimetön kirjoittaja unohti kuitenkin mainita, mistä kyseinen tieto oli peräisin. En löytänyt ko. väitettä ainakaan lähteeksi mainitusta nettisivusta.

        Fysiologian professori Osmo Hännisen mukaan aivolymfooma on nimenomaan suljettu monien matkapuhelinten terveysvaikutuksia käsittelevien tutkimusten ulkopuolelle. (ks. http://www.adressit.com/matkapuhelintutkimus )

        Epidemiology-tiedejulkaisussa on todettu kännykkäsäteilyn vaikutuksista aivoihin seuraavaa: “Laboratoriotutkimukset osoittavat radiotaajuisella säteilyllä olevan merkittäviä solutason vaikutuksia, etenkin DNA-tasolla. Epidemiologisissa tutkimuksissa on nähty kohonnut syöpäriski erityisesti pitkäaikaisaltistuksessa. Kaiken kaikkiaan, on olemassa vankkaa tieteellistä näyttöä terveysriskeistä” Löysin sitaatin täältä: http://www.sahkoailmassa.fi/artikkelit/kirurgit-varoittavat-lasten-aivokasvaimista

        En ole itse perehtynyt kyseiseen aihepiiriin, joten en uskalla ottaa kantaa siihen, mikä on otsikossa mainitun väitteen totuusarvo. Asia kiinnostaa kuitenkin sen verran, että haluaisin tietää, mihin väite perustuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1413
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1380
    3. 76
      1165
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1106
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      965
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      942
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      885
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      61
      845
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe