Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

kondylooma ja seksi..

lääkärikään ei valistanut että pitääkö käyttää kumia kun on kondylooma??.Minulla ei ole ollut ulkoisia syyliä eikä sisäisiäkään, olen kait saanut kondyn joskus yli 20v sitten..papa3kokeessa se tuli ilmi..
mutta kannan virusta varmaan sillä 6kk päästä on taas kontrolli??auttaako kumi?? pelkään että tartutan kumppanin..
1380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos sinulla on uusi kumppani, niin käytä kondomia. Jos kumppani on ollut sinulla, kun kondylooma on todettu, niin kondomilla ei enää ole mitään vaikutusta.

Vakituisessa parisuhteessa kondylooman annetaan siirtyä naiselta miehelle. Ja yhden kuukauden suhde ei ole vakituinen. Vuoden kestänyt suhde on vakituinen (jos eroa ei harkita). Milloin suhde muuttuu vakituiseksi, sen määritelköön jokainen pari itse. Pääasia, että kumppani tietää hp-viruksesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä taas.. kirjoitti:

lääkärikään ei valistanut että pitääkö käyttää kumia kun on kondylooma??.Minulla ei ole ollut ulkoisia syyliä eikä sisäisiäkään, olen kait saanut kondyn joskus yli 20v sitten..papa3kokeessa se tuli ilmi..
mutta kannan virusta varmaan sillä 6kk päästä on taas kontrolli??auttaako kumi?? pelkään että tartutan kumppanin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu