Mi Gorda Bella DVD tekstityksestä!

telenovelafani

Tulipa mieleen nyt tämmöinen asia, että kuka teistä on ostanut tuon Mi Gorda Bella DVD:n itselleen? Entäpä, kuinka moni teistä on katsonut sen läpi kokonaan? Itse ostin sen heti kun sen sai varattua cdon.comista, ja katsoin jaksot 4,5,6,7,8,9,10 ja 11 jaksoa vähäsen. Ja nyt olen katsonut jaksoja vähän sieltä täältä. Onko kukaan muu huomannut samaa kuin minä, että Mi Gorda Bella DVD olisi tehty kiireellä? Itselleni on pistänyt muutamia seikkoja mieleen, jotka vähän häiritsevät katselemista =/

1. Välillä tuntuu olevan kysymysmerkkiä silloinkin kuin ei pitäisi ja vielä moninkertaisena :o Esimerkiksi vaikka jokin lause "Mitä aiotte tehdä Valentinalle??????????" ei ehkä ihan normaalia tai sitten jotain vaikka että "Minähän haluan vain olla Valentinan ystävä????"

2. Välillä Valentinan ajatukset tai muistelut menneisyyteen tulee ihan tavallisena kursivoituna tekstinä kuten kuuluukin kun taas välillä tulee esimerkiksi näin siis mitä hittoa? tai jotenkin tuolla tavalla..

9

1902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chiquitita

      Mäkin huomasin joissain jaksoissa sellasia virheitä. Mistäköhän ne kysymysmerkit on tullu? Tai siis, miks niitä on tungettu joka kohtaan, vaikka ei pitäis...?

      • Samuli93

        Luulisin sen johtuvan espanjan kieliopista, siinä keskelle lausetta saatetaan laittaa kysymys merkkejä mja toiseksi olen huomannut suomennoksissa virheitä. Suomentajat nähtävästi haluavat päästä helpolla, ja siksi lyhentävät.


    • tx.tyksen takia viivästyny

      Boksinhan piti ilmestyä jo huhtikuussa. Tekstityksen takiahan se vissiin viivästy näin paljon. Tosi hyvät tekstit on telkussa ainakin. Mä luulin et samat kääntäjät on bokseihinkin. Valmiikshan ne telkkuun tekstitetään joten miksei voi vaan siirtää dvd.lle... Ihmettelen vaan..

    • spede69

      Olisko kellään mi gorda bella dvd 2?? tai tietoa mistä sellaisen voisi saada? ei välttämättä tarvis olla alkuperäinenkään. ei tunnu enää mistään saavan muita ku 1,3,4,5,6 muttei 2

    • Mi Gorda Bella

      Joo tännekki tarvittais tota 2 kautta. Ei löydy mistään.. :/

    • Tahtoo152

      Mistä te ootte saanu ostettua ton dvd-boksin? Koitin katsoa cdon.comista, vaan ei löytyny.

    • ossobukkolo

      saako näitä dvd settejä vielä? haluaisin niin ostaa mutta ei löydy mistään..

      • Benksu

        Ei taida enää ainakaan kaupoista löytyä. Hyvällä säkällä ehkä huuto.netistä tai vastaavasta paikasta mistä voi ostaa käytettyä tavaraa?


    • Pinpula

      Mistä näitä saa??? Tai voisiko näyttää taas televisiosta!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe