Luin äsken liikennekirjaa enkä löytänyt sieltä merkkiä nimeltä tasa-arvoinen risteys. Onko sellaista ?
Mistä tunnistaa ja kaukaa tasa-arvoisen risteyksen ?
(...urpo olen ilmeisesti...)
Kiitos jos joku jaksaa vastata =)
Mistä tunnistaa ja kaukaa tasa-arvoisen risteyksen ?
(...urpo olen ilmeisesti...)
Kiitos jos joku jaksaa vastata =)
Vastaukset 14
Vanhimmat
En menisi nyt ihan vannomaan mutta veikkaisinpa että sen tunnistaa siitä ettei siinä ole mitään liikennemerkkejä =p Näin ainakin muistelisin meille sanottaneen. Eikä niissä kyllä ole merkkejä näkynytkään.. Ainakaan kuvissa =D
jos ei missään näy kärkikolmiota tai stop-merkkiä, on kyseessä tasa-arvoinen risteys.
Tavataan teillä joissa on 50nop raj. tai korkeampi! Se on varoituskolmio missä iso X sisällä!
On tosiaan olemassa liikennemerkki, joka varoittaa ennakolta tasa-arvoisesta risteyksessä, mutta se on yleensä vain paikoissa, joissa tasa-arvoinen risteys on "yllättävässä paikassa". Jos nopeusrajoitus on tiellä 60km/h tai enemmän, niin tasa-arvoisia risteyksiä EI OLE SUOMESSA.
merkki 161.
http://alk.tiehallinto.fi/www2/liikennemerkit/varoitusmerkit2.htm
Tuo risteyksen merkki ei ole siis pakollinen. Se saattaa olla joissain tasa-arvoisissa risteyksissä, mutta ei läheskään kaikissa.
Ennen joka ainoaa risteystä pitää varmistaa, että oikealta tulevalla on kärkikolmio tai stop-merkki ja siten väistämisvelvollisuus. Jos et näe kolmiota, hidasta riittävästi ennen risteystä, tai pysähdy, jos näkyvyys on todella huono. Paitsi tietysti silloin kun ajetaan etuajo-oikeutetulla tiellä, joka on merkitty asiaankuuluvalla merkillä:
http://www.finlex.fi/data/sdimages/211.gif
Etuajo-oikeutetulla tiellä kaikki risteävät tiet on merkitty väistämisvelvollisiksi.
Kiitos paljon kaikille vastanneille =) johan selvisi asia :)
Merkki 161 ei ole tasa-arvosta kertova merkki. Kyseinen merkki voi olla myös ja yleisesti on epätasa-arvoisen risteyksen varoitusmerkki.
Merkki 161: "Tienristeys. Merkillä voidaan varoittaa risteyksestä, jossa risteysajoa koskevan yleisen säänöksen mukaisesti on väistettävä samanaikaisesti oikealta lähestyvää ajoneuvoa", eli kyllä sitä merkkiä käytännössä tasa-arvoisten risteyksien kanssa käytetään. Sivutien varoitusmerkit tai kolmion ennakkomerkit ovat sitten erikseen.
40kmh teillä ja hitaamilla ei välttämättä varoiteta tasa-arvo risteyksisä ollenkaan!
40km/h ja alemmissa nopeusrajoituksissa "tasa-arvoisen risteyksen liikennemerkkiä" ei käytetä. Kun nopeusrajoitus on 50km/h tai korkeampi, aina kun on tasa-arvoinen risteys, liikennemerkkiä käytetään. liikennemerkki on siis varoituskolmio, jossa on rasti sisällä. en käsitä miten näinkään moni vastanneista ei tiennyt koko asiasta.
>>Kun nopeusrajoitus on 50km/h tai korkeampi, aina kun on tasa-arvoinen risteys, liikennemerkkiä >>käytetään.
Suomessa on kaksi erillaista liikennealuetta TAAJAMA ja TAAJAMAN ULKOPUOLINEN ALUE.
Taajaman ulkopuolella on voimassa yleinen 80 km/h nopeusrajoitus; ko. alueella on on tuhansia samanarvoisia teitä ja risteyksiä joissa ei käytetä liikennemerkkejä.
Ajatellaan että ajan suoraa tietä eteenpäin ja sivuilla on muita teitä, kun näillä teillä ei ole kolmioa eikä itselläsikään ole niin kyseessä on tasa-arvoinen risteys, tietenkään sitä ei lasketa jos se on jonkun piha tms. mutta jos ajat esimerkiksi karpintietä ja vasemmalle kääntyy viskarintie ja oikealle vaikkapa kissakatu (esim) ja viskarin tiellä ei ole kolmiota eikä kissakadulla niin sinun on väistettävä