Koska ABC ja S-korttijärjestelmä poikivat niin hyviä keskusteluja niin tehdäänpä avaus polttoaineen hinnasta....
ABC 95E tänään 1,453 €/l netto
------------------------------
Saman paikkakunnan asemia:
NEX 1,529
ST1 1,539
SEO 1,564
Shell Exp 1,559
Tankillisella säästää jo 5 euroa kun ajaa Shellin ohi ja tankkaa ABC:llä. 5€:lla puolestaan saa 3,4 litraa bensaa ja sillä pääsee 60km eteenpäin.
ABC 95E tänään 1,453 €/l netto
------------------------------
Saman paikkakunnan asemia:
NEX 1,529
ST1 1,539
SEO 1,564
Shell Exp 1,559
Tankillisella säästää jo 5 euroa kun ajaa Shellin ohi ja tankkaa ABC:llä. 5€:lla puolestaan saa 3,4 litraa bensaa ja sillä pääsee 60km eteenpäin.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Noin on ehkä 10% bonuksella (aika harvalla) ja että on kantanut kaikki rahansa samaan ketjuun hinnasta välittämättä että bonusporras on täyttynyt maksimipalautukselle.
Ööh... jo 50€ kuukausiostoilla ABC on halvempi kuin "kaupungin halvin" NEX.
1,579
-1% bonus
-2,5% ylijäämänpalautus
-0,5% maksutapaetu
= 1,516
...ja NEX oli 1,529€
Mutta ymmärrän - monelle se 50€ on jo "kaikki rahansa". Silloin ei sitäkään ehkä kannata käyttää bensan ostoon.
...on ylijäämäpalautus? Saako sen kerran vuodessa joka ikisestä ostoksesta 2,5%? mitä? häh? vastaa!
Se on osuuskauppakohtainen "lisäbonus" joka maksetaan kerran vuodessa omasta osuuskaupasta (salet, smarketit, prismat, abc, sokos, raflat, hotellit mutta ei sopimuskumppanit kuten sähkö, elisa, silmäasema jne) tehtyjen ostosten määrästä.
Meidän osuuskaupassa se on tänä vuonna 2,5%, viime vuonna 2%. Kaikki osuuskaupat tätä ei kyl maksa...
Kalleimmat asemat:
1.609 ABC Pitäjänmäki Helsinki
1.609 ABC Käpylä Helsinki
1.609 ABC Nihtisilta Espoo
1.609 ABC Sörnäinen Helsinki
1.609 ABC Pihlajisto Helsinki
1.609 ABC Otaniemi Espoo
Ja halvimmat:
1.529 Neste Oil Expres Malminkartano Helsinki
1.529 NEX Myyrmäki Vantaa
1.529 Shell Express Rekola Vantaa
1.534 Neste Oil Expres Oulunkylä Helsinki
1.534 Seo Pukinmäki Helsinki
1.544 A-24 Lommila Espoo = 1.524
5% bonukset tuosta 1.609 on 1.529
S-kortti kyllä löytyy ja suoritan ostokset s-ryhmän kaupoissa,mutta en tankkaa kuraa autoni tankkiin.Kahdesti olen koittanut ja molemmilla kerroilla keskikulutus nousi 1 litan per 100 kilometriä,jolloinka totesin että pitäköön ABC kuransa.
Kannattaisi selvittää mistä se kaikki bensa pääasiassa tulee, TBeetä lukuunottamatta.
Eroahan ei ole kuin pienissä lisäainemäärissä.
Eikä parin tankillisen kulutuskokemukset ole oikein vertailukelpoiset...
Suurimmat erot bensalaaduissa on markkinoinnissa.
Nesteen on hyvä markkinoida, että heillä on markkinoiden paras bensa, koska muidenkin bensat tulevat heiltä, ja siten muilla ei voi olla ainakaan parempaa.
ABC:N bensiini on heikkolaatuista sen huomaa heti tankattuaan,auto muuttuu laiskemmaksi heti ensi kilometreillä.Piristyy kyllä seuraavalla tankkauksella jos bensiini otetaan muualta.Myös ST1:n bensiini on surkeaa litkua.Minun puolestani voitaisiin unohtaa nämä boonus ja plussapallo viritykset,ottaisin sieltä mittarista ennemmin kunnollista bensiiniä joka toimii tehokkaasti,toisinsanoen rahalle kunnon vastine eikä boonusta ja plussapalloja.
Vai oisko sulla vaan niin huono auto?
Autoni on puolitoista vuotta vanha ajettu alle 50000km ja tuskin huono.Toisaalta tuon eri huoltamoilta tankattujen bensiinien eron huomasin jo edellisellä autolla,se taasen oli erimerkkinen kuin nykyinen ja 4 vuotta vanha 130000 ajettu.Merkkejä näistä autoista en kerro siksi,että se ei tähän bensiinin laatuun vaikuta mitenkää.
höpö, höpö!
Sen veeran monenlaisella asemalla olen tankannut, että voin sanoa, ettei Suomessa niiden (mahdollisia) eroja huomaa auton käyttätymisessä tai polttoaineen kulutuksessa mitenkään.
Hevosmiesten tietotoimisto näyttää toimivan aktiivisena tällä palstalla!
Kärsitkö myös sähköallergiasta?
Uskotko että Elvis elää?
Onkohan kuussa sittenkään käyty...
a) kärsin
b) uskon
c) ei ole käyty
Meneppä sinä höpöttelemään johonkin huoltamon baariin.Ryhdyppä seurailemaan kotturasi toimivuutta ja tutkailemaan kulutuksia jos osaat suorittaa peruslaskuja homma valkenee nopeasti ja jos ajelet autolla jossa on ajotietokone homma vain helpotuu,tosin voit silti laskea itse jos et luota tietokoneeseen.Ps;hevonenkin sairastuu jos syö huonolaatuista heinää.
Tule hakemaan eläkepaperit huomenna.
Diagnoosi: http://fi.wikipedia.org/wiki/Vainoharhaisuus
Älä kysele tyhmiä,nyt puhutaan asiaa.
Meneppä vaikka sinne cittaripalstalle vinkumaan typeryyksiäsi.
Kieltäminen on tyypillistä erilaisissa psyykkisissä häiriöissä.
http://tiedostamaton.net/defenssit/kielto.html
Asiasta toiseen, oletko huomannut kuluuko Vattenfallin sähköä enemmän kuin Fortumin sähköä? Kuulemma niissäkin on eroja.
tiedosta paljon maksava! :)))))))
Olet todellakin väärässä paikassa,et kuulu tänne.
Suosittelen että menet kysymään äidiltäsi luvan,josko saisit vielä tähänaikaan mennä hiekkalaatikolle.
Hauska kuulla, että olet pystynyt vakioimaan liikenne- ja ympäristöolosuhteet, jotta pystyt tekemään tiedettä polttoainevertailussasi. Oletko koskaan kuullut plasebo-lääkkeistä?
Lainaus Wikipediasta: "Lumelääke eli plasebo on valmiste, joka ei sisällä lainkaan vaikuttavia lääkeaineita. Sen on kuitenkin todettu usein helpottavan potilaiden vaivoja psyykkisellä vaikutuksellaan. Potilas luulee nauttivansa oikeita lääkeaineita ja hänen vointinsa saattaa parantua, kun hän uskoo lääkkeen vaikuttavan. Keskimäärin 30-40 prosenttia potilaista saa apua lumelääkkeestä."
Sinun "kulutusvertailussasi" on erittäin suurella todennäköisyydellä kysymys myös vain vahvasta uskomuksesta "oikeaan lopputulokseen".
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=4500000000000547&subcat=47
Keskustelu oli asiallista siihen asti kun aloit nimittelemään palikaksi.
Hyvää yötä, toivottavasti pystyt kuitenkin nukkumaan vaikka polttoainesalaliittoteoriasi on kyseenalaistettu. Tulkoot plussapallot uniisi!
a propo, koko v...tn suomi on yksi vanhan kansan (lue "tule kekkonen takaisin") uskomus, pää pensaaseen, pää pensaaseen, pääpäpensaaseen!! (säv; "kesäterveiset")
he-he! nythän mä hokasin! minusta saatte hyvän sitymaasturin omistajan! lähettäkää lahjoitukset "vaikeavammaisten öljytyöntekijöiden tukitilille; OP 212132-606077" vai mikä seoli, vai missä seoli...
"Loan heiton",eikä todellakaan plussapallot häiritse uniani eikä kyllä nämä bensiinien laatu erotkaan.Hyvää yötä sinnekkin.
Eroja on ja varsinkin ABC:n bensiini on huonolaatuista,valitettava tosiseikka jonka myönnän vaikka S-ryhmän kauppoja käytänkin,Bensiiniä ostan muualta.
Voitko listata mitkä ovat hyviä ja mitkä huonoja bensiinimerkkejä?
Käytettävä bensiini 95E ja parhaan bensiinin myy:
Shell
Hyvänä kakkosena: Neste
Kolmantena: Teboilin bensiini
Oliko mutu, vai vati-tietoa?
se, että heille jostain syystä mieleinen firma (tässä tapauksessa Shell) sellaisilla mainoslauseilla mainostaa.
Ei varmaan löydy heiltä mitään faktaa väitteittensä tueksi!
faktaa näkyville sen Shellin bensan paremmuudesta!
Huom. mainoslauseet eivät ole tutkimustuloksia!
Minulle riittää faktaa siinä että autoni kuluttaa vähemmän shelliltä ostettua 95E bensiiniä kuin ABC;ltä ostettua 95E bensiiniä.Ja koska en ole tilivelvollinen sinulle tekemisistäni,hommaa faktasi itse.
Jokainen saa tankata sieltä mistä haluaa,minä nyt en halua tankata kuraa ABC;ltä vain siksi että saisin boonusta.Olen kyllä S-ryhmän talutusnuorassa muiden ostosten suhteen,sillä kerää boonusta keskittämällä kaikki muut ostokset S-ryhmään.
"Minulle riittää faktaa siinä että autoni kuluttaa vähemmän shelliltä ostettua 95E bensiiniä kuin ABC;ltä ostettua 95E bensiiniä."
pystyt vakioimaan niin ajamisesi, että voit verrata eri kerroilla eri firmoilta ostamiesi bensojen kulutusta? Tuskin mitenkään. Samaa mutua kuin uskomukset homeopatian tervehdyttävästä vaikutuksesta.
"Ja koska en ole tilivelvollinen sinulle tekemisistäni,hommaa faktasi itse."
Ja tuolla asenteella vielä vahvistat, että et pysty yhtään mitään väitteitäsi oikeaksi todistamaan. Ja vahvistat myös sen, että petät jopa itseäsi!
Tankkaan melkein aina ABCeellä ja kyllä mun auto polttaa näköjään ihan samalla tavalla kumea kuin muillakin bensoilla....En tiedä sitten mikä ihmeen hiukkassuutin auto sulla on mutt koita hei pärjätä ja kierrä kaikki vesi lammikot et ei mee kuraa moottoriin;-)
Ja hän sanoi EI väitteillesi, hän on täysin puolueeton koska hän valmistelee Uutta BioDieseliä tällä hetkellä.
Seli seli,ha ha haaaaa
Haistellut liikaa kuminkäryjä ja siinä ohessa liimoja.
Sinulle ainakin.
tuo kuvaamasi ABC automaattiasema? ja sen takia halvempi?
ABC automaattiasema kaupungin keskustassa, pari muuta kaupungin laidalla
NEX automaattiasema kaupungin laidalla
ST1 automaattiasema kaupungin laidalla
SEO automaattiasema kaupungin laidalla
Shell Exp automaattiasema kaupungin laidalla
hintaerot ovat niin kovasti paikkakuntakohtaisia, että on todella typerää yleistää yhden paikkakunnan tilanteen pohjalta ja revitellä mihinkään suuntaan niillä hintaeroilla.
Paikallisesta kilpailutilanteesta ja eri asemien paikoista riippuen erot ovat isot, pienet tai olemattomat. Meidän nurkilla ne ovat parin sentin haarukassa, joten sopivat bonukset/muut alennukset voivat hyvinkin tehdä kalleimmasta halvimman.
suomen juntit haki kaljaa naapurimaasta, kun se oli pari senttiä halvempaa kuin täällä! muistuttaa tuo öljyralli vähän samaa. viisas hakee puolella hinnalla vähän eri löpöä ;)
Ostat ainakin 900€ kuussa S-ryhmästä joten saat 5% alennusta jonka voit sitten laskea hintaan. 1,05 * KERTAA tuo sinun 1,453€/l = 1,526. Ok on paikkakunnan halvin, mutta A) säästän silti sinua enemmän kun en hävitä joka kuukausi ainakin 900:aa euroa S-ryhmään ja B) tankkaan Shellin bensaa jota pitkässä juoksussa kuluu vähemmän (vaatii useita tankkauksia peräkkäin) koska ei ole karstaa palotilassa ja Shellin lisäaine voitelee ylimmän männänrenkaan jota moottorin öljy ei voitele, kitka pienenee noin niinkuin muutamia tuhansia kertoja minuutissa.
Se on kyllä hyvä, ettet hävitä euroja s-ryhmään. Etkä tietysti minnekkään muuallekkaan. Varohan, ettei käy niin kuin entisen rommaanin heposelle, just kun oppi olemaan syömättä, niin kuoli... Muilla se tuppaa olemaan niin, ettei ole lähellekkään niin nälkä, kun välillä syöpi, eikä tuo jälkikasvukaan kitise niin kovasti jos on leivän päälle laittaa muutakin kuin ylähuuli.
terve, olen keijo keskiverto! kuuntelen mieluiten radio novaa, keskimäärin minulla on 11 kiloa ylipainoa. tykkään lapinkullasta, mieluiten syön makkaraa (tavallista, ei maustettua). ajan volkkaria, vaimoni on tavallinen tuulipukulehmä ja meillä on n. kaksi lasta. juovat mielellään n. 12 litraa light-kolaa viikossa. tankkaamme dieselimme abc:llä, koska sieltä saa muutakin leivän päälle kuin ylähuulen (tämän hetkauksen opin keskivertokaveriltani ekiltä, joka on töissä keskossa). ja lopuksi, jään eläkkeelle kahdeksan vuoden kuluttua, siihen asti säästämme n. 1000 euroa kuussa, jotta voimme ostaa eläkepäiviksi paremman mökin, sähkökiukaalla ja viileäkaapilla! p.s. asumme vantaalla rivarissa!
So what, siinäpähän olet kaikessa yksinkertaisuudessasi varsin keskinkertainen...
"Shellin bensaa jota pitkässä juoksussa kuluu vähemmän (vaatii useita tankkauksia peräkkäin) koska ei ole karstaa palotilassa ja Shellin lisäaine voitelee ylimmän männänrenkaan jota moottorin öljy ei voitele, kitka pienenee noin niinkuin muutamia tuhansia kertoja minuutissa. "
-tuo on puhdasta mainospuhetta. olen kokeillut shellin 95E:tä eikä havaittavaa eroa ole syntynyt (ei edes useimmilla tankillisilla). eli väitän, ettei shell ole keksinyt mitään mullistavaa. eikä shellin bensa täten ole sen kummempaa kuin muidenkaan suomalaisten asemien bensa, vaikka sitä niin mainostetaan. uskokoon ken tahtoo.
-käytän sitä kuitenkin, koska shell express asemilla on alueeni halvimmat bensat.
tänään
ABC 1,443
NEX 1,529
TBe 1,529
ST1 1,539
muistatteko karpolla on asiaa? The MANOIL, where are you now??? kaipaan pelastavaa erkkiä tuomaan uuden polttoaineen seitkytluvultaaaa!!!! :))))))))
Manoilin koko tuotanto menee ilmavoimien ja lentoyhtiöiden poltto-ja voiteluainetoimituksiin. Tuottaa hyvin, hinnat vakaat, ei tarvetta laajentaa kilpaillummalle sektorille.