Hengellisiä kokemuksia

Nunyabeezwax

Tämän päivän hesarissa on juttua siitä kuinka huumesienet auttavat alkoholisteja ja huumeriippuvaisia eroon ongelmastaan. Useat totesivat että sienitripistä oli apua jopa puoleksitoista vuodeksi kerrallaan ja että heillä oli henkisiä kokemuksia sienitripin aikana.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Tutkimus Huumaavat sienet auttavat riippuvuuksien hoidossa/1135237571738

6

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kössönöm

      sunnuntaina televisiossa dokumentti? Yksi elämä: vieroitus tai ei mitään.

      En muista oliko samasta aineesta kysymys. Siinä oli kaveri, joka teki dokumentin omasta huumeriippuvuudestaan. Aika kammottavan näköistä touhua se oli, kun hän sitä ainetta otti ja kertoi koko ajan tuntemuksistaan. Mutta ilmeisesti se sitten auttoi.

    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Idea on syvemmin se, että sen minkä kovemman takaa---> eli meditoimalla, miettimällä, hiljentymällä, eletyistä kokemuksista päättelemällä ja niiden vaikutuksen minimoimalla[koettu ei enää ole kiinnostava toteuduttuaan tarpeeksi useasti]"homeopattisesti"[samaa samalle]-->voidaan hieman 'oikaista' psyykedellisillä doubeilla.

      Ideana on laittaa arki-todellisuus sivuun, tässä alkoholi ja huume hommassa se tehdään siinä funktiossa, että arki-todellisuutta ei enää pitkästymisen, tai olkoon mikä syy tahansa--> enää kestetä, niinpä kokemus, joka ylittää arki-todellisuuden saa aikaan toivoa paremmasta, tai ainakin jostain freesimmästä kuin jo eletty arki-tylsyys.

      Toinen tästä poikkeava idea, liittyy siihen syvempään etsimiseen, jonka esteenä arki-todellisuus ja sen 'pääte-tekijänä ;D-->aivot ja mielemme normaalit ajatus-kulut ja mahdollisuudet nähdään.

      Taiteilijat ovat saaneet monet ideat-->"sieltä jostain" laittaessaan oman arki-minänsä doubilla narikkaan, tästä esmerkkinä mm. Oskari Merikanto, Ray Charles,Ismo Alanko, The Doorsin keulamies, esimerkkejä on lukemattomia.

      Tämä ei tietenkään jää taitelijoiden etu-oikeudeksi, monet filosofit ja uskonnolliset johto-hahmot ovat olleet 'hai' kun asioita on heille 'sieltä jostain' selvinnyt-->ohi arkisen-ajatuksen.

      • Nunyabeezwax

        Tuli mieleen että hallusinogeenit toimivat turtuneissa aivoissa räjähdyksenomaisesti. Kun alkoholisti tai narkkari ei ole tuntenut mitään vuosiin ja yht´äkkiä tuntee luita ja ytimiä myöten oman pelkonsa ja taistelee mielen piruja vastaan koko yön, aamuauringon noustessa ja oman pään hälyn taannuttua olo voi tosiaan olla jumalainen. Ihminenhän kohtaa vain oman psyykensä todellisuuden.
        Sen kohtaaminen on käännekohta kenen tahansa elämässä. Shamaanit käyttivät samaa hoitoa apua hakeville jo kauan ennen kuin kemikaalihuumeet keksittiin.


      • cybo-ceronimo-cabriel-61
        Nunyabeezwax kirjoitti:

        Tuli mieleen että hallusinogeenit toimivat turtuneissa aivoissa räjähdyksenomaisesti. Kun alkoholisti tai narkkari ei ole tuntenut mitään vuosiin ja yht´äkkiä tuntee luita ja ytimiä myöten oman pelkonsa ja taistelee mielen piruja vastaan koko yön, aamuauringon noustessa ja oman pään hälyn taannuttua olo voi tosiaan olla jumalainen. Ihminenhän kohtaa vain oman psyykensä todellisuuden.
        Sen kohtaaminen on käännekohta kenen tahansa elämässä. Shamaanit käyttivät samaa hoitoa apua hakeville jo kauan ennen kuin kemikaalihuumeet keksittiin.

        //Ihminenhän kohtaa vain oman psyykensä todellisuuden.//



        - Hyvin sanottu.
        Tosin psyykeeseen sitä ennen on vaikuttanut monikin ulkoinen voima-->sekoittavasti.


    • vastaaja x

      olisit keksinyt kertoa hyödyllisyyden näkökulmasta tilanteen jossa olisi vain biologiset aseet sallittuja jotka tuhoaisivat
      epäuskoiset toisiin olevaisuuksiin, muttei henkeänsä kuitenkaan.

      Kaikki huumeet ovat mielestäni pahasta hallusinogeenit mukaanlukien. "Virvoikejuomien"
      käyttö harkittuna ohjaa olevaisia kohti suurempia tietoisuudentasoja. Silloinhan huumeet ja muut päihteet ovat täysin niiden vangeiksi joutuneiden armoilla olevaa jumalaa itselleen.

      Eihän kukaan tervejärkinen mene metsään ja tee haitallisista sienistä itselleen niistä keitosta.

    • Sepi mutta joo

      Olin kerran paskalla! maha oli reistaillut kunnolla koko viikon! olin tosikivassa nousu kännissä! toisessa kädessä Aku Ankan taskukirja ja toisessa Kalja! Sitten tuli yhtäkkiä semmoinen Euforian tunne siinä kyykkiessä että ny olen taivaassa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe