Suomalaisilla on edessään kaksi pahaa paikkaa.
Ensin tulee tavallinen taantuma, missä talouskasvu hidastuu. Sitten ensi vuosikymmenellä seuraa isompi ongelma siitä, että työssäkäyvä väestö vähenee ja eläkkeelle siirtyvät suuret ikäluokat aiheuttavat suuren maksurasituksen vähenevälle työikäiselle väestölle.
USA:ssa nyt pahenemassa oleva taloustaantuma iskee Suomeen täydellä teholla ensi vuonna. Tänä syksynä talous alkaa jo vahvasti hidastua. Konkurssien määrä on lähtenyt kovaan kasvuun ja työttömiäkin on enemmän kuin vuosi sitten.
KEPUhallitus ei ole tehnyt mitään tilanteen helpottamiseksi. Mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen jopa sanoo, että huonoista asioista ei saa puhua.
Kohti lamaa mennään Esko Ahon tapaan. Esko Ahon aikana Suomeen tuli 700,000 työtöntä ja valtion velka kasvoi kaikkien aikojen ennätykseen.
Ensin taloudessa töyssy, sitten rotko
8
242
Vastaukset
- tiedoksi:
Lama koetteli 90-luvulla kovin ottein Suomea siksi, että maltillinen rahamarkkinoiden vapauttaminen oli johtanut kansalaisten ja yritysten holtittomaan velkaantumiseen. Rahaa sai kottikärrykaupalla, vaikka vakuuksia ei ollut. Ulkomainen raha muodostui laman alettua todella kalliiksi. Nousukauden uskottiin kestävän ainiaan.
Nykyinen taantuma tulee olemaan hellävaraisempi, kun vahingoista on viisastuttu ja luottoa on myönnetty vain niin paljon, kun kotitaloudet ja yritykset kestävät eli luottovakuuksien mukaan. Enää ei rahaa saa joka iikka kottikärrykaupalla elleivät vakuudet ja muut taustat ole tismalleen kunnossa.
Edelleen talouskasvu näyttää plussaa, joskin se ei ole entisellä tasollaan. Taloutemme siis kasvaa, joten emme vielä voi puhua pahasta taantumasta, mutta taantumaan on varauduttava. Hallitus varautuu laskemalla 2009 sekä ruoan arvonlisäveroa että jokaisen palkansaajan tuloveroa. Taantumaan on siis varauduttu. - Mistä känä saa
noin paikkansapitävää tietoutta?
- jo alkanut!
Liekö Tiedonantajaa tavannut tai muuta vastaavaa "tietolähdettä"?!
- korhau
hänen aivonsahan eivät toimineet ollenkaan siitähän johtui työttömyys ja kansalaiset joutuivat maksamaan herrojen lainat
- Mr X
Olivat Koiviston,Kullbergin,Holkerin ja Liikasen todellinen suoritus taloudenhoidon rotkosta.
Kansa tahtoi leipää ja sirkushuveja ja sai kumpaakin.Rahat loppui kesken kaiken ja sen jälkeen oli Ahon hallituksella tehtäväkenttää saada talous kuntoon.- sen kestoa
Suomen 90-luvun alun talouden romahduksesta tehdyt tutkimukset ovat osoittaneet, että Esko Ahon hallituksen tekemät raskaat virheet sekä syvensivät lamaa että pidensivät sen kestoa.
Esko Aho mm. ideologisista syistä päästi työttömyyden kasvuun. Hän kuvitteli sen avulla saavansa työehtoihin tiettyjä joustoja. Työttömyys kuitenkin karkasi käsistä ja sen hoito syvensi lamaa. Monia muitakin virheitä tehtiin ja niistä voi lukea mm. Suomen Akatemiassa tehdyistä tutkimuksista.
- Ennusteet synkkenevät
Suomen kansantaloudessa on odotettavissa todella kylmää kyytiä seuraavan kymmenen vuoden aikana. Suomessa on jopa stagflaation vaara samaan tapaan kuin 70- ja 80-lukujen alussa.
Inflaatio on koko ajan kiihtymässä Suomessa ja iso osa tästä kotikutoista hallituksen huonojen päätöksien seurausta. Työttömyyden kasvukin näyttää olevan edessä ja konkurssien määrä on jo lisääntynyt.
Ei tosiaan hyvältä näytä. Eikä Matti Vanhanen tee muuta kuin kieltää keskustelemasta huonoista uutisista.- Sonnimies
että sossut olisivat vallassa ja pääministerinä yhtä avuton pelle, mitä virasto-Lipponen oli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911330
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252622Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä312601Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574