kaskessa, on huvittavaa seurata näitten Kepulipalstalaisten "Soinivainoa", on ilmeiseti tullut aika Sytyttää Soinivastaisia Vainovalkeita, eri puolille suomea. Muistammehan ne kerralliset Vainovalkeat, joilla näitä Kepulaisia lietsottiin laillista yhteiskuntajärjestystä vastaan, kun Kepu ei ollut Hallituksessa.
Nyt nämä samaiset Maanviljelijät vaativat Oppositiota tukemaan heidä paskapolitiikkaansa, paremmin tuun ja sanon.? Vaikka Kepulit tälläkin palstalla haukkua rotostelevat Timo Soinia populistiseksi kiihoittajaksi, niin olen vuorenvarma siitä, että Soini olisi taatusti parempi ja pystyvämpi Pääministeri kuin Matti Vanhanen. Mitattakoon sitä millä mittarilla hyvänsä.
Olen kyllä arvostellut itsekin Soinia hånen Fyysisen kuntonsa takia, mutta arvattavasti Soini on sairastellut, ja silloinhan ei meiltä keneltäkään voi enempäänsä vaatia.
Jos ja kun Timo soini on seuraavassa perustettavassa Hallituksessa, jossa ei Kepulaisia ole yhtäkään ukkoa, sotkemassa asiainhoitoa, tiedän Soinin saavan Hallituksen Työministeri salkun.
Se äänimäärä minkä Soini Keskustalta kaappaa tulee olemaan "Veret seisauttava" ja näin tulee taas Demokraattisen Hallituksen vuoro. Sukarin ja Kakkosen hallitus on vain muisto menneeltä ajalta, odottakaapa vaan Kepulit.
Timo Soini kantona Keskustapuolueen
17
460
Vastaukset
- Mr X
ei ole hallituksessa.
- Totuudentuoja
Olen itse huomannut saman. Se näkyy tällä palstalla joka päivä.
Timo Soini on poikkeuksellisen taitava sanankäyttäjä ja häntä on pakko ihailla, vaikka en hänen arvojaan ja ajatuksiaan jaa. Timo Soini pärjäisi puolueessa kuin puolueessa ja itse asiassa häntä on aikanaan taidettu kosia moneenkiin puolueeseen.
Keskusta on menettänyt kannatustaan juuri Perussuomalaisille ja siksi he ovat keskustalaisten hyökkäyksen kohteena. Tosin perussuomalaisilla on aika pieni se porukka, josta uskottavia uusia kansanedustajia ja ministereitä voisi tulla. Tuoreessa muistissa on tämä Tony Halmeen sekoilut.
Kuntavaaleissa persut kyllä ottavat selvän vaalivoiton ja samaan aikaan Keskusta häviää Vanhasen johdolla viidennet vaalit peräkkäin.- Mr X
voittavat kuntavaalit,se tapahtuu ainoastaan katteettomilla lupauksilla,isoilla puheilla ja elämöinnillä.
- HooKo
Mr X kirjoitti:
voittavat kuntavaalit,se tapahtuu ainoastaan katteettomilla lupauksilla,isoilla puheilla ja elämöinnillä.
Millä keskusta ja kokoomus voittivat viimeiset eduskuntavaalit?
Täysin katteettomilla lupauksilla, mitään niitä ei ole vielä toteutettu ja eikä tulla toteuttamaankaan. Seuraavien eduskuntavaalien ollessa täysin laman keskellä, nykyiset hallituspuolueet syyttävät lamaa ja kuitenkin vähintään puolet lamasta on tämän nykyisen hallituksen syytä.
Perussuomalaiset ovat kunta vaalien suurin voittaja ja keskusta suurin häviäjä, näin vain on. - Mr X
HooKo kirjoitti:
Millä keskusta ja kokoomus voittivat viimeiset eduskuntavaalit?
Täysin katteettomilla lupauksilla, mitään niitä ei ole vielä toteutettu ja eikä tulla toteuttamaankaan. Seuraavien eduskuntavaalien ollessa täysin laman keskellä, nykyiset hallituspuolueet syyttävät lamaa ja kuitenkin vähintään puolet lamasta on tämän nykyisen hallituksen syytä.
Perussuomalaiset ovat kunta vaalien suurin voittaja ja keskusta suurin häviäjä, näin vain on.ovat vielä käymättä.Yhtään ääntä ei ole annettu.
- korkkiruuvveja:
Tässä yksi niistä kaikkei kieroimmista:
Paavo Väyrynen kanitti vuosi sitten eduskuntapaikkaansa. Hän kanitti sitä siitä syystä, että halusi varmistaa mahdollisimman korkeapalkkaisen viran. Paavo VÄYRYNEN onnistui kanituksessaan. Mutta missä muussa asiassa tämä kepulainen korkkiruuvvi onnistui, sen tulee tässä:
(poiminta Soinin blogista
http://timosoini.fi/ploki/ , aika hyvä):
Paavo Väyrysen takinkääntö
Kepu on kepu vaikka kirnuvoissa paistaisi.
Paavo Väyrynen on tästä oiva esimerkki.
Kun EU:n perustuslaki kaatui Ranskan kansanäänestyksessä Väyrynen julisti, että ranskalaiset ovat edistyksen airut kun he torjuivat epäonnistuneen perustuslain.
Väyrynen totesi tuolloin, että perustuslain kohtalo osoittaa, että valmisteluprosessi oli kelvoton.
Nyt kun Irlannin kansa hylkäsi ns. Lissabonin sopimuksen, jota EU-perustuslakia nyt häveliäästi kutsutaan, Paavo Väyrynen on ollut hiljaa.
Sopimus on 99 prosenttisesti sama, jonka kaatumisesta Väyrynen iloitsi.
Mitäs nyt Väyrynen sanoo?
Ei sano mitään, mutta tekee. Mitä?
Paavo Väyrynen äänesti Eduskunnassa 11.6.2008 Lissabonin sopimuksen hyväksymisen puolesta.
Tämä tapahtui 1 päivää ennen kuin Irlannin kansa sen hylkäsi.
Miten kelvottomasta tuli kelvollinen?
Tähän ei osaa vastata kuin Paavo Väyrynen.
Toivottavasti joku minun lisäkseni sitä kysyy.
Siitäkin voi olla varma, että kepulaiset hyväksyvät Väyrysen vastauksen , oli se mitä tahansa.
Mustan auton hurma tekee ihmeitä - jopa Väyryselle.
Oikeassa hän varmasti on. On ollut silloin ja on nyt.
http://www.suomenkuvalehti.fi/etusivu/uutiset-ja-politiikka/politiikka/paavo-vayrysen-oudot.aspx- Mr X
se Soini on aikaan saanut kuin kaivellut virheitä toisten tekemisestä.Ei näytä itse saavan mitään mainittavaa aikaan.
- suuri ja
mahtava puolue oikein yli 5%, pitkä on vielä matka edes vasemmistoliiton kiinni saamiseen, uho on kova, mutta saahan sitä uhota, vaikka onkin demarien juolksupojaksi ruvennut, remarit yrittää verättää, luvata paikkoja vaalien jälkeen, mutta pahalta näyttää vedättäjälläkin.
- OTAN osaa hätääsi.
...SOSSUJEN protesti äänet oman puolueen toimintaa kohtaan menivät PERSULAISTEN pussiin viime eduskunta vaaleissa. Sama suuntaus jatkuu edelleenkin, eikä loppua näy. "URPILAISKA" ei näytä vaikuttavan mitenkään vetovoimaiselta politiikko tyypiltä.
- perssuomalaisten
pää-äänenkannattaja Ukista nyt yhen äkin tuli?
Onko Ahteen Matilla uusia tunnustuksia vai eikö eilen kätellyt vastaantullessaan?
Eihän täällä kohta uskalla mitään kirjoittaa, kun Ukilla on aina perse syrjällään:))) - siinä jälleen
kävi, että ukkelin kelkka on kääntynyt.
kun kirjoitin Soinin nakertavan demarit pienpuolueeksi, niin tuo utopialandian ikiasukki nosti sellaisen soininvastaisen haukkuryöpyn populistipolitiikosta ym:sta.
Nyt kun utopiaukkeli on tullut hieman järkiinsä, ja huomannut ettei sossunreppanat pysty Keskustan kannatusta horjuttamaan, saati laskemaan sosspellejä pienemmäksi, niin juoru-ukki on päättänyt kääntyä huutamaan soinilaisia apuun.
Ei auta tuo nuoleskelu yhtään. Soini tietää että demareista on hänen suuntaansa marssi käymässä vaikkei hän tee yhtään mitään, niin siksi onkin ottanut vahvan kepun julkisesti "vastustajakseen".
Katsostaanpa vain, niin Soinin kelkka vielä kääntyy, kun huomaa, ettei tuollaiset nokkapokka temput ole kuitenkaan hyväksi hänenkään tavoitteidensa kannalta.
Jos Soini olisi keskittynyt vain jatkamaan entiseen tyyliinsä, niin nousu olisi ollut varmempaa, nyt hän munaa vain sossujen tapaan itsensä.
Jos Soini aikoo seuraavaan hallitukseen tulla, niin pitäisi olla potkimatta aisan yli.
Demarihallituksenko se utopia-ukki on jo nyt perustamassa vaikkei ole vaalitkaan vielä olleet?
Älä sie pölvästi ala etukäteen tekemään noita ennustuksiasi kun hyvin tiedät ettei niihin ole luottamista pätkän vertaa. Kuten ei hesarin galuppiloihinkaan.
Mistähän sinä tuon varman työministerin salkunkin jo löysit, onkohan se Leppäsen vanha, vaiko ihan uusi.
On meillä sinussa niinsanotun työväenpuolueen edustaja, joiksi sossut aina vaalien alla valheellisesti heittääntyvät, kun ei usko oman "työväenpuolueensa" edustajalle edes työministerin salkkua.
Tuossakin hommassa todistit itse jälleen sossujen kyvöttömyyden mihinkään, missä pitäisi saada muutakin aikaan, kuin pelkää ajojahteihin perustuvaa suunsoittoa, sekä yhteiskuntarauhan häirintää lakkoilemalla SAK:n tukemana.
Vai arvelet Soinin sairastelevan? No jos tuokin asiaa pitää paikkansa, niin tuskinpa silloin tuo puolue saa entisiäkkään edustajiaan läpi, kun menee niinsanottu brandy.
Miksi et ottaisi Soinia utopiahallituksesi pääministeriksi, jos hän kerran on pätevämpi kuin Vanhanen?
Vai onko ukkeli jo suosioll- Sonnimies olen
Sai nysämuna nokilleen. Hoh hoh hooo tuota olemattomalla kusiaisalla varustettua juoruämmää.
- Milloinkas
sinä lupasitkaan tämän hallituksen kaataa?
Ja miten? - Sonnimies
että tästä punikkien hirmuhallinnosta on päästy eroon ja Keskustahallitus pannut asiat kuntoon.
Pääministeri Paavo Lipposen hallitus
Hallitusohjelman lisäpöytäkirja 13.4.1995
Toimenpiteet valtion vuoden 1996 talousarviossa
Valtion vuoden 1996 talousarvio valmistellaan siten, että talousarvion loppusumma on noin 193 mrd mk. Tähän pääsemiseksi toteutetaan noin 10 mrd markan valtion menojen leikkaukset. Hallitus antaa toimintansa alettuaan ministeriöille tämän mukaiset budjettikehykset.
Tärkeimmät leikkauskohteet ovat seuraavat:
- Suomen kehitysyhteistyömenot jäädytetään tämän vuoden tasolle, säästövaikutus 200 milj. mk.
- Maakunnan kehittämisrahasta leikataan 100 milj. mk.
- Puolustusvoimien toimintaa rationalisoidaan, säästövaikutus 150 milj. mk.
- Opintotukea leikataan 300 milj. markalla (toimenpiteet) saatetaan voimaan jo 1.8.1995).
- Maatalouden kansallisesta tukipaketista (27.5.1994) leikataan 750 milj. mk.
- Metsänparannusvaroista ja maatalouden hallinto-, neuvonta-, tutkimus- ym. menoista leikataan 200 milj. mk.
- Liikennesektorin yritystukia ja muita menoja karsitaan 400 milj. markalla. Tähän sisältyy mm. yksityisteiden valtionapujärjestelmän kumoaminen.
- Kauppa- ja teollisuusministeriön sektorin yritystukia karsitaan 800 milj. markalla.
- Lapsilisiä leikataan 750 milj. markalla.
- Kansaneläkkeen pohjaosa saatetaan eläkevähenteiseksi vuoden 1996 alusta (koskee koko eläkekantaa).
- Kansaneläkkeen pohjaosaa leikataan ja lisäosaa korotetaansamalla määrällä niin, että kansaneläkemenoissa syntyy 300 milj. markan säästö.
- Sairausvakuutuksen päivärahassa siirrytään järjestelmään, jossa korvataan vain menetettyä ansiota (merkitsee minimipäivärahan olennaista alentamista), säästövaikutus 300 milj. mk.
- Eräitä muita kansaneläkelaitoksen maksamia etuuksia pienennetään (koskee mm. kuntoutusta ja edellyttää eräitä muita pienehköjä tarkistuksia etuuksiin), säästövaikutus 300 milj. mk.
- Työttömyysturvaetuuksia koskevaa lainsäädäntöä muutetaan niin, ettei seuraavaa palkkatason noususta johtuvaa "indeksikorotusta" (noin 5 %) tehdä eikä myöskään myöhemmin korvata, säästövaikutus vuositasolla noin 500 milj. mk. Lisäksi työttömyysturvamenoja leikataan lähinnä työmarkkinatuesta 500 milj. markalla.
Hallitus valmistelee yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa työttömyysturvajärjestelmän kokonaisuudistuksen, jolla toteutetaan rakenteellisia lisäsäästöjä vuodesta 1997 alkaen.
- Maatalouden lomituksesta valtiolle aiheutuvia kustannuksia leikataan 250 milj. markalla. Maatalouden yrittäjäeläkkeiden maksualennus poistetaan asteittain, säästövaikutus vuonna 1996 150 milj. mk.
- Raha-automaattivarojen ja veikkausvoittovarojen lisätuottoa ei jaeta nykyisille edunsaajille, säästövaikutus 200 milj. mk. Lisäksi kyseisiä määrärahoja leikataan 50 milj. mk.
- Asumistukea leikataan 250 milj. markalla. Asuntolainojen korkovähennysoikeutta leikataan niin, että verotulot lisääntyvät saman verran.
- Valtionhallinnon toimintamenoista leikataan hintojen ja palkkojen nousu. Sen lisäksi näitä menoja karsitaan 350 milj. mk.
Lisäksi jatketaan vuonna 1995 voimassaolevia yksivuotisia säästölakeja ja säästöpäätöksiä, joiden yhteisvaikutus on noin 12 mrd mk. Tämä merkitsee mm. vuoden 1996 alussa voimaantulevan aikuisten hammashuoltouudistuksen kumoamista. Toteutetaan alle kouluikäisten lasten päivähoito-oikeuden laajennus. Kotihoidon tukea ei laajenneta uusiin ikäryhmiin.
Kuntien valtionosuuksia leikataan 3,8 mrd mk vuonna 1996. Tämä merkitsee myös sitä, ettei valtion ja kuntien välisen kustannustenjaon tarkistusta eikä valtionosuuksien kustannustason tarkistusta tehdä. Leikkaukset tehdään hallinnonalojen valtionosuuksien mukaisessa suhteessa. Kuntien velvoitteita puretaan muuttamalla lasten kotihoidon tukijärjestelmää niin, että kuntien menot vähenevät 700 milj. mk.
Eläkkeiden ja muiden sosiaalietuuksien indeksitarkistukset jäädytetään vuodeksi 1996. Mikäli työmarkkinaneuvotteluissa saavutetaan eläkemenoja säästävä, hallitusta tyydyttävä neuvotteluratkaisu, joka sisältää indeksin uudistuksen, voidaan indeksitarkistukset tehdä uudistetun indeksin edellyttämällä tavalla.
Eräät tässä päätettävät menojen leikkaukset edellyttävät vuoden 1995 talousarviossa hyväksyttyjen myöntämis- ja vastaavien valtuuksien jäädyttämistä kevään lisätalousarvion yhteydessä. Tämä koskee mm. elinkeinoelämän tukia ja kehitysyhteistyömenoja. Nämä toimenpiteet vähentävät valtion menoja 10 mrd mk vuonna 1996 ja alentavat kertautuessaan liitteestä 1 ilmenevällä tavalla valtion menoja edelleen 4 1/2 mrd mk vuoteen 1999 mennessä.
Jäljelle jäävistä 5 1/2 mrd markan menojen leikkauksista hallitus päättää 31.8.1995 mennessä.- Sonnimies
ihmettelemään hyvää pääministeriä, uljasta Matti Vanhasta.
- Nimetön
Sonnimies kirjoitti:
ihmettelemään hyvää pääministeriä, uljasta Matti Vanhasta.
Vanhasen hallituksen aikana on Suomessa lisääntynyt vain korruptio ja inflaatio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908