Hm, Kuka tietää

Kysyvä...

Niistä Baptisteista jotka kokoontuvat Virkkalan Kalkki-Petterin ruokalassa evästorpalla, yleensä maanantaisin ja perjantaisin heitä siellä näkyy olevan. Olen kuullut että eivät ole ''oikeita'' baptisteja pikemminkin jotakin helluntalaisuutta edustavia tai jotakin?

11

1246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näitä

      "Sen tähden emme mekään, siitä päivästä alkaen, jona sen kuulimme, ole lakanneet teidän edestänne rukoilemasta ja anomasta,
      että tulisitte täyteen Hänen tahtonsa tuntemista kaikessa hengellisessä viisaudessa ja ymmärtämisessä, vaeltaaksenne Herran
      edessä arvollisesti, Hänelle kaikessa otollisesti, kaikessa hyvässä työssä hedelmää kantaen ja kasvaen Jumalan tuntemisen
      kautta, ja Hänen kirkkautensa väkevyyden mukaan kaikella voimalla vahvistettuina olemaan kaikessa kestäviä ja pitkämielisiä,
      ilolla kiittäen Isää, joka on tehnyt teidät soveliaiksi olemaan osalliset siitä perinnöstä, mikä pyhillä on valkeudessa, Häntä,
      joka on pelastanut meidät pimeyden vallasta ja siirtänyt meidät rakkaan Poikansa valtakuntaan."
      Kol. 1:9-13.

    • BAPTISTEISTA

      minkälainen uskonoppi heillä on,miten eroavat luterilaisista,helluntailaisista.

      • näet

        Babtismi perustuu uudelleenkasteen tärkeänäpitoon.
        Babtismi, kuten nimikin jo kertoo, on tämän yhdenasian liike.
        Adventismi taas pitää tärkeimpänä sapatinviettoa adventismin oppien mukaan vietettynä.
        Helluntailaiset pitävät helluntailaisittain puhuttua kielilläpuhumista yli kaiken tärkeimpänä, vaikka heidän puhettaan ei, toisinkuin ensimmäisenä helluntaina, kukaan läsnäoleva vieraskielinen ymmärrä.
        Ja luterilaiset ovat tulossa sen erään saksalaisen munkin näköisiksi ympärysmitaltaan, joskaan eivät ymmärrä hänen aivoituksiaan.


      • minullaontaivaspaikk

        Raamatuliinen uskonoppi, kaikki mitä he opettavat on KAKKKI raamatusta!! Eli ei mitään omaa hömppää.


    • Tietoa on

      Erittäin huomionarvoinen linkki


      Tästä pääset Oikean Elämän Lähteille:
      http://www.Jeesus-on-Herra.com

      Älä sivuuta tätä linkkiä!
      Teet sieltä elämäsi tärkeimmät löydöt!!!

      JEESUS SIUNATKOON SINUA
      KAIKESSA HYVÄSSÄ JA OIKEASSA!
      _____________________________________________

      Jeesuksen veren kautta rakkautta, armoa ja totuutta!

    • vastaava...

      Kukaan ei kertonut sinulle oikeata vastausta.

      He ovat Baptistilähetys väkeä. Opiltaan eivät eroa helluntailaisista, useimmat heistä käyttävät vanhaa raamatunkäännöstä, suurimmaksi osaksi eivät hyväksy uusavioliittoja, eivät ole innostuneita torontolaisuudesta (poikkeuksiakin on).

      Tässä heidän kotisivunsa:
      http://www.rukoushuone.fi

      Tässä muita sivuja, joita tutkimalla saat ehkä enemmän tietoa:
      http://www.helsinginbaptistilahetys.fi
      http://www.lahdenbaptistit.fi
      http://www.porinbaptistisrk.net

      • vastaava...

        Lue vielä tämä, se kertoo enemmän:
        http://www.rukoushuone.fi/seurakuntaopas1.htm

        Noissa Baptistilähetys seurakunnissa on paljon hyvää, mutta eräs mukana oleva saarnaaja/kauppias tahtoo viedä herätysliikkeen menestysteologiaan.


      • Mututietoa
        vastaava... kirjoitti:

        Lue vielä tämä, se kertoo enemmän:
        http://www.rukoushuone.fi/seurakuntaopas1.htm

        Noissa Baptistilähetys seurakunnissa on paljon hyvää, mutta eräs mukana oleva saarnaaja/kauppias tahtoo viedä herätysliikkeen menestysteologiaan.

        Olen seurannut eri Baptistilähetyksen seurakuntia enkä ole mitään vetoa torontoon/lakelandiin päin ollut.Päinvastoin ,on näistä varoitettu.


      • minullaontaivaspaikk
        vastaava... kirjoitti:

        Lue vielä tämä, se kertoo enemmän:
        http://www.rukoushuone.fi/seurakuntaopas1.htm

        Noissa Baptistilähetys seurakunnissa on paljon hyvää, mutta eräs mukana oleva saarnaaja/kauppias tahtoo viedä herätysliikkeen menestysteologiaan.

        niin että kuka?


    • minullaontaivaspaikk

      Se on baptistilähetys ! ;) baptistit ja baptistilähetys on kuullemma eri asia! Siellä pidetään tosi mahtavia kokouksia! Se on oikeastaan niin, että he ovat karkkilan vapaaseurakunnan jäseniä! Oikeastaan olen itse myös siellä käyvä ja kuulun karkkilan vapaaseurakuntaan!

      • Omalla paikkakunnallani he pitävät kokouksiaan,lähettelevät kutsulappusiaan.Se minua ihmetyttää,häpeävätkö omaa puljuaan,vai miksi niissä kutsuissa ei mainita tilaisuuden järjestäjistä halaistua sanaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      142
      2426
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      47
      1997
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1929
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1917
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1914
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1219
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1105
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      973
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      910
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      867
    Aihe