Potilaita menehtyi odotushuoneeseen

"Videot sairaalan käytäville kuolevista potilaista kuohuttavat Yhdysvalloissa.

Kahdessa erillisessä tapauksessa Los Angelesissa ja New Yorkissa potilas kuoli sairaalan odotushuoneeseen ilman että kukaan työntekijöistä huomasi tai auttoi".

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/07/669029

Sairaat eivät uskalla enään käydä lääkärissä Yhdysvalloissa, koska pelkäävät kuolemaa.
3118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

soittavat hätänumeroon, kun sairaalan henkilökunta ei tee mitään. Kun ihmisillä ei ole vakuutusta eikä rahaa, heitä ei voi lain mukaan laittaa ulos odotustilasta, mutta hoitoa ja tutkimusta he eivät saa.

Mutta ei hätänumerosta liioin mitään apua saa sellaiselle, joka jo on sairaalassa.

Näistä näkyy uutisia aika ajoin. Ei mitään uutta maan päällä.

Äänestä

Itselleni on Suomessakin tapahtunut lähes vastaavaa.Yhden kerran minut ajettiin pilkkanaurun kera ulos ensiavusta, vaikka umpilisäkkeeni oli päässyt puhkeamaan ja kuolema oli lähellä.Vasta seuraavana päivänä menin uudelleen toiseen ensiapuun, jossa odotin 18 tuntia.Vasta sitten yöllä joku huomasi, että makasin lähes tiedottomana odotushuoneessa.
Toinen tapaus oli, kun olin kovassa keuhkokuumeessa ja olin jo tukehtua kuoliaaksi.Nuori kandityttö nauroi silloinkin pilkaten ja ei edes kuunnellut keuhkoja, vaikka kerroin tilanteen.Kotiin ajettiin ja käskettiin ottaa Buranaa.Seuraavana päivänä minut vietiin uudelleen terveyskeskukseen ja silloin oli kunnon lääkäri paikalla, joka totesi tilanteen vaarallisuuden.
Minulle on lääkäri myös määrännyt penisilliiniä, vaikka kerroin olevani allerginen sille.Myös tiedoissani on maininta siitä.Silloinkin oli kuolema lähellä.
Kyllä tätä välinpitämättömyyttä on Suomessakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhdysvalloissa kirjoitti:

"Videot sairaalan käytäville kuolevista potilaista kuohuttavat Yhdysvalloissa.

Kahdessa erillisessä tapauksessa Los Angelesissa ja New Yorkissa potilas kuoli sairaalan odotushuoneeseen ilman että kukaan työntekijöistä huomasi tai auttoi".

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/07/669029

Sairaat eivät uskalla enään käydä lääkärissä Yhdysvalloissa, koska pelkäävät kuolemaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu