Onko sitä?
Kerron esimerkin.
Sisareni tiesi kuolevansa.
Sopi etukäteen tietyn papin
kanssa jotta tämä pitäisi
hänen muistotilaisuudessaan
puheen puolestansa(oli kirjoittanut valmiiksi)
Paikalle saapui aivan toinen ihminen, joka
valitellen ilmoitti ettei tämä ns. ´luotettava´
pappi nyt päässytkään. Olin pettynyt sisareni puolesta, kirjoittamansa teksti jäi lukematta
ja kuulematta. Eikö vainajien toiveita kunnioiteta? Eikö jo kuolleelle tarvitsekkaan pitää antamaansa lupausta?
Vainajan ihmisoikeus
imhinen
2
468
Vastaukset
- ...
Aika tökeröä! Jos tuo pappi olisi ollut asiallinen ihminen, hän olisi järjestänyt itselleen mahdollisuuden olla paikalla. Kysymys on vain tahdosta.
- Kunnioitus_ihmiselle
Eihän voi tietää, oliko kyse vain papin tahdosta, ehkä oli sairaustapaus tms. Mutta ikävää joka tapauksessa.
On kyllä olemassa käsite vainajien ihmisoikeuksista, ja siihen kuuluu mm. oikeus tulla haudatuksi oman uskontonsa tai elämänkatsomuksensa mukaisten rituaalien mukaan. Katsokaapas Helena Rannan haastattelu Yle Areenalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.2926436Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill652019- 1801780
- 1191251
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä141235Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181681153Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie71116Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411011RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j521009Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.288962