KEPU höynäytti kansaa dieselillä

Jos bensiinin ja dieselin hintakäyrät jatkavat viimeaikaista kehitystään, diesel maksaa pian bensiiniä enemmän.

Silloin moni uuden auton ostaja päätynee autovalinnassaan jälleen bensiinimallin puoleen.

Merkillinen hintatilanne ei toki johdu siitä, että ahneet suomalaiset polttoainekauppiaat olisivat nostaneet dieselin hintaa kysynnän rajusti lisäännyttyä.

Muissakin maissa on toteutettu samantapaisia autoveromuutoksia, ja niinpä dieselin maailmanmarkkinahinta on kivunnut selvästi bensiinin yläpuolelle. Tämä on merkillistä, sillä diesel on bensiiniä yksinkertaisempaa ja halvempaa jalostettavaa.

Suomen alkuvuoden automyynnistä yli puolet on ollut dieseleitä. Moni saattaa nyt tuntea itsensä höynäytetyksi. Aina voi lohduttautua sillä, että tulipahan sentään osallistuttua ilmastotalkoisiin. Diesel kuluttaa vähemmän ja hiilidioksidipäästöt ovat pienemmät.

Eri asia sitten on, kun seuraavaksi otetaan luupin alle pienhiukkaspäästöt, joita dieselauton pakoputkesta tupruaa bensiiniversioita enemmän. Kukaties muutaman vuoden kuluttua EU lätkäisee pienhiukkasille rangaistusmaksut, jotka kääntävät autokaupan jälleen bensiinimallien eduksi.

Jälleen kerran KEPU höynäytti kansalaisia tässä autoveromuutoksessa.

9

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hinta pilviin

      Pekkarisella aika yksinkertainen logiikka.

      Pakkopiiloveroja. Pakkopiiloveroja. Pakkopiiloveroja. JaKepulle tukiaisia.

      Huomaa myös, että valtio on autokartellin jäsen.

      Lisää kummallisuuksia ja suomettumista paljastuu, kun luet tuon:
      http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/thread.jspa?threadID=369073&tstart=0

      Sanoisin, että "sekavaksi" menee....siis kun raaka-öljy maksaa enemmän kuin USAssa "voitolla" myytävä bensa. Sillä bensaa kun saadaan vain 0,35 litraa yhdestä raaka-öljylitrasta.

      T. Haans

      • Juuri näin. KEPU vähät välittää ympäristöstä. KEPUn ainoa tavoite on maksimoida maajussien tulot ja se tehdään vaikka kansakunnan kokonaisedun vastaisesti.

        Hyvä esimerkki ministeri Pekkarisen omasta kaksinaamaisuudesta on tämä hänen biokaasuauto-sekoilunsa. Vaalitemppuna Pekkarinen hankki biokaasulla käyvän hybridiauton. Asiasta järjestettiin oikein iso tiedotustilaisuus ja esiteltiin ministeri muka ennakkoluulottomana ympäristöä ajattelevana. Sittemmin kävi ilmi, että Mauri Pekkarinen heti vaalien mentyä myi pois tuon autosta. Mitäpä muuta voi päätellä kuin:

        KEPU PETTÄÄ AINA!


      • "demokratisoidaan"

        ...joooo'o sillä lailla. Sanoisi Tarvajärvikin, jos vielä eläisi


      • välittää ym-
        Känä kirjoitti:

        Juuri näin. KEPU vähät välittää ympäristöstä. KEPUn ainoa tavoite on maksimoida maajussien tulot ja se tehdään vaikka kansakunnan kokonaisedun vastaisesti.

        Hyvä esimerkki ministeri Pekkarisen omasta kaksinaamaisuudesta on tämä hänen biokaasuauto-sekoilunsa. Vaalitemppuna Pekkarinen hankki biokaasulla käyvän hybridiauton. Asiasta järjestettiin oikein iso tiedotustilaisuus ja esiteltiin ministeri muka ennakkoluulottomana ympäristöä ajattelevana. Sittemmin kävi ilmi, että Mauri Pekkarinen heti vaalien mentyä myi pois tuon autosta. Mitäpä muuta voi päätellä kuin:

        KEPU PETTÄÄ AINA!

        päristöstä, nyt pitää ottaa mukaan myös demari-porvari, siis se "kierrätys-keskusta"

        Kun kapitalisteilla, siis uusliberalisti-Lipponen mukaanlukien on tavoitteena vain lisää rahaa kenoja kaihtamatta, niin kyllä siinä ympäristö jää täysin toiseksi.

        YMPÄRISTÖÄ kapitalistit tarvtsevat tänään vain syöttääkseen PAKKOPIILOVEROJA kansalle lisää, samalla kun itseltään keventävät kaikkia mahdollisia veromuotoja. Selvää kusetusta.


        T. Haans


    • milloinkaan :!!!

      että KEPU! pettää aina

    • oivahärkönen

      ... itsekin myönnät, että dieselin maailmanmarkkinahinta on nuossut bensaa korkeammaksi.

      • Haans

        >... itsekin myönnät, että dieselin
        >maailmanmarkkinahinta on nuossut bensaa
        >korkeammaksi

        Pellot energiaviljelyyn ja sitä kautta ruuan hinta pilviin. Kyllä sinä oiva sen pekkarisen juonikuvion tiedät, yhtä hyvin kuin minäkin.

        Puutun ympäristöön nyt sen verran, että ympäristöstä ei kepulainenkaan piittaa tuon taivaallista, kun tiedämme, että diiseli on haitallinen pakokaasuina. Mutta kylvättehän myrkkyjäkin surutta pelloillanne, lajin toinen toisensa jälkeen sen seurauksena kadotessa, eikö totta, oiva


    • enemmän !

      >Jos bensiinin ja dieselin hintakäyrät jatkavat
      >viimeaikaista kehitystään, diesel maksaa pian
      >bensiiniä enemmän.

      Diiselin valmistaminen on 2-3 kertaa kalliimpaa kuin bensiinin, miksi se siis voisi olla halvempaa kuin bensiini????

      Varsinkin, kun RAAKA-öljy-litra on nyt lähes saman hintainen, kuin raaka-öljystä jalostettu bensiinilitra, jota kuulemma myydään voitolla.

      Diiselin hintaa manipuloidaan, ja rankasti, ilmeisesti kuljetusyrittäjien suosimiseksi, ei siis kannattaisi lakkoilla, sillä paljon, siis paljon pahempaa voi olla luvassa, kunhan ikävät tosiasiat paljastuvat!

      • jatkuvilla nos-

        toilla yritetäänkin kompensoida paitsi poistettun varallisuusveron aukko, niin myös tuo diesel-käppi, tukiaiset siis.

        matti ja maijja maksaa, kiltisti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      106
      931
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      721
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe