"Lähes kaikki suomalaiset kuljettajat ajavat joskus ylinopeutta, paljastaa Liikenneturvan kysely. Omaa ylinopeutta pidetään melko harmittomana, mutta muiden hurjastelu koetaan sen sijaan pelottavaksi."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/28592-nain-suomalainen-selittelee-ylinopeuttaan
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/28592-nain-suomalainen-selittelee-ylinopeuttaan
Vastaukset 20
Vanhimmat
Poliisisedät olivat virittäneet eräänä lauantaiaamuna sakkorysän tutulle tielle. Niin siinä sitten kävi, että en muistanut katsoa mittariin koska muistin vanhastaan siinä olleen 60 rajoitus, nyt 50km/h.
Vanhempi konstaapeli kysyi: "taisi mennä ylinopeuden puolelle, mites nyt noin?" Vastasin: " näytin koiralleni kuinka uusi auto kulkee" (noutaja kökötti etupenkillä) ...virkamies hymyili oli huumorimiehiä..
Hurjastelu ja 10km/h 100:n alueella on aivan eri asia.
ja oikea nopeus. Rekat ajaa n.87km/h eli rajoittimen tuntumassa ja niillä on tarkka nopeus piirturissa. Lähes kaikilla henkilöautoilla pitää ajaa mittarin mukaan ainakin 90km/h ettei raskaslikkenne ala hiostamaan.
Eli kun ajaa noin 10km/h ja moottoritiellä 15km/h niin on aika lähellä oikeaa nopeutta ja mitä kuluneemmat renkaa virhe kasvaa. Navit kyllä auttaa pitämään oikean nopeuden.
On omituista kun liikenne sujuu kaikki ajaa 0-5km/ ylinopeutta. Sitten kun jonoja tulee joku ajaa todellista 75km/h, nopeusero on 10km/h ja aiheuttaa turhaa ohittelua. Sitten on kaahareita jatkuvasti ohittelemassa.
...ja ajan sillä todellista nopeutta aina nopeusrajoituksien tuntumassa (olosuhteiden salliessa).
Ajan todellista nopeutta 80-alueella noin 75 - 80 km/h ja 100-alueella noin 95 - 100 km/h. Silti löytyy näitä "kaahareita" ja ohittelijoita.
On tämä ilmiö kummallista vaikka todellinen nopeuteni on lähes suurin sallittu.
Minäkin tykkään suklaasta, mutta minua ei hirveästi innosta se, että jotkut syövät kalanmaksaöljyä.
Oma ylinopeuteni on harmitonta. Muidenkin ylinopeus on harmitonta. Hurjastelu on aina pelottavaa (joskin yleensä vain "pelottaa" muiden puolesta).
Mistäköhän tämä kertoo? Ai niin, siitä että on olemassa tilannenopeus ja nopeusrajoitus, eivätkä nämä kaksi kovin usein kohtaa... :)
Museorekisteröidyllä autolla ja tuliterällä autolla on sama oikeus liikkua teillä. Samat nopeusrajoitukset koskevat molempia.
Väitän siis että nopeusrajoitukset ovat kaluston ja teiden kunnon kannalta kompromissi. Jos tiet olisivat huippu kunnossa ja kalusto tuliterää, voisi nopeusrajoitukset varmasti nostaa 10 km/h. Nyt vain ei ole tällä tavalla ja sen mukaan on ajeltava.
Olisikohan syytä rajoittaa uusien autojen tehoja ja huippunopeuksia? Mielestäni olisi.
Toisaalta, kahta tuliterää ja identtistä ajoneuvoa koskevat eri rajoitukset, riippuen siitä, miten ne on rekisteröity. Molemmilla ei siis olekaan samaa oikeuta liikkua teillä.
> Jos tiet olisivat huippu kunnossa ja kalusto tuliterää,
> voisi nopeusrajoitukset varmasti nostaa 10 km/h.
JOS noin todellakin olisi, voisi nopeusrajoituksia nostaa kautta linjan 50%. Kevyesti. Valitettavasti näin ei ole...
Mutta teet nyt yhden pahan ja perustavanlaatuisen virheen, joka tosin on hyvin yleinen suomalaisilla. Kuvittelet, että nopeusrajoitus määrää käytettävän nopeuden. Näinhän ei suinkaan ole. Nopeusrajoitus määrittää nopeuden, jota voi turvallisesti ajaa keskivanhalla kalustolla keskihankalissa olosuhteissa keskiraskaassa liikennetilanteessa. Jos liikenne ruuhkautuu, ajoneuvo on huonokuntoinen tai keli sitä vaatii, voi ihan oikeasti ajaa hitaamminkin. Vastaavasti tietysti, hyvällä kelillä, tyhjällä tiellä ja ehjällä autolla, voi turvallisesti päästellä reilusti lujempaakin.
Nou hätä.
Teet nyt yhden pahan ja perustavanlaatuisen virheen, joka tosin on hyvin yleinen suomalaisilla. Kuvittelet, että nopeusrajoitus määrää käytettävän nopeuden. Näinhän ei suinkaan ole. Nopeusrajoitus määrittää nopeuden, joka on suurin sallittu kyseisellä tiellä. Jos liikenne ruuhkautuu, ajoneuvo on huonokuntoinen tai sitä koskee alempi ajoneuvokohtainen nopeusrajoitus, tai keli sitä vaatii, voi ihan oikeasti ajaa hitaamminkin.
Taas liikenneturha loistaa. Näppärästi sekoitetaan ylinopeus ja tilannenopeus tuollakin...
> Kuljettajista viidennes sanoi ylittävänsä nopeusrajoituksen usein.
>
> Tutkijalautakunnan tiedoista käy ilmi, että joka viides kuolonkolarin
> aiheuttaja on epäonnistunut oikean tilannenopeuden arvioimisessa.
Toisaalta, tutkijalautakunnan tiedoista käy ilmmi, että vain joka viidesKYMMENES kuolonkolari on aiheutunut ylinopeudesta.
Oikea tilannenopeus = ensiarvoisen tärkeää liikenteessä
nopeusrajoitus = sakkoraja
Ei pitäisi sekottaa. :)
Oikein vihaksi kyllä pistää. Ja taas joku on peloteltu kuvittelemaan, että ylinopeus on automaattisesti paha juttu.
laitatko linkin tutkimukseen, jonka mukaan vain joka viideskymmenes kuolonkolari on aiheutunut ylinopeudesta?
Kirjan nimi taisi olla jotain tyyliin: "miksi rysähti". Raportteja onnettomuuksista löysin joskus netistä, mutten ole viimeaikoina löytänyt.
Sääli sinänsä.
Sinun on nyt vain luotettava pseudoanonyymin sanaan.
Tai käytettävä tervettä järkeä. Ei ylinopeus ole ongelma, järjettömät ohitukset, liian pienet turvavälit tai liian suuri tilannenopeus ovat ihan maalaisjärjellä ajatellen paljon pahempia ongelmia. Kaikkiin edellämainittuihin saattaa liittyä ylinopeus - tai saattaa olla liittymättä.
Suurimmat syyt kuitenkin kuljettajan tai ajoneuvon heikko kunto. Ja tässäkin joudut vain luottamaan sanaani.
minäkin muistan lukeneeni tutkimuksen jonka mukaan jatkuvasti liikennesääntöjä rikkovat ovat elämässä heikosti menestyviä ja itsetunnoltaan heikkoja. harmi juttu etten nyt löydä linkkiä tuohon tutkimukseen mutta jos asiaa ihan terveellä järjellä ajattelee, niin asiahan on juuri niin.
Poliisisedälle että seurasin liikennettä, niin ei kerinnyt kyttäämään mittaria. Veikkaan että onnettomuuksia tapahtuisi enemmän, jos jokainen kuski vaan tujottaisi mittaria jatkuvasti.
Viimeksi sakot tuli automaattisen valvontapömpelin kautta ja selitykseksi kerroin, että kuuntelin radiosta tiedotusta, jossa kerrottiin että reitilläni on sattunut vakava kolari ja alue pitää kiertää.. ja miettiessäni siis vaihtoehtoista reittiä, en ehtinyt hiljentää tarpeeksi ennen kuin alue vaihtui 80km/h:sta 60km/h:n.. sitä edellisellä kerralla selitykseksi ei kelvannut että väistin poroa ja missasin varmaan siinä nopeusrajoituksen muuttumisen..
Periaatteessa molemmat sakot siis tullut silloin kun en ole tarkoituksella ajanut ylinopeutta.. noh.. tuolla ensimmäisellä sakotuskerralla kuitenkin ajoin oulu-kuusamo -välin (215km) alle kahden tunnin vaikka tosiaan pysähdyin ottamaan sakot välissä.. lienee ne sakot sitten kohtuulliset siihen nähden
Silloin kun vaimon kanssa lähdettiin synnytysosastolle niin tuli kyllä ajettua aika reipasta vauhtia mutta mielestäni siinä tilanteessa se on jo jokseenkin oikeutettua.. kunhan ei ole muille vaaraksi
Minulla ei ole mitään tarvetta ajaa yli rajoitusten. Siispä ei ole myöskään mitään tarvetta selitellä. Kun lähtee ajoissa, on aikaa ajaa rajoitusten mukaan.
Ihmisten turvaksi ne rajoitukset sinne on laitettu. Se näyttää usein unohtuvan näiltä sankareilta, jotka ajavat maatiellä 79 km/h ja taajamassa 72. Ohhoh, eipä ehtinytkään pysähtymään suojatien eteen kun sieltä tuli joku... No, ymmärsihän se sentään väistää kun mulla on kiire...
Minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä.
Poliisisedälle en selittele. He tekevät vain työtänsä. Toki he kyselevät syytä, jolloin totean, että tehty mikä tehty, koska en halua perustellä millään huomion menetyksillä. Hyvältä kuljettalta niinkin isot kohteet kuin liikennemerkit eivät jää huomaamatta!
Oikeasti, jos joku pyytää perusteluja, perustelen ylinopeuttani sillä, että rajoitus ko. tiellä on väärä. Suomen sananvapauslakikaan ei kai kiellä, että minulla on oikeus mielipiteeseen:
"tilannenopeus kunniaan. Se voi olla nykyään joko suurempi tai pienempi kuin ympyrään on maalattu, olosuhteista ja paikasta riippuen....."
Muiden ylinopeus on tietenkin pelottavaa, kun ei voi tietää minkälainen sokea ja ajotaidoton muumio siellä on ratissa.
Itse taas voi ajaa ylinopeudella huoletta, näen tasan minne ajan ja auto on täysin hallinnassani. Se on se tilannenopeus. Vaarallisia ylinopeuksia en aja.
Muut saisivat noudattaa rajoituksia niin olisi turvallisempaa ajaa ja pääsisin heistä helpommin ohitse
Muut noudattakoon sääntöjä. Minä en.
Nopeusrajoitukset ovat syvältä. Nehän edesauttavat siinä että tietää suurin piirtein mitä nopeutta ajetaan. Sehän ei käy päinsä ollenkaan. Nopeuserot ovat liikenteessä se suola.
Ylinopeuden suuruuteen vaikuttaa eniten tien rakenteellinen nopeus. Esim jos kaupungissa joku ajaa 150km/h 40km/h alueella, on kai aika selva asia, etta tie on alunperinkin rakennettu moottoritienopeuksia varten. Muutenhan tuollainen nopeus ei edes olisi mahdollinen, koska auto olisi hyvin akkia joko seinassa tai kyljellaan. Liikennevaloilla myos tehokkaasti rangaistaan kaikkia, jotka edes harkitsevat pienta alinopeutta tai vaikka jalankulkijoille tien antamista.
Jo on kumma kun ei ihmisiin pure mikään.
siis
-kaikkiin suomeen maahan tuotaviin autoihin asennetaan laite, joka estää autolla yli 120 km/h ajamisen kaikissa tilanteissa. (suomessa ei saa ajaa yli tätä missään!)
-poliisille lisää valtaa, jos rikos on vähänkin törkeä (yli 9 km/h ylinopeus) ,auto menee välittömästi valtiolle, ja kuski joutuu maksamaan auton sen oikealle omistajalle, sekä tietty jätti sakot.
-yllämainittu laitteisto, joka estää ylinopeuden jollakin gps-laitteeella
-ei sallittu yhtään ylinopeutta! (kaikkihan ajaisivat 30 km/h ylinopeutta joka 3 mas sekunti!)!!
ja mitähän vielä oli mielessä.. hyvä soinivaara!
-kannatetaan!