Pakanalehti Kotimaa kertoo amerikkalaisesta tutkimuksesta. Sen mukaan herätyskristitytkin hyväksyvät jo useita uskontoja pelastusteiksi. Dogmaattisuus on katoamassa. Saman ilmiön näkee Suomessakin, esim. ennen viidesläisten piireissä oli tiukasti herätyskristillisyyteen, Raamattuun ja Tunnustuskirjoihin sitoutuvia ihmisiä. Viimeisten n. 10 v. aikana tunnustuksellisuus on karissut ja yhteiskristillis-äärikarismaattinen hurlumhei-väki tullut tilalle. Oikein sanoo sana, että mahtaneeko Ihmisen Poika löytää uskoa maan päältä, kun saapuu.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=5548&Itemid=38
Herätyskristillisyys katoaa.
Hmm...
2
337
Vastaukset
- Huhhahhei
se ainakin uskovaisia. Ja ne löydettyään takuulla vittuuntuu koko porukkaan ja hiippailee takaisin sinne, mistä tulikin. Eihän näitä nyt kestä Jeesuskaan.
- Luteidensyömä alus
...tällä tavoin pakanalehden julkaiseman artikkelin mukaan:
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=5370&Itemid=38
...tämän tähden (ESIM - huomaa numerosarja!)
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=5584&Itemid=38
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909