Valvoline MaxLife & öljynkulutus

Kokemuksia?

http://www.valvoline.fi/tuotteet/voiteluaineet/maxlife.html

Onko kokemuksia, vaikuttaako kyseisen öljyn käyttö öljynkulutukseen? Autossani ilmeisesti hydraulisten venttiilinostimien kumit ovat kovettuneet/kuluneet, joka saattaa vaikuttaa öljynkulutukseen. Tuo öljy kiinnostaa, koska nimenomaan mainostaa elvyttävänsä tiivisteitä, mitä en ole nähnyt muiden öljymerkkien edes mainostavan.

Öljyä kuluu arviolta muutamia desilitroja/1000 km. Sinänsä se ei ole ongelma kun moottori muuten toimii moitteettomasti, bensankulutuskaan ei ole normaalia suurempi. Kumien vaihdatus ei tällä hetkellä innosta, harkitsen kyseisen öljyn kokeilua. Kiitos asiallisista vastauksista!

16

11142

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tavallinen tallero

      Hinnaltaan Maxlife ei ole muita öljyjä kalliimpaa ja sitä saatavilla sekä osasynteettisenä, että täyssynteettisenä, myös Fordien vaatimukset täyttävää mallia on olemassa ja dieseleillekin omansa.

      Ainakin vanhassa 900:ssa Saabissa toimi se 10W40 ihan hyvin ja vaikutti siltä, kuin öljynkulutus/tiputus olisi vähentynyt.

    • tyyppivikoja nuo

      Jos kyseessä on Fordin CVH kone, on kulutukseen syynä todennäköisesti venttiilivarren kumien kulahtaminen mikä on tyyppivika tuossa koneessa.

      Eivät maksa mitään ja vaihto onnistuu tee-se-itse mieheltäkin vaikka marketin pihalla. Mikään ihmeaine ei pysty noita tiivisteitä elvyttämään koska takana on alipaine joka haukkaa öljyn kulahtaneen tiivisteen ohi.

      Ei tuo motonetissa näytä kyllä maksavan yhtään sen enempää kuin muutkaan öljyt joten siitä vain kokeilemaan. Eroa voi tulla lähinnä siitä että kulahtaneet öljyrenkaat saavat kaavittua tuon paremmin pois sylinterin seinämiltä.

      Vuotaviin tiivisteisiin paras lääke on surkein ja halvin mineraaliöljy jota ei vaihdeta koskaan. Muutamassa vuodessa koneen sisäpinta kuorruttuu paksulla öljylimalla jonka läpi ei vuoda mitään. Voitelun kanssa voi kyllä olla vähän niin ja näin.

    • .....................

      Toki mekaanisesti kulunutta ja väljää moottoria reippaine ohipuhalluksineen ei mikään aine korjaa, mutta noissa Valvolinen tuotteissa on oikeasti toimivia lisäaineita tiivisteiden "elvytyksen" kannalta, eli suomeksi sanottuna kumimateriaaleja turvottavia aineita joista vanhat kovettuneet ja kutistuneet venttiilinvarrentiivisteet sekä kampiakselin päätytiivisteet tykkäävät.

      • solex

        korjaa ainakin pahimmat ohipuhallukset, jos puristuksia on jäljellä edes 6 - 7 kg/cm2. Purkillinen maksaa 15 euroa, joten kannattaa kyllä kokeilla, jos öljynkulutus vaivaa.


    • kiinnostunut...

      tuosta öljystä kun öljypumpun stefa vuotaa -87 camryssä. Loppuiskohan vuoto edes tihkumiseksi jos vaihtais nuo valvolinen maxlifet koneeseen vai onko vain taas mainosta? Sain jo korjauskehotuksen katsastuksesta tuosta kiusallisesta vuodosta.

      • camry 87

        öljypumpun stefa hydraulipainimien tiivisteet. Valvoline on markkinoinu tuotteensa just teitä varten.


    • Toimii se

      Meillä on n. 300 tuhatta ajettu 406 1,8 koneella ja se alkoi pölyyttelemään sinistä savua käynnistettäessä ja kulutti jonkin verran öljyä, elikkä siis venttiiliohjarien kumit valskasivat. Vaihdoin koneeseen Valvolinen MaxLife-öljyt ja kohta loppui savutus ja öljynkulutus.

      • meister69

        Pistitkö nuo 10w-40 puolisynteettiset vai 5w-40 täysisynteettiset?


      • jo...

        mainostus senkin valvolinen mainosmies.


      • nbjglfg
        jo... kirjoitti:

        mainostus senkin valvolinen mainosmies.

        Mistä se öljy tietää paljonko niitä stefoja voi turvottaa,ettei muljahda pois paikoltaan.


      • ait nax
        nbjglfg kirjoitti:

        Mistä se öljy tietää paljonko niitä stefoja voi turvottaa,ettei muljahda pois paikoltaan.

        Olen käyttänyt ko. öljyä koneessa (V6) muutaman öljynvaihdon ajan. Ajan yhdellä vaihdolla 15 000 - 20 000 ja pääosin maantieajoa. Auto tiputti alleen aiemmin mutta nyt tiputus on selvästi vähentynyt. Se plussaa. Miinusta se, että todennäköisesti vuoto alkaa entistä rajumpana, jos vaihdan johonkin muuhun öljyyn.

        Vastaava Valvolinen automaattilaatikkoöljy: Ostaessani auton (mittarissa n. 100 000 km) ei laatikosta tullut lainkaan öljyä ulos eli oli täysin kuiva. Vaihdatin merkkihuollossa laatikkoöljyt valmistajan ohjeen mukaiseen laatuun. Seuraus: laatikko alkoi vuotamaan oikein tosissaan ja joka paikasta. Vaihdoin vaihdettavissa olevan tilavuuden eli n. 3 litraa Valvolinen maxilife-sarjan automaattiöljyyn ja kaikki vuoto loppui. Sen jälkeen olen vaihtanut saman 3-4 litraa kahteen kertaan eikä laatikon kanssa ole ollut mitään ongelmia. Ajettu linee joku 80 000 km.


      • stefa hoitaa
        ait nax kirjoitti:

        Olen käyttänyt ko. öljyä koneessa (V6) muutaman öljynvaihdon ajan. Ajan yhdellä vaihdolla 15 000 - 20 000 ja pääosin maantieajoa. Auto tiputti alleen aiemmin mutta nyt tiputus on selvästi vähentynyt. Se plussaa. Miinusta se, että todennäköisesti vuoto alkaa entistä rajumpana, jos vaihdan johonkin muuhun öljyyn.

        Vastaava Valvolinen automaattilaatikkoöljy: Ostaessani auton (mittarissa n. 100 000 km) ei laatikosta tullut lainkaan öljyä ulos eli oli täysin kuiva. Vaihdatin merkkihuollossa laatikkoöljyt valmistajan ohjeen mukaiseen laatuun. Seuraus: laatikko alkoi vuotamaan oikein tosissaan ja joka paikasta. Vaihdoin vaihdettavissa olevan tilavuuden eli n. 3 litraa Valvolinen maxilife-sarjan automaattiöljyyn ja kaikki vuoto loppui. Sen jälkeen olen vaihtanut saman 3-4 litraa kahteen kertaan eikä laatikon kanssa ole ollut mitään ongelmia. Ajettu linee joku 80 000 km.

        Toimii tuo valvoline kulahtaneisiin tiivisteihin jos vaan eivät ole rikki. Vaikutusta voi tehostaa Valvoline stop leakilla. Ajoin kaksi öljynvaihtoväliä tolla maxlifella ja ennen ensimmäistä vaihtoa lisäsin ton stop leakin öljyyn ja ajoin sillä vähän yli tonnin, sitten 2xmaxlife a 10 000 km. Sen jälkeen ajoin shell helix ultralla 120 000km.

        Ennen maxlife kuuria, öljyä vuoti kampialselin stefasta vajaa litra 10 000km vaihtovälillä, tiputtaminen loppui kokonaa, koneen pää pysyi öljyisenä,eli aivan tiivis ei tolla 2 kerralla ei tullut mutta riitti minulle,kun tiputus loppui.


      • Anonyymi
        jo... kirjoitti:

        mainostus senkin valvolinen mainosmies.

        Ei tarvii mainostaa mutta kyllä öljynkulutus loppu 360 tkm ajetulla aulissa


    • Anonyymi

      Anteeksi vanha ketju jo vuosien takaa. Mutta pakko sanoa omat hyvät kokemukset Valvoline 10w-40 käytöstä omassa yli
      260 000km ajetussa autossa.
      -Ennen käytin Mobil1 3000 5w-40 ja auto söi melko paljon tuota Mobilin 5w-40. Aina melko useasti sai välillä joka viikko katsoa öljytilannetta ja lisätäkkin tarvittaessa.
      Mutta sitten kun sain kuulla vinkin että vaihtaa johonkin merkkiin 10w-40 niin öljyn kulutus pitäis vähentyä. Päädyin sittemin käyttämään Valvoline 10w-40 osasynteettistä MaxLife öljyä ja laitoin sen lisäksi koneeseen vielä motonetissä myytävää Stp öljynlisäainetta viskositeettia parantamaan. Ensin en todellakaan meinannut uskoa, mutta kyllä. Öljyn kulutus pieneni ainakin puolella, eikä tarvi sen kummemin lisätä kuin kerran tai kaksi kuukaudessa pienen lorauksen.

      • Anonyymi

        Se STP ei mitenkään paranna viskositeettia, tekee vain öljystä siirappia.


    • Anonyymi

      Iloisia uutisia kulutuksen kanssa painiville!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1798
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      125
      811
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      603
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      531
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      515
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      59
      485
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      460
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      443
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      8
      436
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      30
      412
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      412
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      50
      405
    17. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      389
    18. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      386
    19. Pystyttäiskö me vakaaseen

      Suhteeseen? Ettei se käy molemmille liian kuormittavaksi ja plussia on vähemmän kuin miinuksia.
      Ikävä
      36
      375
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      38
      375
    Aihe