"1 Alussa Jumala loi taivaan ja maan. 2 Maa oli autio ja tyhjä, pimeys peitti syvyydet, ja Jumalan henki liikkui vetten yllä."
5. on olemassa vain 4 asiaa: jumala,taivas,maa ja pimeys. mistäs tuo vesi tuohon heilahti, minkä päällä henki liikuskeli?
5. on olemassa vain 4 asiaa: jumala,taivas,maa ja pimeys. mistäs tuo vesi tuohon heilahti, minkä päällä henki liikuskeli?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Se oli olemassa jo ennen Luomista. Tätä näkemystä tukee myöskin "tiede", joka väittää elämän saaneen alkunsa merestä.
""1 Alussa Jumala loi taivaan ja maan. 2 Maa oli autio ja tyhjä, pimeys peitti syvyydet, ja Jumalan henki liikkui vetten yllä."
5. on olemassa vain 4 asiaa: jumala,taivas,maa ja pimeys. mistäs tuo vesi tuohon heilahti, minkä päällä henki liikuskeli? "
Vaikka sinä et taida edes haluta ymmärtää, vastaan silti.
Voin kertoa tälläisen esimerkin:
Eilen kävelin pihalla, oli puolipilvistä. Piha oli autio ja tyhjä, kuljin nurmikon ja asfaltin yllä.
Onko esimerkkini mahdoton todellisuudessa?
Millä perusteella sanot, että oli olemassa vain kolme asiaa? Koska ei sanota, alussa Jumala loi taivaan, maan (erillinen luettelo kivilajeista ja mineraaleista sivulla 10400532532), vettä ym?
ennen jumalaa on ollut vettä. onko vesi siis jumalamme?
tehän aina motkotatte että kaikki on lähtöisin jumalasta. onko vesi nyt niinku poikkeus vai?
loi taivaan ja maan kaikkine kivikkoineen joo, mutta kyllä tuo vesi on kuitenkin aika tärkeä jutska.
"ennen jumalaa on ollut vettä. onko vesi siis jumalamme?"
En voi uskoa, että oikeasti olisit noin ymmärtämätön.
"loi taivaan ja maan kaikkine kivikkoineen joo, mutta kyllä tuo vesi on kuitenkin aika tärkeä jutska."
Kun Raamatussa on lause, alussa Jumala loi taivaan ja maan, pitäisikö siinä luetella kaikki muutkin asiat, jotka hän alussa loi? Mielestäni tekstistä tulisi aika ikävä ja myös tarpeeton luettelo, varsinkin kun jokaisen järkevän ihmisen luulisi tajuavan kyllä idean.
minua ei vaivaa yhtään mikään, olen täysin terve.
kuitenkin yksi perus elementeistä on mielestäni tärkeä asia mainita itseltään täydellisyydeltä. mutta voimme tietysti kuvitella että tämäkin perus asia ei ole niin tärkeä ja hyväksymme sen että se olikin luotu mutta jätettiin mainitsematta. epäkohdaksi sen kirjaan kuitenkin, koska jos vaivaudutaan mainitsemaan puut ja kasvit(jossain tuossa seuraavien päivien aikana) niin kyllä se vesikin on aika tärkeä juttu. ja kuten tuolle toiselle jo sanoin niin onhan se elämän perus edellytys tuo vesi.
Metaforana meri tarkoittaa kuolemaa. Meri on vettä.
ja liittyy asiaan miten?
Mikä on elämän vastakohta? Kuka on kristillisyyden mukaan elämän antaja?
käsityksen mukaan kait se jumala on se elämän antaja, mutta miten tämä liittyy siihen että vettä ei ole vielä luotu?
sitäpaitsi vesi on elämän edellytys(jos nyt yrität siitä vääntää jotain ihme selostusta että se tarkoittaisi kuolemaa/ei mitään/tms.). älä edes yritä kiistää sitä. voit tietenkin todistaa toisin lopettamalla veden juomisen(en suosittele).
ilman vettä ei sinussa olisi elämän juoksevaa virtaa, ymmärrät kun vanhenet, ystävällisesti.
Kaikkihan on tahdosta kiinni, jopa maailman luominen eläjäimistöineen..
kyllähän minä sen tajuan, johan sen useammalle hihhulille tuossa sanoinkin, vaan kun jumala ei vielä ollut luonut vettä(oli vain ne 4 asiaa). oliko se ennen jumalaa. tarvitseeko jumalakin vettä ollakseen olemassa?
vesi on elämän ehto ja sen luominen on mielestäni tuosta syystä aika tärkeää mainita.
tuo vesikin on tarpeetonta korkeammille tajunnantasoille..
luoja tietää kaiken mitä mielessäsi liikahtelee ja mitä hyvänsä soopaa tahdot seuraavaksi mainita, ymmärrettävää..
Koska sä loukkasit pääsi noin pahasti? Vai oliko kyseessä aivoinfarkti?
Kyllä se siitä ajan kuluessa, yleensä, helpottaa. Hartsalle terkut.
en ole koskaan loukannut päätäni miltään taholta, sinusta en tiedä..
aika auttaa olevaisia tahtoessaan..
Taidat nyt lähestyä Raamatun tutkimistasi turhan saivarellen.
tuo vesihän on ihan perusasioita ja kyllä nyt kaikkivoivalla edes tuollainen pitäisi olla hallussa. ja sitäpaitsi asiakas on aina oikeassa.