SIMON MAGUS

Menkää nimihaulla tutustumaan otsikon henkilöön,
eli samarialaiseen Simon "noitaan", hän olikin Jeesuksen hyvä ystävä.
298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Höpsistä koko juttu.
Taas uusia vääristelyjä joilla koetetaan Jeesusta vetää lokaan.

Äänestä

Tämä Magnus oli taitava Hypnoosin harjoittaja. Tätä Hypnoosia pidettiin aikoinaan salatieteenä. Yks tähän taitoon pyrkivä lienee Suni niminen omilla eväillään hän itsensä tehnyt tällä palstalla Profeetaksi. En usko vielä sitä,että tämä mainittu henkilö olisi pärjännyt näissä hypnoosi taidoissa edes Kuikka koposelle. Eräs tutkia mainitsi tästä hypnoosi taidon voimavaikutuksestanäin: Henkilöillä joilla on aivojen magneetti varaus tavallista korkeampi heillä on kyky tulla joko ihmisten auttajiksi taiHuijareiksi. Narsistiset luonteet koettavat narrata joukkoonsa helposti johdettavia ihmisiä.

Hellenistinen helvetti on narraajien paras narraus konsti. Nämä aivan tavalliset kansalaiset, jotka eivät pysty käsittämään itse mitään vaan juoksevat jatkuvasti kaiken kaltaisten oppiisien vaikutuksen piirissä. Heidän näkökantansa heiluu kuin tuuliviiri, koska he eivät pysty omintakeiseen ajatteluun. Näitä Simon Magus tyypin alaisia vilisee oletettu Kristin usko ihan tulvillaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diana* kirjoitti:

Menkää nimihaulla tutustumaan otsikon henkilöön,
eli samarialaiseen Simon "noitaan", hän olikin Jeesuksen hyvä ystävä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu