Selittäkää stigmat

-Air-Bus-

Mistä ja miksi Stigmat ilmestyvät. Niitähän ilmestyy vain uskovaisille ihmisille, ei ateisteille. Mm. Pyhä Pedro Pio julistettiin pyhimykseksi, koska stigmat hänen käsissään tunnustettiin merkiksi Jeesuksen kärsimyksestä ristillä. Onko tämä humpuukia, kertokaapa kaikki akateemiset ateistit, miten apinan lapsille, olemattoman välikappaleille voi ilmestyä stigmoja. Onko siis yliluonnollista vai
sattumaa, että tällaisia ilmiöitä vain tapahtuu.

27

982

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nunyabeezwax

      ateistit ymmärtävät että kyseessä on hankauksesta johtuva ns. rakkula, joita saa käsitöistä ja uusista kengistä. Uskovaisen mielikuvitus tuottaa uskomattomia fantasioita aivan yksinkertaisista asioista.

    • Whitewash

      Voisitko sinä esittää yhden ihan selkeän ja tarkoin dokumentoidun tapauksen stigmatisaatiosta, jota voitaisiin arvioida? On kovin vaikea lähteä arvailemaan mitä huhupuheiden takana on, ja on kovin kovin helppoa sanoa että jengi viiltelee itse itseään salaa, tarkoituksellisesti. Jos esittäisit yhden selkeän tapauksen jossa tämä väitetty yliluonnollinen ilmiö on ihan oikeasti tapahtunut, niin sitten voisi sanoa mitä siinä kenties tapahtunut. Yleispätevä vastaus on että kyse on humpuukista.

      Vastakysymykseni: selittäisikö sinä miten on mahdollista että Joulupukki ehtii yhdessä yössä jakaa lahjat kaikille lapsille.

      • määmiäs

        joillekkin syntyy haavoja itsestään kun iho on niin ohut.


      • -Air-Bus-

      • Pekka-

      • Retrohetero (ei kirj.)
        -Air-Bus- kirjoitti:

        http://www.youtube.com/watch?v=GJTua5f99YI&feature=related
        http://www.youtube.com/watch?v=zSy21xhThJw&feature=related

        Hankausrakkula on hauska ja skeptinen väistöyritys, parempi selitys olisi itsekeskeinen halu herättää huomiota viiltelemällä itseään. Mutta olisiko mahdollista, että psyykkisesti sairas henkilö julistettaisiin pyhimykseksi.

        "Mutta olisiko mahdollista, että psyykkisesti sairas henkilö julistettaisiin pyhimykseksi"

        On mahdollista. Onhan meillä Mooses joka
        oli psykopaatti massamurhaaja ja jeesus joka
        kuvitteli olevansa jumalan poika. Muitakin
        pyhimyksiä löytyy, jotka ovat olleet psyykkisesti
        todella sairaita.


      • Whitewash
        -Air-Bus- kirjoitti:

        http://www.youtube.com/watch?v=GJTua5f99YI&feature=related
        http://www.youtube.com/watch?v=zSy21xhThJw&feature=related

        Hankausrakkula on hauska ja skeptinen väistöyritys, parempi selitys olisi itsekeskeinen halu herättää huomiota viiltelemällä itseään. Mutta olisiko mahdollista, että psyykkisesti sairas henkilö julistettaisiin pyhimykseksi.

        Oli kyllä aika jänskän näköistä. No, nyt on sitten jotain josta keskustella. Ensimmäinen arvaukseni on että joku on kyllä nähnyt kovasti vaivaa hienojen huijausten tekemiseksi. Tuota ei ole mitenkään erityisen vaikea lavastaa, eihän siihen tarvitse kuin kamera ja tekoverta. Motiivi huijaukselle: käännytyspropagandaa. Kelpaako selitykseksi?

        Historiallisten tietojen valossa ristiinnaulitseminen tapahtui ranteista, eikä kämmenistä, joten on aika outoa että haavat ilmestyivät kämmeniin.


      • puusilimä
        Whitewash kirjoitti:

        Oli kyllä aika jänskän näköistä. No, nyt on sitten jotain josta keskustella. Ensimmäinen arvaukseni on että joku on kyllä nähnyt kovasti vaivaa hienojen huijausten tekemiseksi. Tuota ei ole mitenkään erityisen vaikea lavastaa, eihän siihen tarvitse kuin kamera ja tekoverta. Motiivi huijaukselle: käännytyspropagandaa. Kelpaako selitykseksi?

        Historiallisten tietojen valossa ristiinnaulitseminen tapahtui ranteista, eikä kämmenistä, joten on aika outoa että haavat ilmestyivät kämmeniin.

        ainakin tuon ekan pätkän alussa nuo jäljet oli jo valmiiksi jossain raadossa. ei ne siihen filmillä ilmestyneet. loppuun en kyllä katsonut.
        tuollaiset verellä lotraus paskat saa minut voimaan pahoin.


      • Jumalanhullu

        >>>Voisitko sinä esittää yhden ihan selkeän ja tarkoin dokumentoidun tapauksen stigmatisaatiosta, jota voitaisiin arvioida? On kovin vaikea lähteä arvailemaan mitä huhupuheiden takana on, ja on kovin kovin helppoa sanoa että jengi viiltelee itse itseään salaa, tarkoituksellisesti. Jos esittäisit yhden selkeän tapauksen jossa tämä väitetty yliluonnollinen ilmiö on ihan oikeasti tapahtunut, niin sitten voisi sanoa mitä siinä kenties tapahtunut. Yleispätevä vastaus on että kyse on humpuukista.


    • Valen

      Stigmoille ei ole mitään raamatullista perää eli siis Raamattu ei kerro stigmoista. Tästä syystä se ollaankin yleisesti "luokiteltu" demonisiin riivajahenkien aiheuttamiin asioihin. Yleisesti stigmatisaatiota esiintyi katolilaisten joukossa, missä kaikenlaiset salatieteet ja okkultismi vallitsivat pimeällä keskiajalla.

      Stigmat eivät ole siis Jumalasta.

      Olen kristitty uskova ja suosittelen varomaan roomalaiskatolista mystiikkaa, jossa otetaan muitakin pyhiä kirjoja kuin Raamattu. Esim Apokryfikirjat jne.

      Valen

      • -Air-Bus-

        Hankausrakkula vs. -demonien viilto. Mahtuukohan mitään tuohon väliin ? Meidän mahdollisuudet tulkintaan rajoittuvat siihen, mitä, ja millä asenteella olemme omaksuneet yliluonnollisina pidettyjä asioita. esim. Raamatussa kerrotaan kyllä stigmoista, kun paavali tunnisti Jeesuksen arvet itsessään; "Älköön kukaan enää tämän jälkeen tuottako minulle vaivaa. Onhan minulla Jeesuksen arvet ruumiissani (Gal 6:17).
        Jokatapauksessa stigmaatiossa on kyse meille vielä selittämättömästä ilmiöstä. Vaikka Raamatussakaan ei asiasta enempää mainitakaan, olisikohan liian äkkipikaista vakuuttaa demonien käännyttävän ihmisiä uskontielle.
        Jos taas kyse olisi psykosomaattisesta ilmestyksestä, eli keskittymisellä aikaansaadusta verenvuodosta, sitä puoltaisivat keskelle kättä ilmestyneet stigmat, jotka ovat maalaustaiteen kuvausta ristiinnaulitsemisesta ja siksi meidän mieleemme niin hyvin iskostuneet. Todellisuudessa
        vasta ranteista läpilyödyt naulat kannattelevat ihmistä.


    • jason_dax

      "Mistä ja miksi Stigmat ilmestyvät."

      Niin, eihän ihmiskunnalla ole minkäänlaisia työkaluja puhkoa ihoa...

      "Niitähän ilmestyy vain uskovaisille ihmisille, ei ateisteille."

      Eli niitä ilmestyy vain niille, joiden kerhossa näillä haavoilla on merkitystä. Tuskin kukaan mieleltään terve lähtisi viiltelemään itseään.

      "Mm. Pyhä Pedro Pio julistettiin pyhimykseksi, koska stigmat hänen käsissään tunnustettiin merkiksi Jeesuksen kärsimyksestä ristillä."

      Eli tyyppi on vahingoittanut itseään...ties miksi! Ja hänen kerhokaverit antavat hänelle tittelin.

      "Onko tämä humpuukia, kertokaapa kaikki akateemiset ateistit, miten apinan lapsille, olemattoman välikappaleille voi ilmestyä stigmoja."

      Apinan lapsille? Olemattoman välikappaleille?

      Stigma on haava ja haavoja voidaan tuottaa monella eri tavalla.

      "Onko siis yliluonnollista vai
      sattumaa, että tällaisia ilmiöitä vain tapahtuu."

      Ei kumpaakaan, vaan harkittua, epärehellistä ja mielenvikaista itsensä silpomista.

    • Akatemian Atte

      Muiden jo mainitsemien syiden lisäksi yksi hyvä selitys on ihottuma. Tarvitaan vain ihminen, jonka ihottuma, sienitauti tms. ilmenee kämmenissä/jalkapohjissa/ranteissa/nilkoissa pienellä alueella, ynnä tarpeellinen määrä ilmiöstä innostuneita uskovaisia, ja kohta taas yhtä ekseemaista julistetaan pyhimykseksi.

      Minulla on hyvin herkkä iho, jonka saan tulehtumaan pelkästään raapimalla säännöllisesti. Sain raajaani pari vuotta sitten kolikon kokoisen, tummanpunaisen ja turvonneen läntin, joka tihkui verta ja välillä vuotikin. Antibiootitkaan eivät parantaneet haavaa, ja lopulta syy tilanteen jatkumiseen löytyi: täsmäraavin kyseistä kohtaa vanhasta tottumuksesta unissani. Kun tämä tapa eliminoitiin, "stigma", joka oikeasti oli ihon rutikuivaan kohtaan syntynyt tulehdus, katosi hyvin nopeasti - kestettyään vuoden verran. Hyvin uskonnollinen ihminen saa ihan varmasti (toive)unissaan revityksi itselleen stigmat, kun valveilla ollessaan vain suggeroi itseään riittävästi. Jopa rehellisesti, tietämättään. Atooppinen iho ja taipumus ihovaurioihin on suotuisa alkuasetelma uskonnollisiinkin ilmiöihin, ja vippaskonsteihin turvautuva voi hieroa salaa kaikenmoista törkyä haavan alkuun parempien efektien varmistamiseksi.

      Sain kauan sitten mahahaavan kipulääkkeiden seurauksena. Pitkään jatkuvissa stressitilanteissa saatan yhä joutua vaikeuksiin suolahappojeni kanssa. Tuloksena on voimakas, pistävä vatsakipu, joka voi tuntua myös selässä tai kyljessä. Jos olisin oikein uskovainen, voisin helposti selittää kivun Jeesuksen keihäänhaavan simuloinniksi. Tarvittavaa stressiäkin varmasti olisi, jos velloisin päivät pitkät synnintunnoissa ja Jeesuksen kärsimyksistä itseäni ja muita syytellen.

      Se taas, että "stigmoja" ilmaantuu nimenomaan uskovaisille, osoittaa lähinnä sen, että ei-uskovainen tai stigmoista piittaamattomaan jumalaan uskovainen ei tuntene tarvetta ruveta haavoistaan meteliä pitämään.

      Mikseivät muuten nämä meikäläisten nykyluterilaiset saa stigmoja, mutta esimerkiksi Etelä-Amerikassa niitä esiintyy ihan solkenaan? Eikös ole kyse ihan siitä samasta Jeesuksesta? Ovatko eteläamerikkalaiset enemmän tosissaan uskontonsa kanssa, vai kiusaako Jeesus kateuksissaan heitä haavoilla sen takia, että katoliset huutavat hädissään Mariaa?

      Ja viimeiseksi on lainattava sinua itseäsi, kun noin hauskasti sait uskovaiset niputetuksi sekä apinoiksi että olemattoman välikappaleiksi:

      >

      • -Air-Bus-

        Tuo olisi lähinnä terveyskeskuksen arvausvastaus,
        hyvin akateeminen kyllä, kliinisen terveyshenkinen
        siis. Toisessa tuubilinkissä teoria kuitenkin kumoutuu, koska ko. henkilö on valvotuissa oloissa


      • Akatemian Atte
        -Air-Bus- kirjoitti:

        Tuo olisi lähinnä terveyskeskuksen arvausvastaus,
        hyvin akateeminen kyllä, kliinisen terveyshenkinen
        siis. Toisessa tuubilinkissä teoria kuitenkin kumoutuu, koska ko. henkilö on valvotuissa oloissa

        Ei taida Occamin partaveitsikään sinun umpilujaan kalloosi upota.


      • Akatemian Atte
        Akatemian Atte kirjoitti:

        Ei taida Occamin partaveitsikään sinun umpilujaan kalloosi upota.

        Kerropa vielä, miksi selitykseni eivät kelvanneet. Oletko sitä mieltä, että esittämäni asiat eivät voi olla totta? Ja sitten vain perustelemaan!


      • -Air-Bus-
        Akatemian Atte kirjoitti:

        Kerropa vielä, miksi selitykseni eivät kelvanneet. Oletko sitä mieltä, että esittämäni asiat eivät voi olla totta? Ja sitten vain perustelemaan!

        Tutustu aiheeseen kunnolla, niin päädyt samaan
        käsitykseen; kyse on paranormaalista ilmiöstä.
        Mm. National Geographic on tutkinut assiaa puolueettomasti


      • Akatemian Atte
        -Air-Bus- kirjoitti:

        Tutustu aiheeseen kunnolla, niin päädyt samaan
        käsitykseen; kyse on paranormaalista ilmiöstä.
        Mm. National Geographic on tutkinut assiaa puolueettomasti

        Äläs nyt kiemurtele, vaan vastaa kysymykseen. Miksi eivät siis selitykseni kelvanneet? Millä tavalla ne olivat vääriä? Millä tavalla sinun "paranormaalit" selityksesi kumoavat minun selitykseni?

        National Geographic on oikein kiva ja värikäs koko perheen kuvalehti. Tiedonhakuun se on kuitenkin minun mielestäni lähes yhtä heppoinen kuin serkkunsa Valitut Palat.


    • Kössönöm
    • Äpärä palvoja

      Ja jenkit haluaa vaan huomiota!

    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Psygo-somaattista, aivan samoin kuin ihme-parannukset herätys-kokouksissa.

      Ihmisen psyyke on voimakas ja kas, se voi parantaa yks'kaks, tai sairastuttaa kamalan sairaak's.

      Oikein paha järkytys valkaisee hiukset paremmin kuin jerry-kannullinen http://fi.wikipedia.org/wiki/Vetyperoksidi .

    • Tristar

      on tietysti hassua että stigmoja ilmaantuu juuri kämmeniin, kun ristiinnaulitseminen tapahtuu ranteiden kohdalta. Kämmen ei kestä painoa pätkääkään eikä kaveri ristillä riippuisi kuin hetken.

      Katolisten omaa lähdettä haavoihin liittyen:

      http://www.catholicplanet.com/MHT/wounds-Christ.htm

      ovat nekin tulleet siihen tulokseen että naulanhaavat olisivat olleet kohdassa ranteen ja jämmenen välissä, jsosa traditio kämmenestä vielä toimii, mutta on anatomisesti mahdollinen. Oukkidou.

      Nuo stigmja saaneet yksilöt ovat kai kehittäneet haavansa kuvataiteen esitysten perusteella, ei niinkuin haavojen oeltetaan todella olleen? Noh, mitä nyt huomionkipeätlä kristityltä odottaisi. Loogista päättelykykyäkö?

      ***

      • Kössönöm

        jessen vertavuotavaa ruumista, jätetään huomiotta se seikka, että ristillä kidutettaessa ihminen tukehtuu, ei hän verenvuotoon kuole.

        Kun keuhkot painuvat riiputtamisen seurauksena kasaan (maan vetovoima), niin tukehtuuhan sitä ennen pitkää.


      • Tristar
        Kössönöm kirjoitti:

        jessen vertavuotavaa ruumista, jätetään huomiotta se seikka, että ristillä kidutettaessa ihminen tukehtuu, ei hän verenvuotoon kuole.

        Kun keuhkot painuvat riiputtamisen seurauksena kasaan (maan vetovoima), niin tukehtuuhan sitä ennen pitkää.

        ja yllättävän harva tajuaa miksi Jeesuksen jalat väitetysti ristille naulattaessa (tai hetikohta sen jälkeen) murrettiin, kidutuksesta puhuvat "kun ne roomalaiset oli niinku niin ilkeitä et kiduttaaki piti vielä niinku!" :D jalkojen murtaminen kun jättää koko painon rintakehän ja käsivarsien varaan, ja tukehtuminen on moin verroin nopeampaa kuin jos jaloista saisi tukea. Se on vähän niinkuin kaulan katkaisu roviolla poltettavalta, armelias kuolema.

        Jipii mikä aihe. On meillä ja jutut.

        ***


      • Kössönöm
        Tristar kirjoitti:

        ja yllättävän harva tajuaa miksi Jeesuksen jalat väitetysti ristille naulattaessa (tai hetikohta sen jälkeen) murrettiin, kidutuksesta puhuvat "kun ne roomalaiset oli niinku niin ilkeitä et kiduttaaki piti vielä niinku!" :D jalkojen murtaminen kun jättää koko painon rintakehän ja käsivarsien varaan, ja tukehtuminen on moin verroin nopeampaa kuin jos jaloista saisi tukea. Se on vähän niinkuin kaulan katkaisu roviolla poltettavalta, armelias kuolema.

        Jipii mikä aihe. On meillä ja jutut.

        ***

        vaan kristityt ja muslimit ja mitä niitä nyt on.

        Mehän vaan kommentoimme ja ihmettelemme.


    • Alffa-Omega

      Löytyipä kerran ammeesta ihminen jonka ranteet oli aukaistu.
      Mistä tälläinen mahtaa johtua?

      Miksi vain ihmiset jotka ovat masentuneita ja mielenterveydeltään vajaita ilmestyvät ammeisiinsa ranteet aukaistuina?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1962
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1690
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1317
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1142
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1016
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      921
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      908
    Aihe