Saako uskontoja piklata?

Voiko joku kertoa miksei uskontoja saisi kyseenalaistaa, pilkata ja halveksua?

Mikä antaa uskonnolliselle oikeuden närkästyä ja ottaa itseensä vaikkei se heidän henkilöön kohdistuisikaan?
6254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Blondeistakin on sata ja yksi heidän järkeään halveksuvaa vitsiä,
mutta en ole koskaan kuullut,
että yksikään blondi ottaisi niitä henkilökohtaisesti!
(allekirjoittanut myös blondi)

Blondit nyt vain sattuvat, juttujen mukaan, olemaan kovin tyhmiä! ;D

Äänestä

Hirveyteen pitää vastata pilkkaamalla ja röhönaurulla, aivan samalla tavalla kuin esimerkiksi kommunismiin ja fasismiin. Niille nauraminen on parasta vastalääkettä, vaikka tekojensa muisteleminen vatsaa vääntäisikin.

Kommunisti, fasisti tai teisti voi kai olla yksilönä ihan kunnon ihminen, kunnes alkaa toimia aatteensa mukaisesti.

Äänestä

"Voiko joku kertoa miksei uskontoja saisi kyseenalaistaa, pilkata ja halveksua?"
Kyseenalaistaa saa - ja se lieneekin ihan suotavaa.
Saako mitään pilkata? Kritiikin voi esittää asiallisesti ilmankin pilkkaa. Joillekin tämän ymmärtäminen tuntuu olevan ylivoimaista.

"Mikä antaa uskonnolliselle oikeuden närkästyä ja ottaa itseensä vaikkei se heidän henkilöön kohdistuisikaan?"
Ei mikään.

Äänestä
  • "Saako mitään pilkata?"

    Niin saako mitään pilkata? Saako pilkata neo-natsismia (siis ilmiönä)? Mielestäni saa ilman muuta. Saa jopa halveksua.
    Jos kritisoin esim kristinuskon yliluonnollista osaa, sen moraalista sanomaa tai jumalan olemassaoloa niin sitä voi retorisesta yhteydestä riippuen kritisoida pilkaten tai halveksuen.

    Moni uskovainen ottaa hikeä jos "kutsuu hänta apinaksi" (siis jos dementoi luomiskertomuksen). Tässä tapauksessa hän siis tavallaan pilkkaa itseään. Miksei siihen saisi osallistua?

    "Kritiikin voi esittää asiallisesti ilmankin pilkkaa."

    Voi toki, ja jopa kannattaa ensin yrittää.

    "Joillekin tämän ymmärtäminen tuntuu olevan ylivoimaista."

    Jos puhutaan jonkun henkilökohtaisesta vakaumuksesta niin pilkkaamine olisi julmaa. Mutta kun kyseessä on uskonnollinen kattojärjestö niin pilkkaaminen on varmasti ihan ok?

    Entä Muhammedpiirrosten piirtäminen ja julkaiseminen? Niitten tapauksessa voi tietämättään pilkata jotakuta niin paljon että se oikeuttaa murhaan (?). Uskonnot ovat ihan itse itselleen rakentaneet herkkähipiäisyyteen perustuvan järjestelmän joka on demokratialle hyvin haitallinen.

    Äänestä

Ihan samalla LAILLA, kuin saa pilkata vaikkapa kokoomusta, saa myös uskontoja pilkata....

Äänestä
  • ....:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaksi kalaa kirjoitti:

Voiko joku kertoa miksei uskontoja saisi kyseenalaistaa, pilkata ja halveksua?

Mikä antaa uskonnolliselle oikeuden närkästyä ja ottaa itseensä vaikkei se heidän henkilöön kohdistuisikaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu