Nurkkakiven pj kohotti valittajat supertyypeiksi (Ilkka-lehti 5.7-08)
nurkkakivi
supertyypit
10862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
joku Ilkan toimittaja, joka jutun kirjoitti.
et ole nähnyt koko juttua.
Eikös Lapua ole kotien ja keskinkertaisuuksien valtakunta?
Ei pidä pitää keskinkertaisuutta huonona, valtakunnallinen keskinkertaisuus on meillä jo kovaa tasoa.
Nykyinen lapualainen kaupunkisuunnittelu ei ole edes "keskinkertaista".
ei voi olla edes keskinkertaista.
Tässä näyte lapualaisen (kaupunginvaltuutettujen toistuvasti siunaaman) kaupunki"suunnittelun" perimäisestä olemuksesta. (Planssin viimeinen kuva.)
http://www.dodo.org/pic/2-pkorttelit.jpg
Onneksi meillä on tonteissa paremmin tilaa kuin kaupungeissa. Matala rakentaminen todellisuudessa syö tonttia eniten vrt Saarenpääkodin keissi.
oikein kaupunkisuunnittelun dosentti.
käytti väitöskirjantekijä Staffans.
Ja jos on oikein kova tarve olla ymmärtämättä kirjoituksen varsinaista sisältöä, niin tästä saa lisäinnoitusta: http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=353294
"Supertyyppi" on tutkimusteksteille tyypillinen kertakäyttökäsite, jonka sisältö on omassa asiayhteydessään määritelty. Aija Staffansin väitöskirjan "Vaikuttavat asukkaat" sivulla 249 on taulukko, jonka otsikkona on "Osallistujasta vaikuttajaksi - asukkaiden asiantuntijuuden kehittyminen kaupunkisuunnittelussa". Taulukossa esitellään viisi toimijatyyppiä, nimittäin aloittelija, kehittynyt aloittelija, pätevä, vaikuttaja/asiantuntija sekä voimatoimija/"supertyyppi".
"Supertyyppi" on tosiaan lainausmerkeissä. Staffans määrittelee voimatoimija/"supertyypin" kaupunkisuunnittelukeskustelun paikalliseksi moottoriksi, joka organisoi kansalaisten osallistumista laajasti sekä hankkii informaatiota ja jakaa sitä muille.
Jos Teräväinen olisi mielipidekirjoituksessaan käyttänyt Staffansin vaihtoehtoista termiä 'voimatoimija', ei satunnainen lukija olisi varmaankaan tuntenut erityisempää ärtymystä.