Suomeen ei tarvita enää yhtään lisää pykäliä, päinvastoin.
Vähemmän pykäliä, enemmän vapautta!
Tämä tuo Kansalle sitä kaivattua helpotusta ahdistukseen joka niin monesti kossuun upotetaan.
On väärin että päättäjät työkseen lisäävät Kansalaisille kuormaa ja ongelmia: Kansanedustajienkin pitäisi edustaa Kansaa eikä valtiota!
Niin paljon olisi korjattavaa tässä maassa...
VÄHEMMÄN LAKEJA, enemmän
5
222
Vastaukset
- olisit pätkääkään
uskottava, laita lista vaikkapa kymmenestä laista, jotka mielestäsi tulisi poistaa ja perustele, miksi juuri ne. Ole hyvä.
- 789787878
Suomi on itseasiassa täynnä turhia lakeja.
Esimerkiksi rakentamiseen liittyvät emämunaukset ovat kaikenmaailman plastiikka-pussi-vika-rakennus-pykälien syytä.
Eli oma tontti oma lupa... rakennusmääräykset korkeintaan viitteelliseksi, täysin vapaaehtoisiksi.
TV-lupamaksut pois, tuollaiset voi ihan yhtähyvin lisätä verotukseen.
Kalastusmaksuiksi pitäisi riittää tuo 20e/vuosi, eikä mitään muita paikallisia maksuvirityksiä... ja tuonkin 20e ihan hyvin voi lisätä yleiseen kovaan verotukseen.
Jne... jne... jne...
Lähes joka mutkikas pykäläsolmu voitaisiin oikaista reiruksi menoksi! - jos on tahtoa
789787878 kirjoitti:
Suomi on itseasiassa täynnä turhia lakeja.
Esimerkiksi rakentamiseen liittyvät emämunaukset ovat kaikenmaailman plastiikka-pussi-vika-rakennus-pykälien syytä.
Eli oma tontti oma lupa... rakennusmääräykset korkeintaan viitteelliseksi, täysin vapaaehtoisiksi.
TV-lupamaksut pois, tuollaiset voi ihan yhtähyvin lisätä verotukseen.
Kalastusmaksuiksi pitäisi riittää tuo 20e/vuosi, eikä mitään muita paikallisia maksuvirityksiä... ja tuonkin 20e ihan hyvin voi lisätä yleiseen kovaan verotukseen.
Jne... jne... jne...
Lähes joka mutkikas pykäläsolmu voitaisiin oikaista reiruksi menoksi!Painostin takavuosina ja uhkailin erään törkeän lain muuttamiseksi ja jopa onnistui nimittäin tuhannet menettivät eläkkeestään ison osan kun ottivat työtä vastaan, eli tällaisia lakeja on vieläkin vaikka pahimmat mokat oikaistiin.
- turha odottaa
parannuksia ennenkuin uudet vaalit tuovat toivottavsti aivan eri tyypit ruoriin. Valtiopetos on lähin realismi tällä hetkellä, kaikki keskeiset lait on muutettu kansaa vastaan
- missä olet ..
... nähnyt kenenkään esittävän uutta linjaa, missä valtaa vähennettäisiin?
Kerättävät verot tulee kohdentaa. Jos kerätään sotumaksua, se menee sotuihin. Jos kerätään autoista veroa, se menee teitten kunnostukseen ja ylläpitoon.
Nyt kerätään könttisummia, ja sen lisäksi vielä erikseen. Sitten nämä kaikki menevät samaan läjään, mistä jaetaankin yllättäen rikkaille monikansallisille yrityksille ilmaista rahaa, mitä ne eivät missään tapauksessa tarvitse.
Ja paikallisille yrityksille ilman velvotteita. Ei seurata niitten markkinointia, että pidetäänkö sitä yllä ja jatketaanko tuotantoa, vaikka rahaa annetaan sinne.
Ja kaiken huippu: ne jakavat itselleen ensin päältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903