Antaako Jeesus kaikki synnit

anteeksi?

Jos antaa, niin miksi synnintekoja pitäisi vältellä?

10

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhtaan sydämen.

      Synti haavoittaa sydäntä.


      San.4:23

      Yli kaiken varottavan varjele sydämesi, sillä sieltä elämä lähtee.

    • Vesa

      synti on aina vääryys Jumalaa kohtaan.

    • tuo orjuuden

      ja kuuliaisuus tuo vapauden. Tunnetko sinä kymmentä käskyä, jos tunnet niin tiedät, mitä on synti. Kaikki missä rikot Jumalan käskyjä vastaan on syntiä ja joka ikinen käsky on annettu turvaamaan meitä synnin tuottamalta turmelukselta.

      Tämäkin asia on aivan järkevä ja sen kykenee kuka tahansa ymmärtämään, jos tahtoo. Ajatteleppas vaikka, että jos annat itsellesi luvan rikkoa jotakikaan käskyä, muut eivät sitä puolestasi koskaan voi tehdä, niin saatat panna elämäsi aivan sekaisin.
      Esimerkiksi jos lupaat itsellesi vaikkapa pettämisteon, niin on aivan varma, että siitä seuraa raskasta niitettävää, sillä jokaisesta teosta ihminen vastaa itse ja joka uskoo Jumalan käskyt, niittää hän hyvää kylvöä, mutta joka rikkoo Jumalan käskyt, niittää hän huonoa kylvöä.

      Jumala laittoi eteemme kuoleman ja elämän valinnan, kirouksen ja siunauksen valinnan ja joka tahtoo päästä elämään ja siunaukseen uskoo Jeesukseen ja Jumalan käskyihin. Rakkaus täyttää kaikki käskyt ja profetiat.

    • poika.tuntureilta

      26. Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä,
      27. vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat.
      28. Joka hylkää Mooseksen lain, sen pitää armotta kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuoleman:
      29. kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä!

    • Ilonanne

      Jeesus ei todellakaan ole syntien anteeksiantoautomaatti! Raamattuhan opettaa että joka tunnustaa syntinsä ja hylkää ne, saa anteeksi.

      Eli anteeksiannon edellytys on asennemuutos!

      • on joka

        aamu uusi. Synnintekijä paatuu lopulta pahuuteensa; mutta Herran armo ei lopu.


        Valit.3:22-23

        Herran armoa on, ettemme ole aivan hävinneet, sillä hänen laupeutensa ei ole loppunut:
        se on joka aamu uusi, ja suuri on hänen uskollisuutensa.


    • Kyllä antaa anteeksi. Ja synnistä ei ikinä seuraa mitään hyvää, ei itselle eikä läheisille,siksi synnin tekemistä on vältettävä.

      • Jeesuksen sanan saattaja

        Että riitä synnin tunnustus, moni ei tunnista omia syntejään.
        On katellinen, katkera, vihamielinen, pitkävihainen, ilkä, piikikäs, itsekäs, itsekeskeinen, välinpitämätön, laiska, itseriitoinen, päätämätön, näkee toisessa synnin mieluumin, kuin itsessään.
        Moni on sokea omille heikkouksilleen ei siis tunnista niitä.
        Jeesus on ristintyöllään sovittanut meidät.
        Ettekö tiedä? Jeesus kateudesta ristiin naulittiin.
        Paavalikin kärsi piikistä lihassaan, itsekyydestä.

        On tärkeää tuntea tuntea ja löytää itsensä vajavuudet, Jeesus korjaa hoivaa ja parntaa.
        Ihmisestä ei tule maanpäälä täydellistä, vain Jeesus on täydellinen.
        Mitä enemmä Jeesus puhdistaa sitä vapaamaksi tulet, sisäinen rauha vahvistuu.
        Käskyt ja rakkauden laki ensisijaisesti.
        Kasvetaan Jeesus tiellä.


      • Synti on aina vääryyden hyväksymistä joko ajatuksissa tai teoissa, se ei ole yksistään rikos Jumalaa ja lähimäistämme vastaan, vaan enenkaikkea se on rikos ITSEÄMME kohtaan.

        Jos teemme tietoisesti jotakin pahaa toiselle, niin siitä seuraa itsellemme huono omatunto, saame sellaisesta itsekkin vain pahaa mieltä. Sillä mikään vääryys EI KOSKAAN tuo todellista onnea ja oikeaa iloa.

        Sillä hyvä omatunto on paras päänalunen, eikös vain?

        Siunausta päivääsi!


      • Sirkka-Iita kirjoitti:

        Synti on aina vääryyden hyväksymistä joko ajatuksissa tai teoissa, se ei ole yksistään rikos Jumalaa ja lähimäistämme vastaan, vaan enenkaikkea se on rikos ITSEÄMME kohtaan.

        Jos teemme tietoisesti jotakin pahaa toiselle, niin siitä seuraa itsellemme huono omatunto, saame sellaisesta itsekkin vain pahaa mieltä. Sillä mikään vääryys EI KOSKAAN tuo todellista onnea ja oikeaa iloa.

        Sillä hyvä omatunto on paras päänalunen, eikös vain?

        Siunausta päivääsi!

        Hyvin kirjoitit,synti nimenomaan rikkoo meitä itseämme eniten.
        Onneksi Pyhä Henki huomauttaa vajavuuksistamme ja Jeesuksen Armossa on meille vajavaisille uskontien vaeltajille kylliksi.Joka päivä saamme mennä sinne ristin juurelle Jeesuksen tykö ja tunnustaa syntimme. Ilman Jeesusta en mitään olisi.

        Siunausta sinulle sisko!! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6410
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6243
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6205
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      4002
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2425
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2365
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1329
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1138
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      970
    Aihe