Kun olette tallilla hoitamassa hoitsujanne, mitä yleensä puuhastelette niiden kanssa? Itse menen aina heti ekana siivoamaan karsinat ja lakaisen käytävän. Sitten haen heposet sisälle ja alanharjata hoitsuani
Hoitsujen kanssa puuhastelu.
Bubl.
10336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hei!
Elikkäs, menen tallille siivoan karsinat ja jos on kaveri tai saan luvan menen taluttelemaan hevosta pellolle, tielle tai hypätään irti esteitä. Enkka on nytten puoliveriselläni 120 irti ollessaan. joskus olen myös saanut ratsastaa ilman satulaa vähän aikaa.
Saisimpa mäkin ratsastaa
Miksi saat vasta syksyllä? Millainen on hoito hevosesi? Minulla on ruunikko jonka säkä on 173cm. Ihana tamma
Hoidan sukulaiseni ravihevosia. Tallille mennessäni puhdistan karsinat ja lakaisen käytävät sekä valjastuskatoksen. Tämän jälkeen käyn hevosten luona niitä tervehtimässä ja tarkistamassa onko vettä yms.
Joskus otan jonkun hevosen ja käyn ajamassa/ratsastamassa ja joskus en. Silloin kun en liikuta hevosia puhdistan varusteita ja muita hommia teen :)
Koska hoitsuni on koulutuksessa :D
Tallilla ollessani jos on tarpeen niin siivoan karsinat lakaisen käytävän. Jos hevoset ovat laitumella, käyn katsomassa onko vettä tarpeeksi sama juttu jos ne ovat tarhassa. Putsailen myös varusteet aina silloin kun siltä näyttää että varusteet/valjaat tarvitsisivat kiilloitusta ja puhdistusta. Harjailen ja rapsuttelen hoitoponiani ja käyn välillä joko ratsastamassa tai taluttelemassa sitä. Hoitoheppani on 7 vuotias Eestinhevos ruuna ja se on säältään 139cm. Väri on varsin erikoinen, sillä siinä on rautiasta, kimoa ja hitusen mustaa ja ruunikkoa sekaisin ja merkkejä löytyy paljon. Jos ei hoitoheppani kanssa löydy tekemistä, autan omistajaa tallin kahden nuoremman ponin ja hevosen koulutuksessa. Toinen on 3vuotias yli 150 säkäinen Eestiläinen ja toinen on 3 vuotias shettis. Ja nyt siis on koulutusvaihe päällä, johon saan osallistua ja omistaja on pyytänyt jos voisin alkaa ajamaan shettistä(sillä on ollut jo kärryt perässä, muttei kukaan kyydissä). Omistaja myös pyysi, jos voisin käyttää hoitoponiani kouluvalmennuksissa aina sillon tällöin. :) Eli aika laidasta laitaan hommia teen kun olen tallilla (talli on siis pieni yksityistalli).
Kivan kuulosta! (:
Joo, onhan se! :) Se on se yksi plussa puoli noissa yksityisissä talleissa. Talli kun on hoitoponini omistajan pihassa ja ollaan ystävystytty tosi hyvin sen omistajan kanssa, että me tehdään paljon muutakin kuin heppajuttuja. Heppajutuista erikoisimpana on kuitenki valjakkoajo. :) Ja kait sekin vaikuttaa kauan on harrastanut, että mitä uskaltaa päästä tekemään, itse olen kuitenkin harrastanut päälle 12 vuotta ratsastusta ja hevosia. Hevosten kanssa on aina hauska puuhailla ja tehdä kaikenlaista. :D
Liitu- -> Nimpä (:
no siivoon karsinan. laitan heinät ja kaurat valmiiksi. sitte harjailen ja letitän usein harjan ! ja jos oon päivällä ku on valosaa tallilla nii käyn kävelyllä maaastossa, taluttaen siis