Sunnuntain saarnasta

Jos olet aito sataprosenttinen ateisti, jatka vain pelleilyäsi,sinulle varmaan Pyhä Henki antanee anteeksi, mutta mikäli hiemankin elät sisimmässäni, ole varovainen.
Entinen Japanin lähetti saarnasi kirkossa: uskossaan ja elämässään kriisiin joutunut japanilainen nainen tuli ensimmäisen kerran kirkkoon. Naisen sisimpään oli laskeutunut täydellinen pimeys hetkellä kun hän oli suuttuneena Jumalaan viskannut Raamatun ja samalla mielessään uskon Jumalaan sillalta jokeen. Henkilön puolesta oli rukoiltu alttarilla, mutta puhujalla ei ollut tietoa selvisikö hän pimeydestään - ei ollut tullut toista kertaa tuohon kirkkoon.
9275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Älä nyt ihan hölmöjä puhu.

Pyhiä henkiä sen enempää kuin muitakaan henkiä ei ole olemassakaan. Sinä vaan uskot niihin, koska niistä on sinulle puhuttu. Herkkäuskoista sakkia. Lapsen tasolla.

Tuo sinunkin höpinäsi on täysin sairaan mielen tuotosta. Ehkä joskus tuosta harhastasi heräät.

Äänestä

En tajunnut vittuakaan mitä yrität sanoa: "Nainen
Japanissa, pimeys, paskalappunippu lentää,
mekko-jeesus nussii kättään, kukaan ei tiedä
vittuakaan miten kävi naiselle, raamattu
ei ainakaan maistunut, teki hyvän vedon:
ei tullut kirkkoon toistamiseen"

Häh? Jotain en tajunnut...


(lainaus)
"Jos olet aito sataprosenttinen ateisti, jatka vain pelleilyäsi"

Mitä pelleilyä? Eikö veren lotraaminen olekaan
pelleilyä? Minä kun luulin että te pelleilette
siellä kirkossa sitä samaa vitsiä, mies pukeutuu
mekkoon, verta juodaan, lauletaan järkyttäviä
lauluja ja mutistaan hassuja rukouksia. Mutta
te olettekin olleet tosissanne kokoajan... Ei
helvetti sentään... Arvaa mikä järkytys...

Äänestä
  • Siis japanilainen nainen suuttui uskontoon, meni sillalle ja hurautti Raamatun ja sen mukana uskonsa jokeen. Samassa hetkessä hänen elämänsä pimeni. Sinuun kolahti todella, mikä sinua oikein kuohuttaa?

    Äänestä

  • Hanna kirjoitti:

    Siis japanilainen nainen suuttui uskontoon, meni sillalle ja hurautti Raamatun ja sen mukana uskonsa jokeen. Samassa hetkessä hänen elämänsä pimeni. Sinuun kolahti todella, mikä sinua oikein kuohuttaa?

    naiselle tuli? Jos vaikka sai tarpeekseen uskiksista niin, että katkesi suoni päästä. En kyllä yhtään ihmettelisi.

    Äänestä

  • Hanna kirjoitti:

    Siis japanilainen nainen suuttui uskontoon, meni sillalle ja hurautti Raamatun ja sen mukana uskonsa jokeen. Samassa hetkessä hänen elämänsä pimeni. Sinuun kolahti todella, mikä sinua oikein kuohuttaa?

    repeämättä, mutta kerrotko mikä se pimeys oikein
    oli? Kenties se kun tämä nainen pystyi elämään
    vapaasti ilman pakonomaisia ajatuksia haamusta,
    joka kyttää kaikkia tekemisiäsi? Joo, se voi
    olla teidän harhaisten ihmisten mielestä "pimeys",
    mutta ei terveiden.


    "Sinuun kolahti todella, mikä sinua oikein kuohuttaa?"

    Joo, kolahti yhtä kovaa kuin paperiliitin
    puolenmetrin vapaapudotuksen jälkeen.
    Jaa mikä minua kuohuttaa? Vastaus: Ääliöt.

    Äänestä

Puhuiko pappi kielillä vai menikö tuo tarina solmuun vasta sinun päässäsi? Kysy joltakulta johtajaltasi, minkä takia jumala on antanut useimmille uskovaisille hirvittävän huonon kyvyn järjestellä sanoja ymmärrettävään järjestykseen, ja tule sitten tänne kertomaan vastaus. Pyydä vastaus paperilla tikkukirjaimin, jos vaikka tulisi suhtkoht yleiskielisenä perille.

Uppoavatko tuollaiset "tosi kaukana yksi henkilö kielsi meidän jumalan ja kävi tosi kamalasti hälle" -tarinat oikeasti teikäläiseen kuulijakuntaan? Juttu, vaikka lyhyt onkin, on täynnä uskovaista kuulijakuntaa kosiskelevia kliseitä, jotka on kehrätty kokoon ihan valmiiksi auliiden kuulijoiden yhteishengen vahvistamista varten: vähän kauhua, kriisiä, dramatiikkaa ja sopivan avoin loppu.

Saanko, Hanna, kysyä sinulta yhtä henkilökohtaista asiaa aivan uteliaisuuttani? Kuinka vanha sinä olet?

Äänestä
  • Näillä foorumeilla keskustellaan hengellisitä ja elämänkatsomukseen liittyvistä asioista. Joten ikään ym. henkilökohtaisiin asioihin ei tarvinne puuttua. Koulussa olin kyllä hyvä ainekirjoittaja ja yleensä olen tullut ymmäretyksi tällä rakkaalla suomen kielellä.

    Äänestä

tämäkin. Mikä tässä oli se sielun pimeys? Miksiköhän tämä ennen uskovainen nainen ei aiemmin ollut käynyt kirkossa? Mitähän pahempaa hän teki kuin Mooses -kaveri, joka rikkoi ne laintaulut taannoin? Tai no, moni muukin raamatun kertomusten hahmo.

Entä mikä on tarinan opetus? Että älä koskaan ikinä hetkeäkään epäile, sillä jumala ei ehkä anna anteeksi kuten joillekin muille antaa?

Ja uskohan ei ole ahdistavaa, ei tokikaan... kunhan ei vain koskaan hetkeksikään herpaannu. Ikinä.

Äänestä

miksi sinä olet luulevainen. ja se ei liity tuohon 'tarinaan' se miksi tiedän. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hanna kirjoitti:

Jos olet aito sataprosenttinen ateisti, jatka vain pelleilyäsi,sinulle varmaan Pyhä Henki antanee anteeksi, mutta mikäli hiemankin elät sisimmässäni, ole varovainen.
Entinen Japanin lähetti saarnasi kirkossa: uskossaan ja elämässään kriisiin joutunut japanilainen nainen tuli ensimmäisen kerran kirkkoon. Naisen sisimpään oli laskeutunut täydellinen pimeys hetkellä kun hän oli suuttuneena Jumalaan viskannut Raamatun ja samalla mielessään uskon Jumalaan sillalta jokeen. Henkilön puolesta oli rukoiltu alttarilla, mutta puhujalla ei ollut tietoa selvisikö hän pimeydestään - ei ollut tullut toista kertaa tuohon kirkkoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu