Onko Soini jo nöyrtynyt ja pyytänyt Purhoa kunnallisvaaliehdokkaaksi? Armonaikahan päättyy 15.8.2008. Sen jälkeen Purho on ns. vapaa agentti, eikä ole ilman Soinin pyyntöä enää persujen käytettävissä.
Purho ei lähde Soinin tahdon vastaisesti mukaan kunnallisvaaleihin persujen riveistä. Hänen ratkaisunsa heijastuu ainakin kymmeniin henkilöihin, jotka myös jäävät pois vaaleista, ellei Purho ole niissä mukana. Monissa kunnissa tämä tarkoittaa sitä, ettei niissä tule olemaan Perussuomalaisilla ehdokaslistaa lainkaan.
Purho ei lähde Soinin tahdon vastaisesti mukaan kunnallisvaaleihin persujen riveistä. Hänen ratkaisunsa heijastuu ainakin kymmeniin henkilöihin, jotka myös jäävät pois vaaleista, ellei Purho ole niissä mukana. Monissa kunnissa tämä tarkoittaa sitä, ettei niissä tule olemaan Perussuomalaisilla ehdokaslistaa lainkaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei se o kerinny kun ottaa osaa kehari ja Ola keskusteluun.
Velliperseet ja pyrkyrit eivät klikkeineen kuulu Perussuomalaisten listoille.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000036345070
On harvinaisen rehellinen persu, ansaitsee suorastaan kiitoksen, vaikka rajua ivailuakin on mukana.
Soinilla on nyt viimeinen mahdollisuus rauhan tekoon. Ellei se häntä kiinnosta, sitten on 16.8.2008 etp. ns. helvetti irti, eikä mahda enää mitään.
Jopa Ipun palstalla Purho herätti niin paljon mielenkiintoa, että oli luetuimman avauksen nimi. Ilmeisesti tästä syystä eräät persut poistattivatkin koko juttuketjun?
Purhon savustuksen idean isä ei suinkaan ollut Soini, vaan tunnettu "pariskunta" joka aloitti vimmatun työn em. asiassa jo joulukuussa 2006. Muutamat tuon aikaiset ps-puoluehallituksen jäsenet tietävät asian tarkoin, mutta koska he eivät ole koskaan pettäneet Purhoa, jääkööt nimet mainitsematta.
"Pariskunta" sai taivutettua Soinin uskollista palvelijaansa Purhoa vastaan vasta juuri ennen Oulun puoluekokousta. Keuhkokuumeessa elämästään sairaalassa kamppaileva Soini antoi vihdoin periksi monen kuukauden jarruttelun jälkeen.
Puolikuntoinen, taudin riuduttama Soini tarttui ns. puukkoon ja antoi "armoniskun", koska kuvitteli sen olevan pienemmän riesan tie. Olihan puolueen kansanedustajatilanne, talous sekä kannatuskehitys keväällä 2007 paremmassa kunnossa kuin koskaan.
Yhteenveto: Purhon puukotuksessa Soinilla oli ratkaiseva rooli, mutta idean isä hän ei ollut, vaan toimi heikkona hetkenään tiettyjen henkilöiden jatkuvasta yllytyksestä ja painostuksesta.
Kyseessä on suuren luokan skandaali.Arvaamme kyllä,mikä kaksikko hoitelee nyt Purhon hommia,mikäli epämääräisetä kalskahtavilta harrasteiltaan kerkeävät.
Kysynkin nyt pysäyttäisikö tämän "pariskunnan" muutamat intiimit valokuvat ja videoklipsit,ennekuin ne leviävät sähköisiin medioihin.
Toisaalta, Elviskin kuoli aamuyöllä 16.08.
Näillä palstoillakin on kerrottu soinilaisten taholta eräiden sopimusten yksityiskohtia. Ne eivät kuitenkaan täsmää tehtyihin pöytäkirjamerkintöihin. Kumpia on vääristelty?
Kuuluvat viilenneen. Onkohan Penasta tullut "liian itsenäinen"?
jos Oinonen alkaa vähänkään vastustaa Soinin linjaa, varmuudella hän ajautuu tuhoon kuten niin moni ennen häntä.
Vaihtoehtoa: Pitää periaatteistaan kiinni tai olla hiljaa. Ilmeisesti hän on valinnut jälkimmäisen vaihtoehdon? Toivottavasti ei kuitenkaan kovassa hermopaineessa ole ratkennut ryyppäämään?
MUTTA HÄNEN PITÄÄ OLLA NIISTÄ SILTÄ OSIN HILJAA, KUIN SOINI EI NIITÄ HYVÄKSY.
Perussuomalaisuuden piti edustaa aivan uutta, avointa politiikkaa. Onkin käynyt juuri päin vastoin. Siitä Purhokin oli varmaan huolissaan, kun näki vaarallisen kehityksen? Muissa puolueissa keskutellaan jopa mediassa ja väitellään näkemyksistä. Ei sieltä silti sillä perusteella ketään ulos heitetä. Ei persujen touhu vaikuta enää terveeltä lainkaan.
väitellään ja näytetään ulospäin erimielisyys. Sitäpaitsi Perussuomalaiset on aina olleet muita puolueita selvemmin johtajavetoinen. Ja se on Soinin luomus, joten itseoikeutetusti Soini määrää niin kauan kuin on pj.
Joukoilleen Oulussa 9.6.2007. Paikallaolleet tajusivat sen kyllä. Kaikki mitä sen jälkeen on tapahtunut, on ollut vain jälkimaininkia.
Perussuomalaiset eivät ole enää sama puolue, mikä se oli maalisvaaleihin 2007 asti. Siksi niin monet ovat siitä lähteneet.
Esimerkki "uudesta komennosta". Eräs henkilö kysyi Soinilta: "Miksi vielä eilen niin kovasti vastustit Natoa, mutta tänään puhut Naton puolesta?". -Siitä alkoi vihanpito tätä henkilöä kohtaan ja hän joutui ns. Soinin mustalle listalle. Soinin päivittäin vaihtuvia "periaatteita" ei kyseenalaisteta, koska häntä pelätään. Purho ei pelännyt Soinia, joten on puolueen sekä henkilöiden kannalta parasta, etteivät Purho ja Soini enää koskaan kohtaa.
Mikäs purhostaja se siellä? En ole moisesta ehdosta kuullutkaan? Mitä siitä tulisi jos puolueen puheenjohtaja pistettäisiin jokaista rivijäsentä kysymään ehdokkaaksi. Älä naurata. Purhokaan ei ole noin herkkähipiäinen, eikä ainakaan tyhmä, vaikka katkera ilmeisesti onkin.
että Soini on kierrellyt Tamperetta myöten ehdokkaita kyselemässä.
Ja Purhohan ei ole ollut enää Soinin renki yli vuoteen, joten sellaistakaan arvovaltaestettä ei siis ole. Aika jännää.