täyttää että saa ordotoksisen kirkollisen nimen?
Voiko tällaisesta nimestä saada "pissaa" päähänsä eli tuntea itsensä paremmaksi ortodoksiksi.
Voiko tällaisesta nimestä saada "pissaa" päähänsä eli tuntea itsensä paremmaksi ortodoksiksi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on kirkollinen nimi on taivaallisen esirukoilijansa nimen mukaan.
ensinnä: se on ORTODOKSINEN.
Ja toiseksi.. jokainen kastettu on saanut nimen. Ort.kirkossa nimi tulee pyhän ihmisen mukaan. Joillakin on ollut onni saada kasteessa (muu siis kuin ort) nimi, joka löytyy ort.kalenterista, esim. Juha, Jussi, Juhani tms (= Johannes). Ei siinä tarvii mitään ortodoksista nimeä etsiä sen kummemmin.
Itselläni ei suoraan ollut joten piti etsiä lähinnä nimeä oleva.
Eikä ole siis olemassa "ortodoksisia kirkollisia" nimiä erityisesti. Jokaisella ortodoksilla on oma nimikkopyhä. Tai pitäisi olla.. Ei se nimi ole arvinimi. Se on olennainen osa ortodoksia.
Joten ei sitä sen paremmaksi tunne. Tai ei pitäisi tuntea.
Ei aivan näin. Nimenanto on kasteesta erillinen toimitus, joka toimitetaan *ennen* lapsen ottamista kirkkon jäsenyyteen kasteen ja mirhavoitelun kautta. Nimetöntä ihmistä ei voida kastaa.