Onko mitään hyötyä laittaa polttoaineen sekaan talvella jäänestoa ? Mitä kokemuksia teillä on.
Kumpi parempi asia .Kuluttaako jäänesto moottoria enemmän vai onko siitä mitään hyötyä oikeasti.
Jään esto kannattaako
9
743
Vastaukset
- Tenu
Puoli litraa tankilliseen on ihan hyvä suoja jäätymiseltä. Sitten sen uskoo, kun on kerran joutunut hinauttamaan auton lämpimään talliin sulamaan...
Ja hei, onhan siinä sekin että menee kutakuinkin samaverran vähemmän bensaa ;) Tosin hyöty ei ole kovin suuri, kun jäänestot maksavat AINA karvan verran enemmän kuin bensiini. Siitä on verottajamme ystävällisesti muistanut huolehtia.
Jos jäänesto olisi halvempaa kuin bensa, niin johan sitä kaikki kilvan ajelisivat pelkällä tenulla...
-Tenu- FH12/2
jos sun auto on jäätynyt se ei ole johtunut tenun puutteesta, vaan jostain muusta.koska jäätyminen tapahtuu kaasarin kurkussa ja kun auto sammuu moottorin lämpö sulatta sen ja matka jatkuu.Tarkista että moottori ottaa LÄMMINTÄ IMU ILMAA.Nykyään automaattisesti mut viat mahdollisia.
- jokunen
ei ellei ole pakko (kenguru tankissa) niin ihmeelliseltä kuin se kuulostaa mutta auto tulee riippuvaiseksi siitä. on omakohtaista kokemusta puoli talvea ajelin ilman ja erehdyin kerran laittamaan sitä ja loppu talven jouduin kippaamaan tenua tankkiin jotta päästäis eteenpäin.
- H2O
Tarkistakaa ehdottomasti mitä se pullo sisältää. Joskus 80-luvun lopussa oli myynnissä jäänestoa, josta useampi kymmenen prossaa oli VETTÄ. Sitten, kun kerran erehtyi käyttämään, niin koukussa oli.
Samanlaisia "ansoja" voi kai vieläkin olla.
- Jaamäävai
Näin sanoi radiossa eilen toyotan maahantuojan edustaja. Vesi sekoittuu bensaan ja kulkeutuu suuttimiin. Parempi kun vesi pysyy tankissa ja tarvittaessa tankki pois ja putsaus.
Tiedä sitten...- ahma™
no siitä tankin putsauksesta on pirun helppo puhua siinä vaiheessa kun auto jättää taipaleelle pakkasella.
- on,on
ahma™ kirjoitti:
no siitä tankin putsauksesta on pirun helppo puhua siinä vaiheessa kun auto jättää taipaleelle pakkasella.
Kun ruiskuvehkeen pensaputki jäätyy, ei naurata. Ruisku on sit siinä. Näin on käynyt!
- jaa
on,on kirjoitti:
Kun ruiskuvehkeen pensaputki jäätyy, ei naurata. Ruisku on sit siinä. Näin on käynyt!
jääty ???
- etanoli
jaa kirjoitti:
jääty ???
Bensiinin seassa ollut vesi on jäätynyt. Siihen auttaa bensiinin sekaan kaadettu etanoli tai muu jäänestoaine.
Vesi ei ole eduksi minkäänlaisen koneen polttoaineputkistossa. Varsinkin talvella se voi olla erityisen ongelmallista. Siksi jäänestoa pitää käyttää ainakin joka toisessa tankillisessa, jotta vesijäämät liukenevat jäänestoon bensiinin sekaan ja poistuvat luonnollista tietä.
-Autoilijan talvitieto, osa 1.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2674819Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii813267- 402945
- 472543
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451807- 971600
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971398PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441015- 701007
- 102956