niin samalla hänen aivonsa kuolevat, mutta minne sielu siirtyy? Loppuuko oleminen siihen?
PUFF
PUFF
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
kanssa väntäneet peistä ja faktaa on että jos ihminen luonnolisesti maatuu, osa geeniperimästä siirtyy luonnon kiertokulkuun.
Sen sijaan jos ihminen polttohaudataan, ihmisestä ei juurikaan mitään ole kierrätettävää.
Panteistivaimoni väitti jossain vaiheessa jotain intialaista alkuperää olevaa sielunvaellusteoriaa, toivottavasti asiat ovat selkiintyneet epätietoisilla.
Mikä on sielu? Missä koet sielusi olleen, ennekuin sinä synnyit? Miksi se ei kuolisi aivojen kuollessa?
Miten määrittelet sielun?
sinä ja olemisesi.
oleminen, usko tai älä.
ole sinusta yhtään pelottavaa tms. voit kuolla vaikka tänään, silloin vain uskonto voi auttaa sinua?
Te ateistit olette sitten synkkiä ihmisiä kun päänne kerran kuolee niin luulette että kaikki kuolee?
Muuten milloinkohan tiedemiehet löytävät olemisen?
>>Siihen loppuu oleminen, usko tai älä.
kaikki lamput sammuvat eikä sielu vaeltele missään kuten luulotautiset mielellään toivovat.
Mutta sitä ennen on bileet, levylista on tehty, mene harjoittelemaan:)
et ole vieläkään vastannut, kun kysyin oletko todellakin nähnyt jeesuksen jumalan pojan tai jopa molemmat ninkuin olet väittänyt?
täyttä totta! Ei kannata riskeerata elämäänsä tuon mielettömän asian, nimittäin ateismin, varaan! Ennemmin olen agnostikko kuin joku ateisti!
kuolemisessa on? Harmillista se tietysti on, jos tarina jää ikään kuin kesken, mutta enhän minä siitä enää mitään tiedä. End of story ja sillai.
Kun kuolen, niin en huomaa enää yhtään mitään yhtään mistään. Mutta aikomukseni on tässä vielä jonkun aikaa naputella. Pidät siitä tai et.
Niinkuin kristityt eivät voi todistaa jumalan olemassaoloa, ei sinullakaan ole ainuttakaan todistetta tueksi tälle teoriallesi. Niin missä ne todisteet ovat? Haluaisin kuulla niistä?
Kuoleman jälkeen pimeys vai uusi elämä? Itse veikkaan jälkimmäistä ja minä VEIKKAAN sillä sinäkään et tiedä, ovatko väittämäsi tosia.
ateismi = jumalaa ei ole.
Itse olen agnostikko.
kyllä tässä on ihan tarpeeksi ollut iloa ja surua, eiköhän yksi elämä riitä.
Enkä mitään todisteita sinulle kerro, etsi itse kun niin utelias olet, en minäkään kysele sinun käsityksillesi todisteita.
Eikä pahemmin kiinnostakaan juuri tällä hetkellä, valmistelen nimittäin häitäni:)
sinulle toivotan! Toivottavasti tulee mukavat kemut :D
Kyllä varmasti tulee mukavat kemut, hyviä esiintyjiä on luvassa joten musiikkipuoli on ammattilaisten käsissä, hyvää ruokaa ym.
Ainoa puute on vaatetus, leningin tekijää etsiskelen kovasti, kun hoviompelijani Meikku on kadonnut:)
jos niitä nimilappuja niin kiva on liimailla. Antaa olla.
Jumalista ei ole ainuttakaan todistetta ja minä olen a-teisti, siis ei-teisti, siis ei- uskovainen......
Väität, että olemin loppuu kuolmaan. Miten perustelet väitteesi? Onko sinulla kenties jotain tietoa asiasta, vai oliko se vain heitto?
Kysyn tämän siksi, että joskus itseään viisaana pitävät ihmiset harhauttavat itseään, lähtemällä liikkeelle ihan pähkähulluista lähtökohdista. Myös nuo lähtökohdat olisi hyvä perustella, ovatko ne totta.
Esimerkiksi positivismi oli suosittu tieteellinen paradigma. Sen mukaan mitään, mitä ei voi havainnoida, ei ole olemassa. Ongelma on vain siinä, että tuo teoria ei perustu havaintoihin. Eli se kumoaa itse itsensä.
Voiko se silloin olla totta? Ei tietenkään. Silti monet ihmiset olivat esimerkiksi rakentaneet koko uransa virheellisen lähtöoletuksen päälle. Kymmeniä hyllymetrejä viisaita kirjoituksi, jotka perutuivat virheelliselle lähtöolettamukselle.
Niinpä pyytäisin perustelemaan sinua, mikä on sinun lähtöolettamuksesi?
Jos se on naturalistinen, eli se, että on olemassa vain luonto, eikä sen ulkopuolella ole mitään (koska silloin ei ole mitään sielukanaa, mikä olisi olemassa kuoleman jälkeen), miten perustelet sen? Vai onko se vain lähtöolettamus, jota et pysty perustelemaan? Joka voi ihan hyvin olla väärä?
tulee biologian realiteetit vastaan. Kuollut ei elä, koska on kuollut.
Kolme cowboyta ratsastaa? Vai eikö saa? Olen sen joskus suihkussa laulanut.
Sitä paitsi olen sanoittanut valssin, joka voitti palkinnon. Sen voisin esittää häissäsi. Oikein tunteikas ja kaunis valssi, kiitos säveltäjän.
Meikku on varmaan pelästyttämässä mopopoikia haravansa kanssa keskellä maantietä.
sentäs käynyt ja jokunen kirjakin on aiheesta tullut luettua.
Ihan jo lapsena huomasin, että sellainen asia kuin maatuminen on totta. Kerran lensi lintu ikkunaan ja ja kuoli ja minä sitten sitä lähdin hautaamaan saunan takana olevaan metsikköön kavereitten kanssa. Kaivettiin kuoppa, lausuttiin jotkut loitsut ja sillä tavalla. Kun parin vuoden päästä menin katsomaan, niin ei siellä ollut enää mitään jäljellä. Ei edes höyheniä.
Niin että?
ratsastuslauluja, minä pelkään hevosia:)
Toisaalta se sopisi näin maaseudulle hyvin, mietin vielä.
Jos oikein palkintovalssi on sanoitettu niin totta helkkarissa se pitää kuunnella:)
Ja vielä tunteikas ja kaunis, varmasti tulee tippa silmään jokaiselle kuulijalle(syystä tai toisesta).
Sovittiinkos me jo siitä Hopeisesta kuusta, että sen opettelet ja viitot samalla:)
Toinen vaihtoehto on Täysikuu, kumpi on helpompi?
Kyllä se Meikku täytyy jostakin löytää, muuten täytyy pistää verkkarit jalkaan:)
kun meillä oli siskon kanssa oikein lintujen hautausmaa johon kuolleet linnut hautasimme.
No sitten kerran uteliaisuuttamme katsottiin miten niiden oli käynyt ja sama juttu, ei mitään jäljellä.
Kyllä se käy samoin ihmisenkin, kun kuolee, ei edes höyheniä jää jäljelle:)
siis asiasta ihan toiseen, kun joku kirjoitti, että hän sai naapurin muijalta kiukkuisen kirjeen hevosensa takia, joka muijan mielestä "esitteli elintään" lapsille, jotka kulkivat kouluun hevosaitauksen vierestä. Ja soitti poliisit. Mistäs minä sen jutun nyt löytäisin.
Nauroin puoli tuntia putkeen ja naurattaa taas. Tämä muija oli sitten lapsille selittänyt, että oriin siitin on umpisuoli. Auts.
Mahtoi muksut ihmetellä biologiantunnilla, että mitä se äiskä taas valehteli.
No siis, ei cowboy-lauluja. Okei.
Sanoittamani valssi alkaa sanoilla: kukka hiuksissaan rakkaani tanssii... Minä ainakin tirautin kyyneleet, kun sitä kirjoitin.
vaikka monille ihmisille ei mene millään jakeluun, että kun on kuollut, niin on kuollut.
Oletko nähnyt ranskalaisen elokuvan Kielletyt leikit? Todella koskettava elokuva lasten ja aikuisten elämän tyrmäyskurssilta.
onhan se niin hassu, että jos olisin nähnyt niin varmasti muistaisin:)
Minä olin kerran Korkeasaaressa hevosten luona ja siellä eräs isä selitti 6-7 vuotiaan kokoiselle pojalleen ihan normaalilla äänellä ja tavallisesti, että hevoset rakastelevat, kun juuri harrastivat kyseistä touhua.
Ei siinä ollut mitään ihmeellistä lapsenkaan mielestä, kun asia oikein kerrottiin eikä ruvettu keksimään mitään outoja selityksiä.
No mutta, onhan sen oltava hyvä valssi jos tekijääkin itkettää.
Minä olen kyllä herkkä itkemään, että saa nähdä mitä siitä tulee:)
En muistanut kysyä osaatko viittomakieltä, edes sellaisia perusjuttuja kuten kuu, kissa, koira, hevonen ym.?
Meidän poika osaa vain tuollaisia helppoja ns. nalleviittomia ja hyvin vähän käyttää niitäkään.
Minultakin on jo alkanut unohtua, täytyisi vähän kerrata, että pysyisivät hallussa.
onkohan se miten uusi tai vanha, kun en muista yhtään?
On hirveä kasa elokuvia katsomatta, mutta täällä kuunnellaan pääasiassa musiikkia nuoren herran toivomuksesta joten on vaikea keskittyä elokuvaan samaan aikaan.
Vähän väliä saa myös hypätä milloin mitäkin palveluksia hänelle suorittamassa, kuten pyllyn pyyhintää, välipalan laittoa ja levyn vaihtoa.
Parhaillaan soi Reijo Taipaleen levy, hän on vanhemman tansssimusiikin ystävä.
haluaisin kyllä. Sen verran osaan mitä ulkomailla tarvitaan, mutta sitä et taida tarkoittaa.
Ja laulu jatkuu: tämän valssin joka meitä varten tehty on...
Pysy kanavalla, niin saat koko laulun sanat.
kuolemanjälkeiseen elämään... :)
Sen sijaan se lähtee liikkeelle metodologisesta naturalismista, mikä on sinänsä ihan järkevä presuppositio. Eli mitä voidaan tutkia esim kokeellisesti, sitä tutkitaan.
Metodologisesta naturalismista ei voi loogisesti johtaa ontologista naturalismia (väitettä, että _on olemassa_ vain luonto, eikä luonnon ulkopuolella ole mitään).
Eli biologia ei varsinaisesti pysty ottamaan kantaa siihen, onko esimerkiksi sielu olemassa, saatikka siihen, mitä tapahtuu kuoleman jälkeen.
Eli on ihan aikuisten oikeasti olemassa vaara, että sinun käsityksesi todellisuuden luonteesta perustuu vääriin tai puutteellisiin lähtökohtiin.
René Clémentin ohjaus. Tunnusmusiikin varmaan muistat Carolan laulamana. Aihe vain oli muuttunut toiseksi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kielletyt_leikit_(vuoden_1952_elokuva)
Pidän valtavasti vanhoista jenkkileffoista, kun ei vielä ollut tehosteita viemässä tarinalta terää, vaan se oli näyttelijöiden ja ohjaajan yhteistyötä. Tehtiin Suomessakin aikoinaan aivan upeita elokuvia. Tosin näyttelijäsuoritukset saattoivat olla kovin eritasoisia.
Sinulla on valtava työ, mutta rakkautta ilmeisesti riittää.
Mahtaisiko hän pitää tästä:
http://www.youtube.com/watch?v=JlE6x2rOh8s
biologia ottaa kantaa sillä tavalla, että kun kuolee, niin elintoiminnat lakkaavat. Ja siitä sitten alkaa solujen tuhoutuminen.
pienten huoltotoimenpiteiden jälkeen joita nuorukainen tarvitsi:)
En tarkoittanut ulkomaan matkoilla käytettyjä käsimerkkejä vaan ihan oikeita viittomia.
Niitäkin pitää harjoitella ja käyttää muuten unohtuvat kuten kielitaitokin.
Jään mielenkiinnolla odottamaan jatkoa lauluun:)
Niinpä, kun kuolee niin elintoiminnot lakkaavat ja solut alkavat tuhoutua. Mutta siihen loppuu biologian kompetenssi. Entä jos onkin olemassa jotain muutakin kuin pelkkä fyysinen todellisuus?
Entä jos onkin niin, että ihmisellä on sielu? Entä jos onkin niin, että tämä fyysinen elämä on vain lyhyt vaihe ihmisen elämässä, ja kuolemasta se elämä vasta alkaa...?
löytyyköhän enää mistään.
Laulun kyllä muistan hyvin.
Minäkin tykkään vanhoista jenkkielokuvista, Gary Grant oli niin komea, ah:)
Työtä riittää, kun jannu on alle kaksivuotiaan tasolla, ei puhu, mutta liikkuu onneksi omin jaloin.
Eihän tätä muuten jaksaisi jos ei rakkautta olisi, mutta välillä olen kyllä ihan poikki.
Rankinta on ehkä tämä sitovuus, kun ei voi mihinkään lähteä tuosta vain ilman järjestelyjä.
Laulusta hän tykkäsi kovasti ja samalla kuunneltiin Hopeinen kuu:)
Entä jos onkin niin, että äidillä on penis...?
nuotteineen jos annat sähköpostiosoitteesi, mutta ei liene ihan viisasta tällä palstalla antaa osoitetta.
Ehkä sitten joskus.
Toki tiedän mitä viittomat tarkoittavat, minä en niitä vain osaa, kun en ole koskaan opetellut.
jatkuu:
meidät kaksi liittää yhteen tanssi alla kuutamon
nykypäivänä... samoin iskällä on toosa. Ihmettelen, miten esimerkiksi vihreät ajavat ohimosuonet pullottaen homoliittoja ja niille lapsia, vaikka sehän on luonnonvastaista. Luonnossa homoseksuaaliset yksilöt karsiutuvat populaatiosta kun eivät pysty lisääntymään keskenään..
mistä tuon Kielletyt leikit löytäisi. Minulla oli se monta vuotta kasetilla. Todella hyvä elokuva.
Muistat varmaan jenkkileffoista Paikka auringossa. Traaginen juttu rakkaudesta ihmisten kesken, jotka olivat eri sosiaaliluokista. Taitaa olla vieläkin yleistä maailmassa samantapainen jaottelu. Me vastaan ne.
Laitan tähän vähän piristystä, vaikka on nämä täällä ennenkin olleet:
http://www.youtube.com/watch?v=Xui7x_KF7bY
http://www.youtube.com/watch?v=gW8gwg6pWoY&feature=related
heterot naiskentelevat keskenään, jotka eivät pysty saamaan lapsia? Tai miksi naiskentelevat sen jälkeen kun ei ENÄÄ voi saada lapsia.
paikan auringossa, taitaa olla melkoisen pitkä aika kun olen katsonut sen.
Kyllä se sama jaottelu jatkuu monessakin asiassa eli me vastaan ne.
Kiitos piristyksistä, aina ne jaksaa katsella, on niin hauskoja heppuja.
Meidänhän piti tuo ensimmäinen kappale esittää kiltin tädin kanssa karaokessa, mutta hän ei osaa soittaa viulua eikä minulla taas ole tuollaisia kalsareita:)
>>>Kun kuolen, niin en huomaa enää yhtään mitään yhtään mistään. Mutta aikomukseni on tässä vielä jonkun aikaa naputella. Pidät siitä tai et.
Kun tietokone romutetaan niin samalla sen emolevy ja keskusmuisti sulatetaan, mutta minne käyttöjärjestelmä siirtyy? Loppuuko windows siihen?
Missä on kaikki käytöstä poistettujen tietokoneiden ja kännyköiden softat? Väitättekö ettei käytettyjen tietokoneiden käyttöjärjestelmät pääsekkään ikuiseen taltiointiin Keitsin Pilin keskustietopankkiin? Eivät tietenkään kaikki sinne pääse, vain Windows koneiden, tietysti. On vielä epävarmaa pääseekö Windowsin edeltäjät MSDOS -käyttöjärjestelmät sinne. Osaltaanhan ne perustuvat samaan tekniikkaan mutta messias Bill Gates lisäsi graafisen käyttöliittymän siunauksen vuonna 0286 jonka uskotaan varmaistavan levytilaa heille mikrosoftin tietopankissa. Tietopankin levytila on kuitenkin formatoitu eri koulukunnille: Nille jotka tunnustavat nöyrästi käyneensä virusalttiilla sivustoilla ja tunnollisesti ripittäytyvät F-Securen tai Nortonin papeille ja sitten on tietenkin ne jotka ymmärtävät visusti avaamasta mitä vaarattomimman näköisiä sähköpostiliitteitä ylipäänsä. Mutta auta armias harhaoppisten macintosh käyttöjärjestelmät! Osin MSDOS koodista plagioitu ja kieroutunein ja ei-yhteensopivin lisäyksin varustettu ns "apple"-oppiin perustuva käyttöjärjestelmä joutuu sampo pankin keskusserverille jossa virukset ja jatkuvat päivitykset muodostavat ikuisen ja kauhean kierteen. Näiden rinnalla on tietysti erinäisiä enemmän ja vähemmän yhteensopivia käyttöjärjestelmiä joiden bittien kohtelosta ei ole tarkkaa tietoa.
Kysyn vielä kerran: uskotteko todella että windows loppuu siihen kun piirikortti sulaa? Uskallatteko ottaa riskin?
Kuoleman rajakokemukset ovat yhteneväisiä ja on uskominen, että tietoisutemme säilyy, vaikka aivotoimintamme lakkaakin. Mikään aivokemia tai fysiikka ei selitä tieteellisesti mistä on kyse. Tietoisuus on varmasti toisessa ulottuvuudessa, missä aineellisen maailman lait eivät päde. Aivot voivat kuitenkin toimia tietoisuuden käsittelyssä myös vastaanottimena. Itse uskon, että ihminen
on Luotu Jumalan kaltaiseksi, valon lapseksi ja
ydinolemuksemme on rauha ja rakkaus.. ja palaamme tuohon valoon kun jätämme tämän aineeellisen maailman.
mikä sielu? se on pyhä hattiwatin henkonen mikä lähtee leijumaan kohti kuuta, käy siellä kuun pimeällä puolella moikkaamassa muita watteja ja tulee sitten takaisin asettuen johonkin ihmiseen tai eläimeen elelemään.
niin, että mikä sielu?