Kannattaako

muuttaa lapualle

Meidän viisihenkinen perhe on muuttamas uudelle paikkakunnalle. Saimme vinkin että seuraa Suomoi 24 keskustelua eri paikkakuntien sivuilta niin tiedät millaisia ihmisiä siellä on ja millainen yhteishenki. Olen parin viikon aikana sivuja selaillut. Kylla Lapua on ykkönen eripuraisuudessaan. Arvostellaan kaikkia asioita.Vaikka mitä tehdään tai päätetään niin aina isojoukko ryntää huutamaan. Päätökseni on Lapualle en muuta

32

2090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täälä asuu

      ihan normi-ihmisiäkin, tämä on ihan hyvä paikka asua.

    • ryhmältä

      Kirjoittajille: Lopettakaa suunsoitto tällä palstalla. Ei näitä ole kiva lukea.

      Hyväuskoisille lukijoille: Älkää kiinnittäkö huomiota täällä esitettävään päättäjien arvosteluun. Se tulee kehityksen vastustajilta, jotka karkottavat kaikki Lapualle aikovat 5-henkiset perheet.

    • on ihan

      hyvä...

    • Anssi ps

      Kyllä Lapua on ihan hyvä paikka asua. Palvelut melko hyvät, kauniita asuntoalueita, puhdasta luontoa, kouluverkosto melko hyvä...yms. Lapualainen päättäjä voisi kylläkin hiukan miettiä näitä isompia ja taloudellisesti raskaita päätöksiä hiukan tarkemmin ja pohtia, mikä on tulevaisuudessa kannattavaa ja mistä nk. normi-ihmiset pääsevät osalliseksi. Lapualla valitettavasti ei ole kaikkeen varaa ja siten täytyisi pohtia ensin perusasiat niin hyvälle mallille ja jos viivan alle jää, niin silloin sijoittaa hiukan ylellisyyteen. Kyllä Lapuan talous kohdalleen saadaan jos vain haluttaisiin...siihen vaan vaaditaan tätä hyvää johtoryhmää.

      • vaihtelee

        Anssihan kuulostaa jo ihan Kepun naissiiveltä. Nyt vähän skarppausta, jos meinaa Liimatan äänestäjät pitää tyytyväisenä:=) Vieläkö Liimatta asettuu ehdokkaaksi?


      • ääreen?

        Helsinginsanomissa olleessa kirjoituksessa suurten kauppakeskuksien vaikutuksista mainittiin erikseen 14000 asukkaan Lapua, jonka palvelut ovat erityisen vähäiset 25 km:n päässä sijaitsevasta Seinäjoesta johtuen.

        Kehussasi unohdit mainita hyvät palloilumahdollisuudet, jotka vetää tänne väkeä roppakaupalla. Olisi kiva tietää myös, missä ne kauniit asuntoalueet sijaitsevat. Menisin heti katsomaan.


      • Lapsiperheellinen
        ääreen? kirjoitti:

        Helsinginsanomissa olleessa kirjoituksessa suurten kauppakeskuksien vaikutuksista mainittiin erikseen 14000 asukkaan Lapua, jonka palvelut ovat erityisen vähäiset 25 km:n päässä sijaitsevasta Seinäjoesta johtuen.

        Kehussasi unohdit mainita hyvät palloilumahdollisuudet, jotka vetää tänne väkeä roppakaupalla. Olisi kiva tietää myös, missä ne kauniit asuntoalueet sijaitsevat. Menisin heti katsomaan.

        Muutimme 7 vuotta sitten Lapualle juuri sen takia, että täällä on paljon tarjottavaa isolle lapsiperheelle. Terveyskeskus toimii hyvin ja sitä onkin pienten lasten kanssa tarvittu. Kouluverkko on ok ainakin tässä keskustan ympäristössä ja harrastusmahdollisuudet ovat todella monipuoliset. Lasten kasvaessa niitä on tarvittu ja on oltu tyytyväisiä. Muitakin palveluita on hyvin ja loput löytää Seinäjoelta. Ulkopaikkakuntalaisena ei ehkä ollut ihan helppo tutustua uusiin ihmisiin, mutta siinä auttoi lasten harrastukset ja työ täällä.


    • ole provo

      niin ainakin provosta käy. Vinkki ainakin oli annettu kieli poskessa ja joka sen vakavasti ottaa, niin saa mitä tilaa. Jos joku tosissaan päättää muuttaa/olla muuttamatta paikkakunnalle Suomi24-palstaa tutkittuaan, niin tyhmähän se on.

      Suosittelen että muutat Kauhajoelle, siellä on harvinaisen tylsä ja hiljainen Suomi24-palsta. Jos taas jotain ymmärtäisit, valitsisit Lapuan, sillä täällä karvasi katsotaan - hyvässä ja pahassa. Jos pärjäät Lapualla, pärjäät missä vaan. Lapua vahvistaa niitä, jotka tämän paikan kestävät.

    • sählääjät

      Luin moneen kertaan mitä viisihenkisen perhe on meistä mieltä. Nämä rääväsuut jotka repivät intojaan tällä palstalla eivät ymmärrä mitä kaikkea pahaa saavat aikaan.Ottakaa nyt eerot,anssit ja muut myös vastuu mitä kylvätte.Ei vaalityösikään kaikki sovi.

      • näkyy

        "Viisihenkinen perhe" asuu Lapualla ja on lähellä huippuryhmää.


      • ylös
        näkyy kirjoitti:

        "Viisihenkinen perhe" asuu Lapualla ja on lähellä huippuryhmää.

        minunkin ajatukseni. Huippuryhmän vastaisku, vaikkakin kovin vaatimaton. Mitään todella varteenotettavaahan niillä ei ole puolustuksekseen sanottavana.


      • kulissit kuntoon
        näkyy kirjoitti:

        "Viisihenkinen perhe" asuu Lapualla ja on lähellä huippuryhmää.

        Joo, ei ole epäilystäkään. Tämä on sitä huippuryhmän "osaamista".


    • ihan hyvä paikka

      kyllä täällä on ihan hyvä asua. ei kaikkea mitä täälä kirjoitetaan kannata ottaa ihan tosissaan ;)

      • että tämä

        on paras Lapuan asioitten ilmoitus- ja ilmitulotaulu ja ainoa keskustelukanava. Lapuan Sanomat ja Ilkka eivät näihin kuulu.


      • tosissaan ollaan.

        Palloiluhalleista on vähäsen vajausta, mutta pianhan sekin asia korjaantuu. Joten siltäosin kannattaisi perua päätös olla muuttamatta. Tekoluntakin on luvassa lapsille entistä enemmän.


      • kouluttaville
        tosissaan ollaan. kirjoitti:

        Palloiluhalleista on vähäsen vajausta, mutta pianhan sekin asia korjaantuu. Joten siltäosin kannattaisi perua päätös olla muuttamatta. Tekoluntakin on luvassa lapsille entistä enemmän.

        lapsille ei järjesty pissakoppia radan reunaan. (Luin päivän Ilkasta.)


    • päätöksesi.

      Lapualla on juuri valmistunut ja valmistumassa suuri määrä kerrostalohuoneistoja, joten varmaan hinnatkin ovat kohdallaan.

      Simpsiöntien ja Antilankadun kulman uudessa komeassa talossa näyttää olevan vielä monta asumattoman näköistä parveketta ja http://www.oikotie.fi/ -osoitteessa jokirannan paraatipaikallakin näyttää olevan paljon myytävää.

    • on mistä

      valita, Etuovi.comissa 155 asuntoa kaupan. Väkimäärältään samankokoisella Kauhajoella vain 42kpl. Ilmeisesti K-joelle on sitten muutettu hiljaisen nettikeskustelupalstan ansiosta. Voi, voi.

      • oikea hinta

        Lapualla on periattessa kaikki kiinteistöt myynnissä, jos rahaa löytyy tarpeeksi.


      • maat
        oikea hinta kirjoitti:

        Lapualla on periattessa kaikki kiinteistöt myynnissä, jos rahaa löytyy tarpeeksi.

        perinteet, kulttuuri, maisema, muistot, historia ja sielu.


    • agraariyhteisö,

      jonka hallinto ottaa haparoivia ensiaskeleitaan nykyajan elämän menossa hakien merkityssisältöjä menneestä maailmasta, muodissaolevista seminaaritotuuksista ja urheilemisesta.

      Se sinua olisikin odottanut siellä.

    • Tervetuloa asumaan ja viiht...

      Lapualla on vain mukavia ihmisiä, koska vittumaiset on tapettu !

      • niitä,,,,

        vittumaisia on vieläki ja tuloo aina olemaan


    • aina ja iänkaikkiseti

      Lapualla on vain yksi iso ongelma nimeltä KEPU ja kepun ylivalta.

      Kokoomuslaisetki Lapualla ovat ihan kepuja.

    • Anssi Yli-Paavola

      Huomasin, että täällä keskustellaan minusta tai ajatuksistani Lapuan suhteen. En ole osallistunut keskusteluihin ja näköjään jotkut haluavat käyttää hämäävää nimimerkkiä lausuessaan jotain. Jos näin on, niin rohkeasti vaan oma nimi sinne, ettei mee mun piikkiin...vai onko asiat kopsahtanut jonkun nilkkaan. Ja kaikkeahan ei tarvitse ottaa tosissaan, kun voi huijata niinpaljon kuin haluaa nimimerkin/merkkien välityksellä.

      • Anssi Yli-Paavola

        En tule kommentoimaan mitenkään myöhemmässäkään vaiheessa näihin keskusteluihin. On reilua, jos saan toimitella ihmisten kanssa kasvokkain, enkä näin netin välityksellä. Joskus voin seurailla näitä sivuja, mutta toivoisin vähän rajaa. Tämä on viimeinen kommenttini tällä sivustolla.


      • kymppi´
        Anssi Yli-Paavola kirjoitti:

        En tule kommentoimaan mitenkään myöhemmässäkään vaiheessa näihin keskusteluihin. On reilua, jos saan toimitella ihmisten kanssa kasvokkain, enkä näin netin välityksellä. Joskus voin seurailla näitä sivuja, mutta toivoisin vähän rajaa. Tämä on viimeinen kommenttini tällä sivustolla.

        kaikille Lapualaisille takapiruulle, jotka ovat nousseet vastarintahan päättäjien tekemille hölmöyksille. Eipä nytkään tairettaisi rakentaa massiivista agrimarkettia, jos Tehokaasun suunnitelmat olisi saatettu valamiiksi, puhumattakaan muista metallin laajennuksista.

        Tyytyväänen ihiminen on kehityksen jarru!


    • r67i

      todellakin oikea päätös,lapualaiset on ihan oma rotunsa...

    • oon katunnu

      tänne muuttoa mutta onneksi täältä pääsöö poiski...

    • suora vastaus

      EI KANNATA mutta jos sossunelätiksi meinaatte sitte kannattaa

      • juttu myös

        maanviljelyksen suhteen. Tukia piisaa.


    • Kauhawa

      muuta mialummin Kauhavalle

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6033
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe